אוסקר 2019: סיכום

כל הצעקות בטוויטר לא עזרו - בסוף בכל זאת "רפסודיה" ו"הספר הירוק" הם הזוכים הגדולים של הערב.

זה היה לילה. בוא נסכם.

הטוב

ספייק "ברור שהוא יגיד מאדרפאקר בטקס ורק תנסו לצנזר אותו" לי הוא זוכה באוסקר (נו, בסדר, אוסקר שאינו אוסקר על מפעל חיים). הצמד לורד ומילר הם זוכי אוסקר. אוליביה קולמן, בנאום הטוב ביותר של הערב, ובזכייה הכי מפתיעה מאז "אור ירח", היא זוכת אוסקר, וגלן קלוז, המלכה שהיא, נראית ממש סבבה עם זה. מרק רונסון הוא זוכה אוסקר (אה כן וגם ליידי גאגא). ולמרות סוללת הזוכים המכובדת הזאת, המשפט הטוב של הטקס שייך בכלל לזוכה בפרס הסרט התיעודי הקצר "מייצרות כנפיים" שפלטה "אני לא מאמינה שסרט על המחזור החודשי זכה באוסקר!".

כמו כן, למרות שאפשר להתווכח על הזכיות ולמי הכי הגיע, אבל תמיד נחמד שהאוסקרים מגלים נדיבות ומחלקים את כל הפרסים בצורה די הוגנת. כל אחד מהמועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר זכה לפחות בפרס אחד, ועוד השאירו צ'ופרים ל"סיפורו של רחוב ביל" ו"האדם הראשון" וזה, בעיניי, בהחלט עדיף על איזה סחיפה של מועמד אחד שלוקח את כל הפרסים ומשאיר לשאר אבק.

הטקס

אז איך זה טקס בלי מנחה? מתוקתק. הטקס היה 3 שעות ורבע (בסדר, 18 דקות), ונראה שהפוקוס חזר לסרטים ולפרסים עצמם ולא לפירוטכניקה שמסביב. חוץ מקטגורית התלבושות, שם מליסה מקארתי שיחקה עם ארנבים, אף אחד מהמגישים לא אמר פאנץ' מצחיק מדי, חתך לנאום חוצב להבות או ממש ריגש. יאללה, כמה מילים ולקטגוריה. מצד אחד, היה חסר איזשהו עוגן שמקשר ומעביר את הסרט ואיזה משהו קצת מעבר. מצד שני, אם זה פוטר אותנו מגימיקים מיותרים של פיצות ואוטובוסים של תיירים – דיינו.

הפתיחה של קווין הייתה די סתמית, אבל הכמעט-מונולוג פתיחה של פולהר-פיי-רודולף היה מוצלח, ולא הייתה סיבה אמיתית שהוא לא באמת יהיה מונולוג הפתיחה המלא, חוץ מחסכון בזמן. ואם אנחנו פה – ההחלטה לקטוע את המיקורופון ולהחשיך את הבמה לנואמים שקצת התארכו הייתה מבזה. אנחנו רגילים ל"מוזיקה על הנאום" אבל לחתוך את המיקרופון? בסדר, אתם ממהרים, אבל ראבק, גם אם הטקס היה 3 שעות ועשרים היינו חיים עם זה בשלום.

השירים היו הפעם ברמה גבוהה (ו"Shallow", כמובן, היה שיא הערב) אבל הדבר העיקרי שצריך לשאול את ההפקה של הטקס זה "מה זה האקראיות הזאת". למה סרינה ויליאמס מגישה את "כוכב נולד" ולא ברברה סטרייסנד, שמגישה במקום זה את "שחור על לבן"? למה הקליפ של רמי מאלק זה הוא עושה ליפ סינק ולא אשכרה משחק, ובקיצור, מישהו לחץ על ה-Shuffle לפני שהטקס התחיל? מה קורה פה?

הצפוי

הטקס ה-91 בתולדות האוסקר אולי לא ייזכר כאחד המשעממים בו בזכות הסיום שלו, אבל הוא בהחלט היה כזה לאורך רוב הטקס. כמעט בכל קטגוריה – החל מ"סרט קצר" ועד "שחקן ראשי" זכה הפייבוריט לזכייה. מתוך 24 קטגוריות היו, בעצם, רק 3 הפתעות שאחת מהן לא הייתה באמת הפתעה. הראשונה היא הזכייה של "האדם הראשון" כנגד מועמדי עתירי CGI. השנייה היא הזכייה של אוליביה קולמן בשחקנית הראשית, בעודה חולפת על פני המועדפת גלן קלוז והמתחרה הצמודה ליידי גאגא. והשלישית, שלא הייתה אמורה להפתיע אף אחד, היא הזכייה של "הספר הירוק" בפרס הסרט הטוב ביותר במקום "רומא".

הספר

אוקיי, אז בוא נדבר על "הספר הירוק". סרט שנגרר דרך הבוץ כ"הגברת של מיס דייזי 2.0" (שגם הוא, אגב, סרט פחות נורא ממה שעושים ממנו, גם אם נאיבי בצורה מזיקה בימינו) ועבר שערוריה אחרי שערוריה עד שהוא זכה באוסקר. הזכייה הזאת הולכת להרתיח רבים (ספייק לי ניסה לצאת מהטקס כאשר הוא הוכרז כזוכה), אבל זה עוד כלום לעומת כל אוסקר ש"רפסודיה בוהמית" קטף. במקרה הנ"ל, היית יכול לשמוע מיליון קולות זועקים בכאב בטוויטר עם כל פעם שהם היו צריכים להתמודד עם הרעיון שאולי מישהו, איפשהו, חושב ש"רפסודיה בוהמית" הוא בעצם לא סרט גרוע.

