קצרצרים, ינואר 2013: עולם המחר

אין יותר מלחמת הכוכבים בתלת-מימד, יש אנה פאקווין ואלן פייג' באקס-מן, יש קרנף לספיידרמן, ועוד דברים, אבל בקיצור

בשנה שעברה, כזכור, יצא בגירסת תלת-מימד "מלחמת הכוכבים, פרק 1: אימת הפנטום". זה היה הצעד הראשון בהפצה מחודשת מתוכננת של כל ששת סרטי מלחמת הכוכבים, לפי הסדר הכרונולוגי של העלילה. שני הפריקוולים הבאים, "פרק 2" ו-"פרק 3" היו אמורים לצאת השנה, בדרך אל הפצות מחודשות של הסרטים הטובים יותר, שאותם עשוי להיות באמת נחמד לראות שוב בתלת-מימד.

היו אמורים. זהו, שזה כבר לא קורה. על פי ניקי פינק, דיסני ביטלה את הפרויקט כולו. אין יותר הפצות תלת-מימד של סרטי מלחמת הכוכבים, לא המקוריים ולא הפריקוולים.

די מפתיע. עכשיו כשדיסני הם בעלי הבית של מלחמת הכוכבים, אולי הם רוצים להבדיל בינם לבין ג'ורג' לוקאס, שלא היה מפספס אף הזדמנות להוציא את הסרטים בגירסה עוד-יותר-חדשה-מיוחדת-סופר-פרימיום. אבל דיסני עצמם עושים את הדברים האלה כל הזמן: הם הרי מלכי ההוצאות המחודשות, והם אלה שהוציאו בשנתיים האחרונות את "מלך האריות", "היפה והחיה" ואחרים בתלת-מימד. אולי הסיבה היא פשוט כלכלית: ההפצות המחודשות של "מוצאים את נמו" ו"מפלצות בע"מ" לא עשו המון כסף, והמרה לתלת-מימד היא בכל זאת עניין יקר. אולי הם רואים לאן הרוח נושבת והגיעו למסקנה שאנשים כבר לא רוצים לראות גירסאות מחודשות של סרטים בתלת-מימד. אם כן, שיספרו את זה לספילברג: "פארק היורה" בתלת-מימד יגיע לבתי הקולנוע באפריל.


ועוד משהו קטן בענייני מלחמת הכוכבים: הבטיחו לנו ש"פרק 7" יגיע ב-2015. גם זה, מתברר, כבר לא בטוח. לג'יי. ג'יי. אברהמס, שהוא עכשיו באופן רשמי במאי הסרט, יש בערך 80 פרוייקטים אחרים שהוא עוסק בהם בתפקידים שונים – בין השאר, הוא צריך לסיים את הסרט שהוא עושה בסדרה המפורסמת האחרת ההיא עם "סטאר" בשם. הגיוס שלו לתפקיד הבמאי לא כלל התחייבות לתאריך ההפצה המיועד של 2015. אולי זאת היתה תחזית אופטימית מדי. ואולי דיסני לא רוצים לירות בכל תותחי הענק בבת אחת: ב-2015 יש להם "הנוקמים 2". מלחמת הכוכבים יכולה לחכות עוד שנה.


ועוד בענייני דיסני: הסרט הסודי שאותו מביים בראד בירד על פי דיימון לינדלוף נקרא עד עכשיו "1952". הסיפור שדיסני ושות' סיפרו הוא שהסרט נוצר כשלינדלוף מצא במשרדי דיסני קופסה שתויגה "1952", ובה כל מיני דברים – דברים שהצטברו לכדי רעיון לסרט. לפני כמה ימים, בראד בירד פרסם בטוויטר שלו תמונה של הקופסה.

יש פה תקליט, עותק של מגזין המד"ב "Amazing Stories" משנת 1928, ותמונות של וולט דיסני, וכל זה נורא מרתק ומסתורי ומעניין לי את הישבן. מצטער, התקופה שבה הייתי מוכן לקפוץ על כל רמז "מסתורי" שמודלף כהכנה לפרויקט סודי ביותר שדיימון לינדלוף מעורב בו באופן כלשהו חלפה בערך בשניה שבה "פרומתיאוס" יצא. אם מישהו יצליח לפענח מתוך הרמזים האלה במה בעצם עוסק הסרט, אני אשמח לשמוע. אני לא מקדיש לזה מזמני היקר.

