דו"ח קופות שבורות – 25.5.2008

101 הוא מספר מעצבן.

בנתוני קופות, 101 הוא אולי המספר המעצבן ביותר האפשרי, והוא מעצבן כיוון שקשה להאמין לו. רק לפני שלושה שבועות, כשיצא 'איירון מן', דיווחתי שהוא עשה 101 מיליון דולר בסופ"ש הראשון שלו (100.7, ליתר דיוק). אבל כשהגיעו המספרים המדויקים התברר שהמספר האמיתי היה 98.6. לא הבדל גדול מבחינה מתמטית – אבל הבדל משמעותי באופן ייצוגי: ההבדל בין סרט שמצטרף למועדון האקסקלוסיבי של סרטי 100 המיליון לבין סתם פתיחה ענקית, בררה.

אז עכשיו, כשטבלאות הקופות טוענות ש'אינדיאנה ג'ונס וממלכת גולגולת הבדולח' הכניס בימים שישי עד ראשון סכום של 101 מיליון דולר, שנאמין?

תופעה דו"חקואית ידועה היא שכאשר הכנסות הסרט קרובות למספר עגול ויפה, האולפנים מעדיפים לדווח על קצת יותר מאשר על קצת פחות. הם כמובן לא יטענו שהסרט הכניס 100 מיליון דולר כשהתוצאה האמיתית היתה 20, כי השקר ייחשף יומיים אחר כך והאולפן יהיה לחוכא ואיטלולא. אבל אם התוצאה היא 99 מיליון דולר, או 98, או אפילו 97, למה לא לדווח על 101? מי יודע, אולי המספר הזה יתברר כנכון. אולי לא. אבל אף אחד לא ייתלה בגלל טעות של 2-3 אחוזים. דברים כאלה קורים. ובינתיים הסרט מקבל את הכותרות המכריזות "אינדיאנה ג'ונס מתקמבק עם פתיחה של מעל 100 מיליון דולר!".

אז אינדיאנה ג'ונס מתקמבק עם פתיחה של מעל 100 מיליון דולר! בערך! תוצאות מדויקות יגיעו הלילה. זה מעצבן עוד יותר כיוון שבשבוע שעבר כתבתי, באופן חסר אחריות, ש-"100 מיליון הוא המינימום הנדרש מאינדי כדי לא לאכזב" והכנסתי את עצמי לצרות. אז מה, אינדי איכזב? האם הכנסות של 100 מיליון דולר, או 99, יכולות בכלל להיחשב לאכזבה? טוב נו, לא ממש. אף אחד לא בוכה ואף אחד לא יפוטר בגלל שאינדי עשה "רק" 100 מיליון, אבל הציפיות מהסרט הזה – שמעריצים חיכו לו 19 שנה – היו כל כך גבוהות, שאפילו התוצאה הזאת עשויה להיחשב לקצת חלשה. 'גולגולת הבדולח' היה הסרט היחיד הקיץ שציפו ממנו להתברג למקומות חד-ספרתיים בטבלאות השיאים של כל הזמנים, ואת זה הוא לא הצליח לעשות. ובכל זאת, בכל קנה מידה סביר, הפתיחה של אינדי היא ענקית בלי ספק.

אינדי יצא לאקרנים (לא רק בארץ) כבר ביום חמישי, ובאותו יום הכניס 25 מיליון דולר. הרבה מאוד, בהחלט, אבל אפילו לא קרוב לצמרת של הימים הגדולים אי פעם (השיא של 'ספיידרמן 3' הוא 59 מיליון דולר ביום בודד). בימי סוף השבוע הכנסות הסרט עלו, ואת שישי-ראשון הוא סיים עם 101 מיליון דולר, כאמור, מה שנותן לו סך כל הכנסות של 126 מיליון דולר בארבעה ימים. בנוסף, סוף השבוע עוד לא נגמר: השבוע חל יום הזיכרון האמריקאי, מה שמאריך את הסופ"ש בעוד יום ונותן לאינדי עוד 24 שעות של הכנסות גבוהות מאוד. בתוך פחות משבוע הוא יגיע למעל 150 מיליון. יש כבוד.

