טריילר: צעצוע של סיפור 4

הטריילר החדש ל'צעצוע של סיפור 4' דומה בצורה חשודה לסרט הקודם בסדרה. והקודם. והקודם. מה נהיה?

הידד! טריילר חדש ל"צעצוע של סיפור 4"! בואו נלך לצפות בו.

הא.

אז, נכון שאחת התלונות המרכזיות על "מלחמת הכוכבים: הכח מתעורר" הייתה העובדה שהוא פחות או יותר שחזור של "תקווה חדשה", עם עלילה כמעט זהה ושינויים מינוריים? אז בוא נדבר רגע על "צעצוע של סיפור 3", שאשם בדיוק באותם דברים (כלומר, שהוא מעתיק מסרט קודם בסדרה. לא מ"תקווה חדשה").

פיל ענק בעולם הקולנוע שרוב האנשים מתעלמים ממנו הוא העובדה שצס"ש 3 הוא בעצם מחזור חסר בושה של צס"ש 2. המבנה, הקונפליקטים ולפעמים אפילו כל הרעיון מאחורי סצינות שלמות פשוט הועתקו ורק הוגדלו בקנה המידה. הייתי מפרט את זה, אבל למה להאריך את הפוסט סתם ככה כש-YourMovieSucks כבר עשה את זה בצורה מושלמת (החל מ-6:48)?

כשעימתתי את חובבי הסרט עם הטענה הזאת, הם לרוב ענו תשובה בסגנון, "טוב, כן, זה די אותו דבר, אבל זה עשוי הרבה יותר טוב מבסרט השני!" – תשובה לגיטימית בסה"כ, אבל כנראה שמספיק אנשים ענו אותה כדי שפיקסאר ייחשבו "המממ… אם עבדנו עליהם עם זה פעם אחת, אולי נוכל לעשות את זה פעמיים?" וכך, לפי הטריילר, אכן קרה.

כי לפי הטריילר, צס"ש 4 מעתיק גם את "וודי הולך לאיבוד ומגיע למקום שנראה כמו גן עדן לצעצועים אבל כנראה מסתיר סודות אפלים שנובעים מטראומת נטישה שמנהיג המקום סובל ממנה" (אומנם החלק השני לא ממש נראה בטריילר אבל די ברור שלשם זה הולך) מהסרט השני והשלישי, את עלילת "החברים יוצאים להציל את וודי" מהסרט השני (קשה לפחות לגוון ולהפוך נגיד את באז או ג'סי לדמויות שנאבדות?) ובלי בושה אפילו ממחזר מהסרט הראשון את עלילת ה"דמות חדשה ומתנשאת שרואה בהתייחסות אליה כצעצוע עלבון" (ואגב, דמותו של מזלגי מעלה שאלה מטרידה על החוקים של העולם הזה – אם אני תוקע עיני קישוט וכמה מנקי מקטרות בצורת חיןך, על כל חפץ דומם שבעולם זה מספיק כדי להפוך אותו ליצור חי בעל תודעה? זה יעבוד גם עם ספרים? או נשק? או עם דילדו?).

זה אפילו לא רק עצלנות תסריטאית, בשלב הזה זה אפילו לא אמין ברמת הדמויות: אתה תחשוב שאחרי שהוא נתקל בזה פעמיים בחיים שלו, וודי יבין שמקומות שנראים אידיאליים עבורו וכאלה ששווה לוותר על הבית הנוכחי שלן בשבילם כנראה מסתירים כמה דברים לא נעימים. או לפחות יילמד כבר לא ליפול ממכונית נוסעת (לעזאזל, את זה אפילו הטריילר מציין בתור בדיחה. זה כאילו פיקסאר אפילו לא מנסים להסתיר את המחזוריאדה הנפשעת שלהם!)

אני מקווה, כמובן, להתבדות ולגלות שהסרט החדש יהיה בעצם פצצה של מקוריות שתמשיך את טרילוגית הסרטים בכבוד. אבל אחרי הכל, המשפט "fool me once, shame on you; fool me twice, shame one me" הומצא בדיוק בשביל מקרים כאלה.