באטמן וסופרמן זזו קצת הצידה

"באטמן נגד סופרמן" עזב את 2015 ועבר ל-2016. משמעות המהלך הטקטי על שדה הקרב מארוול-DC

בטקס פרסי דג הזהב שקלתי לתת פרס מיוחד ל"באטמן נגד סופרמן": הסרט שהיה המקור להכי הרבה כותרות השנה, למרות שהוא לא ייצא במשך שנתיים נוספות. ההכרזה על קיומו של הסרט; הליהוק של בן אפלק לתפקיד באטמן; הליהוק של גל גדות לתפקיד וונדר וומן; הלא-ליהוק של ג'סטין ביבר לתפקיד רובין; – כל אחד מהם חולל סערה גיקית בפני עצמו, ובין לבין הגיעו המון שמועות שונות, ולפעמים סותרות, בקשר לסרט – שלפי כל הסימנים, לא הולך להיות שווה את כל המהומה. למעשה, אם הייתי צריך להמר הייתי אומר שיש לזה סיכוי טוב להיות אחת התאונות הקולנועיות עתירות-הנפגעים הגדולות של העשור.

אז עכשיו – הנה עוד ידיעה, והפעם היא פועלת לטובת הסרט. אני לא יודע אם אפשר לקרוא לה "אופטימית", אבל זה משהו. "באטמן נגד סופרמן" (וזה, צריך להזכיר שוב, כנראה לא השם האמיתי של הסרט; רשמית הוא עדיין "סרט גיבורי על ללא כותרת בבימויו של זאק סניידר"), שהיה אמור להיות אחד הסרטים הגדולים של 2015, לא ייצא ב-2015. הוא נדחה ל-6 במאי, 2016.

זה חיובי מאוד, כי השנה הנוספת תאפשר להפקה לעשות כמה דברים שנחשבים לדי חיוניים בהפקות סרטים, כמו למשל, לכתוב תסריט. כי ברור שעד עכשיו לא היה דבר כזה. הדיווחים הרשמיים והשמועות על "באטמן נגד סופרמן" נשמעו כמו אוסף של אילתורים שמשתנה מרגע לרגע, וההוספה של עוד ועוד דמויות ואלמנטים לקונספט הקשה לפיצוח ממילא הפך את כתיבת התסריט הזה לפאזל שאף אחד לא היה מצליח לפתור בתוך הזמן הקצר שנשאר עד לתחילת ההפקה. עכשיו תהיה להם עוד שנה לחשוב על זה. האם זה יעזור? לא יודע, זה עדיין סרט שנכתב על ידי דייויד גוייר ומבויים על ידי זאק סניידר בכיכובו של בן אפלק – כך שלא הייתי אומר שאני אופטימי. אבל אולי זה יהיה פחות גרוע.

הידיעה הרשמית הזאת הגיעה מיד אחרי דיווח לא רשמי ב-Latino Review שלפיו הסרט הוא בעצם שני סרטים. על פי השמועה הזאת, בוורנר הולכים על עיסקת החבילה, סטייל "שודדי הקאריביים", "ההוביט" או "אווטאר", ויצלמו בצמוד זה לזה את "באטמן נגד סופרמן" וגם את סרט ההמשך שלו, שכמובן אין לו שם, אבל לצורך העניין נקרא לו "ליגת הצדק". אם זה נכון, זה יסביר את פרשת וונדר וומן – לא, הם לא באמת טרחו והביאו את גל גדות רק בשביל תפקיד שולי בסרט על באטמן וסופרמן, אלא כחלק מצוות גדול יותר. וזה יסביר גם את השמועות האחרות, על גיבורי DC רבים אחרים שאמורים להשתתף בסרט – פלאש, אקוומן וגרין לנטרן. כלומר, כל ליגת העל של העולם של DC. וורנר מנסים להילחם ב"הנוקמים", ושמים את כל הביצים בסל אחד.

את ההתנגחות במארוול אפשר לראות אפילו בתאריך ההפצה המיועד של הסרט: השבוע הראשון של מאי הוא כבר שנים הבית של סרטי מארוול. ולמעשה, מארוול כבר "תפסו" אותו – אם כי באופן לא-ספציפי: ב-6.5.2016 אמור לצאת סרט כלשהו מהעולם הקולנועי של מארוול, שזהותו עוד לא פורסמה. וורנר הנחיתו את באטמן וסופרמן על הראש של הסרט הלא-ברור הזה, בהצהרה ברורה: עופו מכאן. המקום שלכם הוא עכשיו שלנו. צפוי פה משחק צ'יקן, אבל סביר שמארוול יתקפלו: מה שלא יהיה הסרט שלהם ל-2016 – "דר סטריינג'" או אולי "תור 3" – לא סביר שהוא באמת יכול להציב פייט לכח-העל המשולב הזה.

את החור שנשאר בלוח הזמנים של 2015 ממלא "פן", עוד אחד מאותם סרטי פריקוול-אפל-לסיפור-ילדים – הפעם גירסה ל"פיטר פן" בבימוי ג'ו רייט. פסדר. 2015 נראית, ככל שעובר הזמן, פחות כמו מרחץ הדמים של כל הפרנצ'ייזים הגדולים בעולם שיחתכו זה לזה את הגרון במאבק על תשומת הלב של הקהל, ויותר כמו… שנה. שנה עמוסה, בלי ספק – בכל זאת, "הנוקמים 2" בקיץ, "מלחמת הכוכבים" בחורף, ג'יימס בונד באמצע, ועוד – אבל כל קיץ נראה עמוס במבט מרחוק, ולכו תדעו איזה עוד סרטים ינטשו את הספינה ב-12 החודשים הקרובים.