אייקון TLV: כל מה שרציתם לראות ולא היה איך

פסטיבל הסרטים של אייקון TLV כולל המון סרטים מגניבים שלא זכו להקרנה מסחרית בארץ

מבחינת מבחר הסרטים שמגיעים לארץ, מצבנו באמת לא כל כך גרוע. הדברים הגדולים והחשובים כמעט תמיד מגיעים לכאן, אבל סרטים שנשמעים מוזרים מדי, כאלה שפונים באופן מובהק לחובבי מד"ב, פנטזיה ודברים תמוהים יותר – כלומר, אלי – נוטים לדלג על ההפצה בארץ. האמת, קשה לי לבוא בטענות אל המפיצים בארץ על כך שלא חשבו שסרט על צמיג שהוא רוצח סדרתי, או סרט שמתרחש כולו בתוך קופסה בגודל של 2x1x1 מטר, יהיו מסחריים. בשביל סרטים כאלה יש את אייקון. אייקון TLV יכול לשנות את שמו השנה ל"פסטיבל כל הסרטים המגניבים מהשנה האחרונה שלא הוקרנו בארץ מסחרית וחבל שכך". הוא מלא השנה בסרטים כאלה. חסרי סבלנות שיש להם מנוי לאוזן השלישית היו יכולים כבר לראות את חלקם ב-DVD, אבל הפסטיבל הוא הזדמנות נהדרת לראות את הסרטים האלה כמו שצריך – על מסך גדול – ובאווירה הנכונה.

הפסטיבל ייערך לאורך חוה"מ סוכות, 15-27 באוקטובר, בסינמטק ת"א, עם הקרנות נוספות בקולנוע של מוזיאון ת"א.

ואלה כמה מהסרטים שיוצגו בו:

"צמיג" ("Rubber") – הידוע בכינויו "הסרט על הצמיג שהורג אנשים". זה סרט על צמיג אינטליגנטי שמפוצץ לאנשים את הראש. אתם כבר יודעים אם אתם רוצים לראות אותו או לא, אבל ליתר בטחון, הנה טריילר.

"פול" – קומדית מד"ב עם סיימון פג וניק פרוסט, אמנם לא מבריקה כמו הסרטים הקודמים שלהם, אבל מלאה וגדושה ברפרנסים לסרטי מד"ב מהעבר הרחוק והקרוב שכל גיק יהנה לזהות, ולכן סרט אידיאלי לאייקון. כתבתי עליו בהרחבה כאן.

"הוד מעלתך" – קומדית פנטזיה עם סטלנים, נטלי פורטמן והמשפט "Magic, Motherfucker". נשמע מעולה על הנייר, אם כי הביקורות בחו"ל דווקא לא התלהבו.

"סופר" – קומדית גיבורי-על, שמזכירה בקונספט את "קיק-אס", עם ריאן ווילסון ואלן פייג'. אנשים שראו את הסרט מבקשים להבהיר: בניגוד לרושם שהטריילר יוצר, זה לא סתם סרט אינדי קטן וחינני על אנשים שמתחפשים. הוא כולל אלימות די קיצונית.

"קבור" – הנוכחות של הסרט הזה באייקון קצת מפוקפקת – אין בו שום דבר מד"בי או פנטסטי – אבל למי אכפת? זה סרט מצוין שלא הוקרן בקולנוע בארץ, וזאת הזדמנות לראות אותו כמו שצריך. אם אתם לא מכירים – "קבור" הוא הסרט שמתרחש כולו (אבל כולו) בתוך ארון קבורה שבו תקוע בעודו בחיים ריאן ריינולדס. ואיכשהו, בתנאים המאוד מוגבלים האלה נוצר סרט מתח מעולה.

"מפלצות" – סרט אווירה, שנעשה בתקציב זעיר וזיכה את הבמאי שלו בבימוי הגירסה הבאה של "גודזילה". הוא מתרחש בדרום ארה"ב שאליה פלשו מפלצות ענקיות מהחלל. אל תצפו להרבה אקשן, כי אין – אבל בניית העולם מאוד מרשימה.

"צייד הטרולים" – סרט נורווגי עטור שבחים שקיבל את המחמאה/סטירה האולטימטיבית – עושים לו רימייק אמריקאי. זה סרט מוקומנטרי שעוסק באנשים ששומרים עלינו מפני הטרולים, וצריך להבהיר שלא מדובר כאן בטרולים קטנטנים עם שיער ירוק, וגם לא בכאלה טיפשים ושונאים ורוצים רק להרע מ"טוב טוב הגמד". הטרולים האלה… גדולים יותר. (הטריילר של הסרט מצוין, ומאוד משכנע, אבל אני חושש שהוא גם מספיילר. הצפיה על אחריותכם).

"חתולים על סירת פדלים" ו"מורעלים" – שתי קומדיות אימה ישראליות (כן, קיימות שתיים כאלה) שיוצגו בפסטיבל בטרום-בכורה. "חתולים" כבר דובר והוקרן, ויהיה סרט הפתיחה של הפסטיבל; ל"מורעלים" – על בסיס צבאי שתושביו הפכו לזומבים – זאת תהיה בכורה עולמית.

ויהיו גם "Dead Snow" (זומבים נאצים), "הובו עם שוטגאן" (רוטגר האואר בסגנון גריינדהאוס), "Another Earth" (בתמונה למעלה), "Love" (משהו מוזיקלי לא ברור, אבל נראה נהדר), "הטוב, הרע והמוזר" (מערבון קוריאני), ועוד דברים. התכניה המלאה אמורה להתפרסם בקרוב.