הזכייה של "הספר הירוק" בעיקר מוכיחה שכוחה של הבלוגספירה האמריקאית קטן בהרבה ממה שחשבנו. שסרט לא צריך להיות מצביע חד"ש בשביל לזכות, מספיק העבודה. שלמצביעים באקדמיה, במילים אחרות, פשוט לא אכפת מהטררם שיש באתרים.

ותכלס, אני מבין אותם. בין כל ההמולה, "רפסודיה" הוא סרט כיפי שעשוי היטב. ומה שעושה אותו טוב זה הסאונד שלו (כלומר, השילוב של המוזיקה של קווין), העריכה שלו (כלומר, לייב אייד), ורמי מאלק (כלומר, פרדי מרקורי). היו לי מועמדים אחרים שאני הייתי נותן להם את הפרס, אבל הניסיון להציג את הסרט כאנטי-להט"ב-מכפיש-מסורת-אוי-גוועלד היה תמיד מוגזם. זה סרט נוסחתי ומהנה עם מוזיקה מעולה, שהשכיל והתנער מהבמאי מלא השערוריות שלו לאורך כל הדרך. בשום אופן לא הסרט הכי טוב, אבל גם בשום אופן לא הסרט הכי רע או גרוע.

אצל "הספר" זה אפילו יותר מוגזם. יש לסרט מעלות רבות שגם המלעיזים הגדולים ביותר לא יכולים לקחת ממנו. כמה שתנסה להתנגד לקסם שלו, יש לו משהו נחמד-חמוד שכזה וכמה נקודות חזקות ביותר (בעיקר המשחק של ויגו ומהרשלה), וזה בדיוק למה הוא ניצח. כי בשיטת האוסקרים החדשה, השאלה היא לא כמה אוהבים אותך אלא כמה לא-שונאים אותך. ומחוץ לבועת הבלוגספירה, אנשים לא שונאים את "הספר הירוק". הוא לא, בניגוד למה שסת' מאיירס אומר, סיפור של "מושיע לבן" וגם לא ממש איזה נאום חוצב להבות כנגד גזענות. הוא צנוע ומינורי בהרבה, ושם טמון כוחו שאיפשר לו לנצח את המתחרים שלו. זוכה חביב פלוס מינוס לשנת אוסקרים חביבה פלוס מינוס.

הישראלי

אנחנו עוד לא יודעים מה הרייטינג של האוסקר הנוכחי, אבל אני בטוח שהסיקור בארץ יהיה השנה גדול בהרבה משנים אחרות בגלל צמד המילים הקסומות: "זוכה ישראלי". "Skin", סרטו של גיא נתיב, זכה בקטגוריה שלרוב לא מסוקרת בתקשורת (הסרט הקצר הלייב אקשן הטוב ביותר) ומהבוקר מראיינים כל מי שהיה בקשר עם הבחור בצורה כלשהי. אם שמעתם את הסיקורים האלה, אולי גם שמעתם שהסרט הוא על "ניאו נאצי שמתמודד עם עברו ומנסה להוריד את הקעקועים שלו" שזה בהחלט תאור של סרט בשם "Skin" שביים גיא נתיב – פשוט לא הסרט שעליו הוא זכה באוסקר.

כן, במהלך מבלבל ביותר, גיא נתיב ביים השנה שני סרטים בשם "Skin" – אחד ארוך ואחד קצר. אם זה לא מספיק, שניהם עוסקים בניאו נאצים – אבל על דמויות אחרות ועם נקודות עלילתיות שונות. כל זה הוביל, בצדק מסוים, לבלבול גדול בתקשורת – ובכל זאת היה אפשר לצפות שהם יעשו את העבודה שלהם. הסרט הקצר, אם תהיתם, מספר על ילד שגדל במשפחה ניאו נאצית ויותר מזה יהיה בגדר ספויילר (בכל זאת, סרט קצר).

בכל מקרה, ברכות לזוכה הישראלי הרביעי בתולדות טקס האוסקר.

רשימת הזוכים המלאה:

סרט: הספר הירוק
במאי: אלפונסו קוארון, רומא
שחקן ראשי: רמי מאלק, רפסודיה בוהמית
שחקנית ראשית:
אוליביה קולמן, המועדפת
שחקנית משנה:
רג'ינה קינג, סיפורו של רחוב ביל
שחקן משנה: מהרשלה עלי, הספר הירוק

תסריט מקורי:הספר הירוק
תסריט מעובד:
שחור על לבן

עריכה:רפסודיה בוהמית
צילום: רומא
איפור ושיער: סגן הנשיא
תלבושות: 
הפנתר השחור
תפאורה: 
הפנתר השחור
אפקטים: האדם הראשון

עריכת סאונד:רפסודיה בוהמית
מיקס סאונד:
רפסודיה בוהמית
פסקול: 
הפנתר השחור
השיר המקורי: "Shallow", כוכב נולד

סרט זר: רומא
סרט אנימציה: ספיידרמן: ממד העכביש 
סרט דוקו: סולו חופשי

סרט אנימציה קצר: באו
דוקו קצר: מייצרות כנפיים
סרט קצר לייב אקשן: עור

סך הכל:

רפסודיה בוהמית -4
הספר הירוק -3
רומא – 3
הפנתר השחור – 3
המועדפת – 1
סיפורו של רחוב ביל – 1
שחור על לבן – 1
סגן הנשיא – 1
כוכב נולד – 1
האדם הראשון – 1
ספיידרמן: ממד העכביש – 1
סולו חופשי – 1

 

מאוחר יותר נדבר על הזוכים בהכה את האוסקר. בינתיים, שיהיה בוקר טוב לכולם.