התנגשות הטיטאנים

"התנגשות הטיטאנים" היה אמור להיות סרט אקשן סביר, אלא שהוא עבר המרה מחופפת לתלת ממד ובכך זכה בתואר סרט התלת הגרוע ביותר

הדיווחים לא היו מוגזמים: התלת-מימד ב"התנגשות הטיטאנים" הוא הדבר הכי מביך וחובבני שיצא מהוליווד מאז "הקרב על כדור הארץ". אם לא מכל סיבה אחרת, הסרט הזה ייכנס להיסטוריה כדוגמה מושלמת לאופן שבו שימוש גרוע בתלת-מימד יכול להרוס סרט. "התנגשות הטיטאנים" צולם כסרט דו-מימדי סטנדרטי, עבר המרה מזורזת ומחופפת ל"תלת-מימד" שגורמת לכל הדמויות להיראות כאילו עבר עליהם מכבש, פוגמת את האפקטים הממוחשבים (שכנראה נראו לא רע בכלל בדו-מימד), ונוסף לכל מכהה את התמונה במידה כזו שלפעמים פשוט אי אפשר להבין מה קורה על המסך. באחת הסצינות הראשונות, פרסאוס (סם וורת'ינגטון מ"אווטאר") צולל אל מתחת לפני הים, ועד היום אני לא יודע בדיוק מה הוא בדיוק ראה שם, כי היה חושך. גם המפיצים בארץ לא חפים מפשע: בעוד רוב סרטי התלת-מימד האחרונים – אפילו "אווטאר" – הוצגו במקביל גם בגירסאות דו-מימדיות, "התנגשות הטיטאנים" מוקרן בארץ משום מה אך ורק בתלת-מימד קטסטרופלי.

וחבל. לא, זה לא שאם היו מורידים ממנו את התלת-מימד "התנגשות הטיטאנים" היה הופך לסרט טוב, אבל יש בו רגעים שאפשר היה ליהנות מהם. ספציפית: סצינות אקשן בהשתתפות מפלצות ענקיות. את אלה לואי לטרייר ("הענק הירוק") יודע לעשות, ובסרט יש עקרבי ענק, קראקן שמגמד את זה מ"שודדי הקאריביים" ויופי של מדוזה (המפלצת המיתולוגית, לא החיה הימית המציקה). כל השאר הוא מיתולוגיה יוונית לעניים וטיפשים. פרסאוס מגלה שהוא בנו של האל זאוס (ליאם ניסן), ויוצא למסע דילוגים מיתולוגי כדי להציל איזו נסיכה שאיתה הוא החליף משפט בודד. או שאולי הוא רוצה לנקום באל השאול האדס (ריייף פיינס)? המוטיבציה לא ברורה, החברים למסע הם בשר תותחים דל שומן, והטקסטים הם מהסוג שגורם לקהל לפרוץ בצחוק במקומות הלא נכונים.

זוהי הגירסה המודרנית השניה שיוצאת השנה לסיפורו של פרסאוס, אחרי "פרסי ג'קסון וגנב הברק". בשניהם סיפורי המיתולוגיה היוונית מתבזבזים על תסריטים איומים. אין אף גיבור מיתולוגי שיוצא מזה טוב, אבל מי שנדפק באופן יסודי הוא האדס, ששמו מוכפש שוב ושוב. במיתולוגיה, האדס הוא לאו דווקא רשע – לפחות לא יותר מכל אחד מהאלים האחרים, שהם כולם חבורה רצחנית, קנאית ונקמנית. בסדרת הספרים של "פרסי ג'קסון" וגם בתסריט המקורי של "הטיטאנים", הנבלים הראשיים היו דמויות אחרות (דווקא זאוס הוא זה שהיה אמור לצאת מניאק במקור), אבל שניהם עברו שינויים שרידדו אותם, ונתנו את תפקיד הרשע לחשוד המיידי – האדס. כל זה רק משום שהוא שולט בממלכת המתים שמתחת לפני האדמה, ולכן בתודעה הנוצרית מזוהה אוטומטית עם השטן. אחרי שגם "הרקולס" של דיסני הפך אותו לנבל שלא באשמתו, להאדס יש קייס לתביעת דיבה נגד הוליווד.

(התפרסם במקור ב-Time Out בגיליון כלשהו. בטח 300 ומשהו).