בכל אופן, היו ששיערו שמדובר בעצם בסרט על דיסנילנד: ב-1952 התחילה העבודה על הפארק, שנפתח ב-1955. ומתברר שהם כנראה צדקו: שמו הרשמי של הסרט, מתברר, יהיה "Tomorrowland", כשמו של אחד הרובעים בדיסנילנד. עדיין לא ברור מה בעצם זה אומר. רמזים ושברי ידיעות ששיחררו בירד ולינדלוף טוענים שהסרט לא יתרחש ב-1952, אלא בימינו; שזה סרט מדע בדיוני; ושבניגוד לשמועות, אין לו שום קשר לחייזרים. אה, וג'ורג' קלוני יככב בו.


ל"ספיידרמן המופלא" יש בעיה: את הנבלים האייקוניים, המוצלחים והקצת-פחות-מגוחכים למראה טרילוגית ספיידרמן של סם ריימי כבר ניצלה. אז כדי שלא ייראה כמו מיחזור מוחלט, לספיידרמן החדש נשאר לקושש נבלים ש… איך לומר, לא נראים רציניים במיוחד. נראה כאילו את ההשראה לכל רשימת הדמויות בקומיקס הכותבים קיבלו מטיול של אחר צהריים בספארי. בסרט הקודם היה "הלטאה", וב"ספיידרמן המופלא 2", מתברר, יופיע הקרנף. Rhino. איש רע שמסתובב בתחפושת של קרנף. ופול ג'יאמטי יגלם אותו.

הקרנף מצטרף לנבל נוסף, אלקטרו, שאותו יגלם ג'יימי פוקס, ונשמע מאיים הרבה יותר, כי הוא לא מסתובב ברחובות כשהוא מחופש לקרנף. [THR]


וליהוקים משמחים הרבה יותר בגיזרת גיבורי העל: "אקס-מן: ימי עתיד שעבר" הולך להיות, כראוי לשמו, מפגש ענק של אקסמנים מדורות שונים. אנחנו כבר יודעים ששתי הגירסאות של מגניטו ופרופסור X – הצעירים (מייקל פאסבנדר וג'יימס מקאבוי) והזקנים (איאן מק'קלן ופטריק סטיוארט) ישתתפו בסרט. עכשיו, בריאן סינגר הודיע שעוד שלושה שחקנים מסרטי אקס-מן המוקדמים/מאוחרים יחזרו להשתתף: אנה פאקווין (רוג), שון אשמור (אייסמן) ואלן פייג' (קיטי פרייד). בתוך 140 התוים בטוויט, סינגר הספיק גם לכתוב "תודה לך ברט ראטנר על כך שנתת להם לחיות!".

אני מודה שהשאלה האם שון אשמור יופיע או לא יופיע בעוד סרט אקס-מן לא ממש טרדה את מנוחתי, אבל נחמד לראות את רוג – פחות או יותר הדמות הראשית ב-"אקס-מן" הראשון – סוגרת מעגל, ועוד יותר מזה אני שמח לראות את אלן פייג' שם. פייג' גילמה את קיטי פרייד, הנערה העוברת דרך קירות, רק ב"אקס-מן 3" השנוא ובצדק. זה היה קצת אחרי "הארד קנדי" ולפני "ג'ונו", כך שפייג' היתה כמעט לא מוכרת, אבל היא היתה אחד הדברים המוצלחים בסרט, והדמות שלה בקושי נוצלה. טוב לדעת שהיא תחזור. חוץ מזה, לגבי רוג ואייסמן התסריט יצטרך להסביר את העובדה שהם מבוגרים בעשר שנים מכפי שהיו בסרט הקודם בהשתתפותם, בעוד אלן פייג' כנראה תיראה כמו בת 16 גם בגיל חמישים.


תמונה בראש הדף: Loren Javier, Flickr, CC-BY-SA