דו"ח קופות שבורות – 10.03.2002

"הכל בסדר עם הצג שלכם,
אל תנסו לכוון את התמונה.
אנחנו שולטים בדוחק"ו הזה.
אנחנו שולטים בספרות, אנחנו
שולטים בהסברים, אנחנו שולטים
בבדיחה הקטנה שכבר למדתם
לחכות לה בסוף. ואין שום דבר
שאתם יכולים לעשות בקשר לזה".
טוב, למה שתעשו משהו? זהו רק דוחק"ו פיילוט. בכל מקרה יחליפו חצי מהשחקנים אחר כך.

שבוע וחצי לאחר הפורים.קור בא שרב כבד והצליח להחזיר את הטמפרטורה של העורכות לרמה לא פויקולותרמית, בקושי. הדג האדום לובש חאקי לזמן הקרוב, ואני למדתי שני דברים חשובים מצפייה בדויד החדש של 'מונטי פייתון והגביע הקדוש':
1) יש בו את גרסת הלגו
Shrubbery" (2" ביפנית זה "בונסאי".

על כוחותינו בארה"ב ובתפוצות עבר סוף שבוע שקט יחסית, מלבד כתבות בסי-אן-אן שעסקו באיזה אזור מטורף שתקוע ליד קפריסין. רק שני סרטים חדשים יצאו השבוע להפצה נרחבת, ואף אחד מהם לא נראה מועמד לאוסקר, לראזי או לפרס איגוד החשמלאים והשרברבים של באר טוביה.

ונתחיל דווקא בסרט השני שיצא: 'All About the Benjamins'. הטריילר רומז על קומדיית פעולה פשטנית וכיפית, שלא ממש מדברת לקהל בארץ, בעיקר בגלל שהיא "סרט שחורים". אייס קיוב מגלם בלש פרטי אשר – בניגוד לרצונו – מקבל שותף חדש (מה שמראה שלא חשוב צבע העור, קלישאה תמיד נשארת קלישאה), ושניהם נאלצים להסתובב בין בחורות בחצאיות מיני, מחשופים וגרבי רשת, ולעקוב ברחובותיה של מיאמי אחרי כרטיס הלוטו הזוכה, זה שיביא להם את הבנג'מינים – שטרות של מאה דולר. הסרט עשה מכה של מאה אלף בנג'מינים בסוף השבוע הראשון שלו, או במילים אחרות- עשרה מיליוני דולרים, והגיע למקום השלישי. לארץ הוא צפוי להגיע… רגע, למה שהוא יגיע בכלל? מזל, אחרת עוד היו קוראים לו 'הכל אודות הבן-צביים'.

הסרט הראשון שיצא הוא זה שבשבילו נתכנסנו היום. בשנת 1895, כתב סופר צעיר ומוכשר בשם הרברט ג'ורג' וולס את אחד מסיפורי המדע הבדיוני הקלאסיים ביותר, "מכונת הזמן". בשנת 1960 נעשה סרט המבוסס על הסיפור, שהיה לא רע לזמנו, אבל כיום נראה כמעט מגוחך, בין השאר בגלל האפקטים ובגלל שהמלחמה הגרעינית שמתוארת בו התרחשה בשנת 1966. סיימון וולס, הנין של ה.ג., ביים גירסה מחודשת ומשופצרת, עשירה באפקטים מיוחדים ובתובנות של שנות האלפיים, כאשר על מכונת הזמן התיישב גאי פירס, שחקן שכבר הראה שהוא יודע להתמודד עם צירי זמן עקומים.

הסרט הרוויח 22.5 מליוני דולרים בסוף השבוע הראשון שלו, מה שהספיק לו כדי להיכנס למקום הראשון. הבעיה היא שאת מכונת הזמן הזו בנו כמו מכרז ממשלתי: עלות הסרט עברה את קו מיליון הבנג'מינים, ולא בטוח שהוא יכסה בקרוב (או בכלל) את עלויות ההפקה הנ"ל, במיוחד לאור העובדה שבשבוע הבא מכונת הזמן חוזרת לעידן הקרח. מה גם שהביקורות לא משאירות לו הרבה סיכוי: הדעות נעות בין מדהים לגרוע. הבעיה היא שהדעות האלה נמצאות כולן באותה הביקורת: הסרט מתחיל טוב, אבל מתדרדר בהמשך והופך להיות עוד סרט אקשן ממוצע (האמת? גם הספר), ועל כל סצינה מרשימה ומרתקת יש סצינה רעה בהתאמה. עוד מוקדם לדעת (אלא אם כן יש למישהו מכונת זמן רזרבית) האם הסרט יהיה נפילה היסטרית או סתם סרט שלא הצליח להגשים את הפוטנציאל שלו.

שאר הסרטים? שבוע חלש. חבל, אחרת היה אפשר להכניס כמה משפטים על השינויים ולהרשים את העורכים, אבל בכל זאת:
על מנת לפנות מקום לשני הסרטים החדשים שיצאו, שני סרטים אחרים היו צריכים לצאת מהרשימה. והשבוע הפור נפל על שתי כוכבות הפופ שהצליחו להיכנס אליו קודם. 'Crossroads' של בריטני הצליח לכסות את ההשקעה שלו ודשדש בחינניות החוצה, בעוד לעאליה היה כנראה המזל להתרסק לפני צאת 'מלכת הארורים' שבכיכובה – סרט שהפך באופן רשמי-למחצה לפלופ. גם השבוע סבל "מלכת הארורים" ירידה של 60%. אולי בפעם הבאה הם ישאירו את הקללה בתוך הסרט.

שאר הסרטים מהשבוע שעבר נשארו יציבים ברשימה. 'אנו היינו חיילים' השתחל בין 'מכונת הזמן' ל'בנג'מינים', כאשר הכנסותיו ירדו ב-30% סולידיים. כך גם שאר הסרטים ברשימה: הם ירדו שני מקומות בשביל לפנות מקום לסרטים החדשים, סבלו מירידה סבירה בהכנסות, ומנסים לנחש מי ימצא את עצמו בשבוע הבא גולש על גבי השלג שישאירו אחריהם ממותה אחת ויצור דמוי סנאי.

בשבוע הבא תחזור השליטה לידיה של העורכת-הראשית-לתקופות- מילואים, כאשר שלושה סרטים חדשים צפויים להגיע: 'Showtime', פארודיה על סרטי שוטרים בכיכובם של רוברט דה-נירו, אדי מרפי, וויליאם שאטנר ורנה רוסו; 'Resident Evil', סרט אקשן-אימה בכיכובן של מישל רודריגז ומילה ג'ובוביץ; ו'עידן הקרח' – הסרט התיעודי שנעשה על אודות אותו לילה איום בעין החורש.


הרשימה המלאה: הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים; המספרים בסוגריים הם תוצאה של ניסוי מדעי שהשתבש, ומעדיפים שתקראו להם איגור.

1. The Time Machine – 22.5 (22.5)
2. We Were Soldiers – 14.4 (40.8)
3. All About the Benjamins – 10.1 (10.1)
4. 40 Days and 40 Nights – 7.1 (22.9)
5. John Q – 6.0 (59.1)
6. Return to Never Land – 4.7 (41.7)
7. Dragonfly – 4.1 (24.9)
8. A Beautiful Mind – 3.9 (144.0)
9. Big Fat Liar – 3.4 (43.3)
10. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring – 2.6 (291.0)