הכח מתעורר הוא, רשמית, הסרט המכניס ביותר אי פעם בארצות הברית

הפרק השביעי של "מלחמת הכוכבים" עקף את "אווטאר" ומחזיק בשיא של כל הזמנים. מה זה אומר, בעצם?

כבר די הרבה זמן היה ברור שזה הולך לקרות, אבל אתמול זה קרה באופן רשמי: "מלחמת הכוכבים: הכח מתעורר" הגיע להכנסות של מעל 760 מיליון דולר בצפון אמריקה, וכך עקף את "אווטאר" והפך רשמית לסרט המכניס ביותר אי פעם.

ל"אווטאר" לקח 318 ימים בבתי הקולנוע להגיע לסכום הכנסות של 760.5 מיליון דולר, מה שהספיק לו כדי להחזיק בשיא הסרט המכניס ביותר אי פעם במשך שש שנים. "הכח מתעורר" הגיע לאותו סכום בתוך 20 יום. הדרך שלו ממש לא נגמרה כאן, הוא הולך עוד להגיע ל-800 מיליון לבטח, וכנראה גם ל-900. מאוד לא סביר שהוא יגיע למיליארד, למרות הפנטזיות הפרועות שכבר עלו בנושא.

לתואר "הסרט המכניס ביותר אי פעם" צריך להוסיף, כמובן, שורה של כוכביות והסתיגויות, המוכרות היטב לחובבי בוקס-אופיס – אבל חשוב להזכיר בכל זאת: קודם כל – מדובר פה בארה"ב וקנדה בלבד. בעולם כולו, הסרט הכניס קצת יותר ממיליארד וחצי דולר, וזה אמנם המון, אבל זה ממקם אותו כרגע במקום הרביעי בלבד ברשימת הסרטים המכניסים של כל הזמנים, ועדיין בכלל לא בטוח שהוא יוכל להביס את הצמד של ג'יימס קמרון, "טיטאניק" ו"אווטאר" שיושבים לבטח בשני המקומות הראשונים, עם הכנסות של יותר משני מיליארד דולר.

שנית: גם בתוך ארה"ב, "הכח מתעורר" הוא לא באמת הסרט המצליח ביותר אי פעם. שיאי קופה נשברים כל הזמן פשוט משום שמחירי כרטיסי הקולנוע הולכים ועולים. בטבלה המותאמת אינפלציונית (כלומר: אם משווים את מספר הכרטיסים שנמכרו לסרט, ולא את מספר הדולרים ששולמו על הכרטיסים האלה), "הכח מתעורר" עדיין לא ממש קרוב לפסגה. הוא מדורג כרגע במקום ה-20, מעל "שודדי התיבה האבודה" ומתחת "העוקץ". המקומות הראשונים בטבלה הזאת הם דבר ששום סרט מודרני לא יכול להגיע אליו: "חלף עם הרוח" מכר מספר כרטיסים שווי ערך ל-1.7 מיליארד דולר של היום (בארה"ב בלבד, כן?). במקום השני בטבלה הזאת נמצא "מלחמת הכוכבים" המקורי, עם 1.5 מיליארד. "הכח מתעורר", עם כל הכבוד, לא יגיע לשם; המקום הגבוה ביותר שהוא יכול לקוות לו, ריאליסטית, בטבלה הזאת הוא התשיעי.

אז מה בעצם זה כן אומר, להיות "הסרט המצליח של כל הזמנים" אם הוא לא באמת הסרט המצליח של כל הזמנים? מבחינה פרקטית, זה לא אומר שום דבר, מלבד זה שהסרט הזה הכניס הרבה מאוד כסף. המשמעות של זה היא סמלית. "הכח מתעורר" מצטרף לרשימה קצרה מאוד של סרטים שהחזיקו בתואר הזה בתולדות הקולנוע. אלה הם הסרטים שהיו המכניסים ביותר אי פעם מ-1977 ועד היום:

1977: מלחמת הכוכבים
1983: אי.טי.
1997: מלחמת הכוכבים (שוב, בעקבות ההפצה מחדש)
1998: טיטניק
2010: אווטאר
2016: מלחמת הכוכבים: הכח מתעורר

"הכח מתעורר" מסמן את שובה של "מלחמת הכוכבים" לפסגה, בפעם השלישית. זאת גם הפעם הראשונה אי פעם שבתואר הסרט המצליח-אי-פעם מחזיק סרט המשך; קצת מפתיע, מכיוון שטבלאות הקופות היום נשלטות כמעט לגמרי על ידי המשכונים, אבל זה מעולם לא קרה עדיין. זה אומר שזה, אפשר לומר, הסרט הצפוי ביותר שהחזיק אי פעם בתואר הזה. עד היום, בכל פעם שבה סרט חדש כבש את התואר, זו היתה הפתעה. "מלחמת הכוכבים" ו"אי.טי." היו שניהם סרטים קטני תקציב שאף אחד לא חזה להם גדולות, אבל התעלו על כל הציפיות. "טיטניק" נראה כמו כשלון ענק שעומד לקרות. "אווטאר" גרם לאנשים לקטר על דרדרסים בחלל עוד לפני שהוא יצא. בקשר ל"הכח מתעורר" – כולם ידעו שהוא עומד להיות ענק, והאפשרות של הפיכתו ל"המצליח ביותר אי פעם" היתה על השולחן מהרגע שבו הכריזו עליו. זה עדיין מרשים מאוד שהוא עשה את זה, אבל זה מעיד בעיקר על הכח העצום של "מלחמת הכוכבים" המקורי; ברור מאליו שהסרט החדש נבנה כולו על נוסטלגיה לסרטים הישנים. "מלחמת הכוכבים" הוא המלך של הקולנוע.

קישורים הכרחיים למוג'ו:
הסרטים המכניסים ביותר אי פעם בארה"ב
הסרטים המכניסים ביותר אי פעם בארה"ב (מותאם לאינפלציה)
הסרטים המכניסים ביותר אי פעם בעולם כולו