חשבתי שהמבקרים האמריקאים יקרעו את אינדיאנה ג'ונס לגזרים. הסרט בהחלט טיפשי מספיק בשביל זה. אבל הנוסטלגיה עשתה את שלה, כנראה: אפשר אמנם למצוא קטילות מוחלטות, וכולם מסכימים שהאינדי של היום לא ממש מרגש כמו פעם, אבל בסך הכל התגובות לסרט עדינות, וחיוביות ברובן.

אחרי כל חוסר הביטחון הזה בעניין אינדי, דבר אחד אנחנו יודעים לבטח: ממלכת נרניה בצרות, והפעם מהסוג שאפילו האריה הישועי לא יוכל לחלץ אותה ממנו. בשבוע שעבר, 'סיפורי נרניה: הנסיך כספיאן' פתח עם סכום מאכזב מעט של 55 מיליון דולר. לא נורא. השבוע הסרט התרסק ב-58%, אל 23 מיליון דולר. כן נורא. ירידה של 58% היא ירידה גדולה כמעט בכל קנה מידה, והיא עצומה בתכלית כשמדובר בסרט ילדים, שהירידות שלהם בדרך כלל מתונות בהרבה. התוצאה היא שאחרי עשרה ימים בבתי הקולנוע, 'נרניה 2' עדיין לא הגיע להכנסות של 100 מיליון דולר, ובכלל לא בטוח שהוא יצליח להשיג אפילו חצי מה-291 מיליון שהשיג הסרט הראשון בסדרה. וזאת כבר לא אכזבה קלה בסגנון נו-ציפינו-ליותר-אבל-נעשה-כסף-בכל-מקרה, אלא מצב חרום. בשבוע שעבר אמרתי שהתוצאה המאכזבת מעט של 'הנסיך כספיאן' כנראה לא תפגע ב'המסע בדורך השחר', הסרט השלישי בסדרה; עכשיו אני כבר לא חושב ככה. אני לא אתפלא אם בקרוב נשמע שצילומי 'המסע בדורך השחר', שהיו אמורים להתחיל מאוחר יותר השנה, יבוטלו.

בינתיים, מבין הסרטים הגדולים של הקיץ שכבר יצאו, רק אחד הפתיע לטובה: 'איירון מן', כמובן. וגם השבוע הוא לא מפסיק להציג תוצאות מרשימות. הכנסות 'איירון מן' ירדו רק ב-37% השבוע, מה שנותן לו עוד שבוע של הכנסות מעל 20 מיליון, והכנסותיו הכוללות הגיעו לסך המאוד מספק של רבע מיליארד דולר (ובעולם כולו, כמעט חצי מיליארד). מנגד, כדי להראות לנסיך כספיאן שהמצב היה יכול להיות הרבה יותר גרוע, 'ספיד רייסר' ממשיך לצנוח, ואחרי שלושה שבועות הכנסותיו הכוללות הגיעו ל-36 מיליון דולר – בערך מה שאינדיאנה ג'ונס הכניס ביום שבת.

השבוע הבא יהיה קצת לא שגרתי: במקום סרט אקשן/ילדים מרובה פעלולים, הסרט הבולט של השבוע יהיה סוג של קומדיה רומנטית משודרגת – 'סקס והעיר הגדולה'. בנוסף, ייצא סרט האימה 'The Strangers' עם ליב טיילר.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull – 101.0 (126.0)
2. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian – 23.0 (91.1)
3. Iron Man – 20.1 (252.3)
4. What Happens in Vegas – 9.0 (54.2)
5. Speed Racer – 4.0 (36.2)
6. Made of Honor – 3.4 (39.1)
7. Baby Mama – 3.3 (52.1)
8. Forgetting Sarah Marshall – 1.7 (58.2)
9. Harold and Kumar Escape from Guantanamo Bay – 0.9 (35.9)
10. The Visitor – 0.8 (4.4)