מסתרי 2014

דיסני הכריזה על תאריכים לכמה מהסרטים הבולטים של שנת 2014. היא רק שכחה לספר איזה סרטים אלה

קביעת תאריכי הפצה לסרטים דומה לתפיסת מקומות בקולנוע: מי שמגיע ראשון בוחר לעצמו את המקום הכי טוב, בלי הגבלות. מי שמגיע מאוחר יותר – נאלץ לבחור מבין המקומות הפחות טובים שבצד או מאחורה. תאריכי ההפצה היוקרתיים ביותר בכל שנה בדרך כלל נתפסים שנים מראש, לעתים קרובות – לפני שהסרטים צולמו. אנחנו רק ב-2011, אבל כבר יש לנו מושג טוב מאוד על הסרטים העיקריים בקיץ 2013 (אתם יכולים לראות את הרשימה ב-"לא סופי"). זה טבעי.

אבל השבוע חלה עליית מדרגה במלחמה הפסיכולוגית בין האולפנים על קביעת תאריכים מראש. זה התחיל בספיידרמן: סוני הכריזה שהיא לוקחת לעצמה את ה-2 במאי 2014 – השבוע הראשון של הקיץ, ובאופן מסורתי אחת המשבצות הכי טובות שיש – בשביל "ספיידרמן המופלא 2", החלק השני בסדרת-הריבוט של ספיידרמן. כמובן, "ספיידרמן המופלא 2" הוא לא סרט. בשלב זה הוא מושג מעורפל מאוד על סרט. קרוב לוודאי שלסוני עדיין אין מושג מי יהיה הבמאי, מה תהיה העלילה, מה יהיה התקציב או אפילו מי יכתוב את הסרט. ההפקה של "ספיידרמן המופלא" הראשון עוד לא הסתיימה, והוא ייצא רק בעוד תשעה חודשים. לכו תדעו, אולי הוא יהיה כשלון ועצם הרעיון לעשות לו סרט המשך ייפסל. אבל זה לא הפריע לסוני לתקוע יתד, שלוש שנים מראש.

המהלך הזה בוודאי עצבן את מארוול, ואת האחות הגדולה החדשה שלהם, דיסני. סוף השבוע הראשון של מאי היה שייך למארוול באופן כמעט בלעדי בשנים האחרונות: שני סרטי "איירון מן" ו"תור" יצאו בסוף השבוע הזה; בשנה הבאה ייצא"אוונג'רס" באותה משבצת בדיוק, וב-2013 – "איירון מן 3". מארוול בוודאי היו מרוצים מאוד מהסידור הזה, ואולי הם חשבו שכולם הבינו שהמקום הזה שלהם לתמיד – ופתאום בא ספיידרמן וגונב להם את הכסא שהם הכי אוהבים (ואפילו זה שגם ספיידרמן הוא, טכנית, דמות של מארוול, לא עוזר).

אמרו החבר'ה בדיסני, ככה? אתם שומרים מקום לחברים שאתם אפילו לא בטוחים אם הם יבואו? אין בעיה. אנחנו נשים תיקים ומעילים וכובעים וסלולריים על שורה שלמה של כסאות, כאלה שאנחנו אפילו לא בטוחים בדיוק מי ישב עליהם. ימים בודדים אחרי ההצהרה של סוני, דיסני קבעו לעצמם שורה של תאריכים לסרטים משלהם בשנים 2013 ו-2014 – אבל לא אמרו בדיוק איזה סרטים אלה.

למעשה, כבר לפני כמה שבועות דיסני הכריזו על ה-27.11.2013 בתור תאריך ההפצה של סרט חדש של פיקסאר, שאינו המשך, אבל לא הסגירו את שם הסרט. לאותה שנה נוספה עכשיו עוד בשורת אנימציה משמחת: ב-4.10.2013 ייצא סרט בבימויו של הנרי סליק ("הסיוט שלפני חג המולד", "קורליין"). גם הפעם הם לא טרחו לפרסם פרטים שוליים כמו את שם הסרט או במה הוא עוסק.

אפילו זה הרבה מידע ביחס למה שפורסם על סרטי 2014. ב-30.5.2014 ייצא עוד סרט של פיקסאר. זה כל מה שאנחנו יודעים עליו. לא ידוע איך קוראים לו, מי יביים אותו, או אפילו האם זה סרט המשך (צעצוע של סיפור 4?) או סרט מקורי.

בנוסף, בקיץ 2014 ייצאו שני סרטים של מארוול, האחד ב-16.5 והשני ב-27.6. שוב, דיסני ומארוול יודעים באיזה תאריכים הסרטים האלה ייצאו, אבל לא אומרים באיזה סרטים מדובר, ובמקרה הזה ייתכן מאוד שהם עצמם עדיין לא החליטו. האפשרויות הן רבות: "קפטן אמריקה 2" ו"אוונג'רס 2" הן אפשרויות מובנות מאליהן (כבר ידוע ש"תור 2" ייצא ב-2013), אבל זה יכול להיות גם סרט שיוקדש להוק-איי (שמשתתף ב"אוונג'רס", בגילומו של ג'רמי רנר) או לאלמנה השחורה (סקרלט ג'והנסן), או אולי הענק הירוק יחזור שוב לסרט משלו, אחרי הפסקה ארוכה יחסית. וזאת יכולה להיות גם דמות חדשה, כמו "דוקטור סטריינג'", שעליו מארוול עובדים לפי השמועה, או "אנט-מן" שאדגר רייט משודך אליו כבר מזמן.

אז מה באמת נראה ב-2014? אתם מוזמנים לנחש. תחזרו לכאן בעוד שלוש שנים, אם יתברר שצדקתם אולי תזכו בפרס כלשהו שאני לא יודע עדיין מהו. ייתכן שזו מכונית, אבל ייתכן גם שזה מסטיק. כאילו שאני באמת יודע מה יהיה לי לתת ב-2014.