סטן לי ז"ל

סטן לי, האבא והסבא של מארבל, הלך לעולמו בגיל 95.

היום סטן לי מת בבית חולים בלוס אנג'לס, כאשר הוא בן 95.

יש יוצרים בעולם שהיו נותנים את הכליה השמאלית שלהם כדי שיוכלו להגיד שהם הגו את האקס-מן.שהם יצרו איזה ספיידרמן אחד. שהם היו בחדר כשהפנתר השחור נוצר. להגיד "הייתי שם" כשמדברים על רגעי ההמצאה של הנוקמים. לתרום איזה רעיון קטן שבסוף נהפך לאיירון מן. סטן לי עשה את כל אלה, וזאת רק רשימה חלקית.

כן, לא על כל היצירות שהוא רשום עליהם יש לו חלק שווה ביצירה. כן, הוא דפק לא פעם אמנים אחרים איתם הוא עבד. אבל בסופו של דבר, במרום 95 שנותיו, סטן לי שינה את תעשיית הקומיקס, ובעקבותיה את תעשיית הקולנוע. רשימת הגיבורים שיצר בצורה ישירה היא כמו רשימת "גיבורי הקומיקס האהובים עלייך": ספיידרמן, תור, האקס-מן, ארבעת המופלאים, הנוקמים, איירון מן, הפנתר השחור, אנט-מן, דרדוויל, דוקטור סטריינג'. עכשיו שאני מסתכל עליה, רשימת הגיבורים שהוא יצר פשוט נראית כמו היקום הקולנועי של מארבל (פרט לקפטן אמריקה ושומרי הגלקסיה).

למרות ההשפעה העצומה שלו (לא רק ביצירה של הגיבורים הנ"ל), סטן לי מוכר ככל הנראה הכי טוב על ידי הופעות האורח שלו: כולם יודעים שסרט קומיקס של מארבל (או של די.סי, אם הוא מתבלבל) לא שלם בלי איזה איש זקן עם משקפיים שנמצא ברקע. שורת הסרטים שבה הופיע גרמה לו להיות אחד השחקנים הכי רווחיים אי פעם.

מעריצים מכל העולם מרכינים ראש לזכר אדם שעיצב את התרבות ונתן להם חלק מהגיבורים האהובים עליהם. יהי זכרו ברוך.

תגיות: