הכה את האוסקר 2016

האם לאונרדו דיקפריו יזכה באוסקר הפעם, ועוד שאלות, כולל כאלה שהתשובה אליהן פחות קלה

אוסקרים עלינו! בעוד טיפה יותר משבוע, בלילה שבין ה-28 וה-29 בפברואר (וכן, יש 29 בפברואר השנה), ייערך טקס האוסקר, ואני שמח לומר שגם השנה אני לא יודע מי יזכה! כלומר, בחלק מהקטגוריות. לאונרדו דיקפריו כנראה ינצח. אבל מי יזכה ב"הסרט הטוב ביותר" – הרבה פחות ברור, ויש עוד כמה קטגוריות לא ברורות. וזה הרבה יותר מעניין, טקס מהסוג שבו לא ידוע מראש מי ינצח. אבל אתם כמובן יודעים, או לפחות יכולים לנחש ברמת דיוק גבוהה להפליא. אז בואו תגידו, תהמרו, תחזו ותוכלו להתגאות בכך שאתם ידעתם יותר טוב מכולם.

ב"הכה את האוסקר" לא כל הניחושים שווים. ליד שמו של כל מועמד מופיע מספר הנקודות שהוא יעניק לכם – אם יזכה. אתם יכולים להמר בכל קטגוריה על הזוכה הצפוי ביותר, אבל זה ייתן לכם רק את המספר המינימלי האפשרי של נקודות. אם תלכו על ניחושים נועזים יותר – שיתבררו כנכונים – תקבלו יותר נקודות.

אם שאלת שובר השיוויון גרמה לכם לבהות במסך, קצת חומר רקע: שאלת אורך הנאום היא עניין ידוע וכאוב באוסקרים. אנשים בעלי אגו גדול נוטים לדבר זמן רב, ושחקנים שזה עתה קיבלו את האוסקר שלהם הם אנשים עם אגו גדול. בעיקרון, אסור להם לדבר יותר מ-45 שניות, ואם הם מברברים יותר מדי זמן יעיפו אותם מהבמה – אבל כשאתה ג'ק ניקולסון או מריל סטריפ, מי ישתיק אותך? האקדמיה מפרסמת אחרי כל טקס את הטקסט המדויק של כל הנאומים, מה שמאפשר לספור את המילים בכל אחד מהם. בשנה שעברה, למשל, ג'יי. קיי. סימונס אמר תודה לאורך 167 מילים בלבד, פטרישה ארקט הודתה ב-176 מילים חמות, לאדי רדמיין זה לקח 195 מילים, ונאום התודה של ג'וליאן מור כלל לא פחות מ-324 מילים. וזה עוד כלום לעומת הנאום של מתיו מקונוהיי, שנה לפני כן – 549 מילים. מורגן פרימן, לעומת זאת, אמר 62 מילים בלבד בתגובה לזכייתו ב-2005, ולכו תדעו, תמיד יכול להיות שמישהו ינסה לשחזר את נאום התודה של ג'ו פשי מ-1991 (שש מילים), או את זה שנשא אלפרד היצ'קוק כשקיבל אוסקר של כבוד (להלן הנאום במלואו: "Thank you").

הטופס יישאר פתוח ממש עד תחילת הטקס – כלומר, 29 בפברואר, 3 בלילה. מותר בהחלט לשלוח טפסים שוב ושוב, אבל כל ניחוש שלכם מבטל את הניחוש הקודם; רק הניחוש האחרון ששלחתם ייחשב לניחוש הרשמי שלכם לצרכי התחרות. הנהלת האתר שומרת לעצמה את הזכות לפסול כל טופס מכל סיבה שהיא וכאלה.

נכון לעכשיו התחרות היא על כבוד ותהילה בלבד. אם בהמשך יצורפו לעניין גם פרסים – נודיע.