דו"ח קופות שבורות – 10.11.2002

יו, תגידו לי, זה נשמע
לכם הגיוני?
מישהו מכם (חוץ ממך, יגואר)
יכול להגיד שהוא צפה את זה?
שהוא ידע שזה יקרה?

לא, אני לא מדברת על ההשמעות
התכופות של שיר הנושא מתוך 'הגורו' בגלגל"ץ, עד כדי כך ש'שיר הקטשופ' נזנח כמעט לחלוטין. בעצם, אתם הרי יודעים שלא על זה אני מדברת. אנשים, באתם לדוחק"ו הזה כדי לקרוא על אמינם, ואמינם תקבלו – מקדימה, ומאחור.

51.2 פאקינג מיליון דולר. זה מה שכתוב.
בעצם, עזבו את מה שכתוב. '8 מייל', הסרט של אמינם, היה יכול להרוויח יותר לולא היה מדורג R. את זה כולם יודעים. אבל זו לא השערה מופרכת מדי להגיד שהוא זה שגרם לעלייה (או לפחות, לירידות קלושות בלבד) של כמה סרטים אחרים, ו'סנטה קלאוס 2' בראשם.

רגע, בואו נעשה קצת סדר.

המקום הראשון שייך, כאמור, לאמינם ו-'8 מייל' שלו, שהרוויח 51.2 מיליון דולר במהלך סוף השבוע האחרון. עלילת הסרט מספרת על שבוע בחייו של ג'ימי "ראביט" סמית' (אמינם), נער צעיר בדטרויט, אימו (קים בסינג'ר) ואחותו הקטנה. ג'ימי נולד בצד הלא נכון של העיר, חולם להיות כוכב ראפ, החברה שלו בהריון (מעניין. גם ב'קרוסרודס' טארין מאנינג שיחקה בחורה בהריון), ובחורה מסתורית (בריטני מרפי, אלא מה) שהופכת את חייו לפאקינג-שיט בלגאן.
הביקורות מעירות שבעדינות ש"אה, אמינם דוקא לא משחק גרוע כל כך". ביקורות אחרות צווחות עליהן שמשחקו של אמינם בסרט יכול להתחרות ב"משחק" המחפיר של בריטני (ספירס, הפעם) ב'קרוסרודס', ובמה שעשתה מאריה קארי ב'כל מה שנוצץ'.
כך או כך, רוב הביקורת מסכימות שהסרט עצמו עשוי כהלכה (ורוב "מילות ה-F" בו, כמו גם השירים, הוגבלו לסוף הסרט, בעיקר), ואף כי קרטיס הנסון, הבמאי ('סודות אל. איי', 'נערי פלא') יצר שיאים עלילתיים מוגזמים, א-לה 'רוקי' (בכלל, הרבה ביקורות השוו את הסרט לסיפורו של 'רוקי', ול'קומיטמנטס'), הרי שהסרט נראה אמין ואמיתי. עד כדי כך אמיתי, ששמועות עקשניות מלחששות שאמינם יהיה מועמד לאוסקר על תפקידו בסרט.

גם בשאר הדוחק"ו הרוחות סערו: 'סנטה קלאוס 2', שרוח הביקורות הכללית לגביו לא היתה איי-איי-איי, ירד ב-14.7% בלבד (וגם ממוצע ההכנסות לקולנוע שלו מכובד מאוד), ויש יסוד סביר לחשד שירידה פעוטה זו נבעה למעשה מגדודי ילדים שקנו כרטיסים לסרט הנ"ל, ואז חמקו במהירות לאולם בו מוצג הסרט של אמינם. יו, הו, הו.

אפילו 'אני מרגל' המזעזע (ככה הביקורות אמרו!) ירד ב-30% סולידיים לעומת רווחיו בשבוע שעבר. כנראה מאותה סיבה.

'החתונה היוונית' ו-'The Ring', צמד הסרטים שחוקי הדוחק"ו אינם חלים עליהם, ממשיכים לעשות בקופות כבשלהם: רווחיו של
'The Ring', בשבוע הרביעי שלו, ירדו ב-14% צנועים (סך 15.5 מיליון דולר בסוף השבוע האחרון, ובקרוב הוא כבר צפוי לעבור את קו 100 מיליון הדולר), ואילו רווחיו של 'החתונה היוונית'… עלו. כן, שוב (די! כלומר, סרט טוב והכל, אבל לא נמאס לשמוע עליו? מה יהיה?). ל-200 מיליון הדולר – ממש עוד קצת – הוא עוד לא הגיע. גם זה יבוא.

במקום התשיעי, מקומם של המוקצים – אלה שניסו, אבל לא ממש הצליחו לשחק אותה – נמצא בריאן דה פלמה ('משימה בלתי אפשרית', 'עיני נחש' ועוד הרבה), במאי שפעם היה מאוד "אין", עד שהחלו להישמע טענות כאילו הוא מעתיק מבמאים אחרים, והוא נהיה מה-זה "אאוט". נראה כאילו עכשיו, עם 'פאם פאטאל', הוא ניסה, באמת שהוא ניסה – הביא את רבקה רומיין סטאמוס (מיסטיק ב'אקס מן', ולאחרונה ב'סימון'), הביא את אנטוניו בנדרס, הביא מבחר שחקנים/אנשים בעלי שמות מוזרים לאללה (דריקי ון זיל, ביטה זונקזוק בן-עמר) ומה יצא לו מזה? קדחת בצלחת. 2.7 מיליון דולר עלובים, והרבה השמצות של מבחר מבקרים. וכל זה למה? בשביל מותחן פשע אנמי, בו רבקה רומיין מנסה לחזור למוטב, אך נמשכת בחזרה אל חיי הפשע שלה, בהם כולם גונבים מכולם וכולם מרמים את כולם. יאללה, יאללה. אפשר לחשוב מה הקטע.

את הטבלה חותמת סלמה הייק עם 'פרידה', עדיין במספר מצומצם של קולנועים. אלינו היא תגיע בשבוע הבא. 'Punch-Drunk Love' ו'דרקון אדום', שני סרטים שלא עמדו בציפיות, עזבו את העשיריה.

עוד בשבוע הבא: האדמה רועדת וכולם מתרגשים עת המפיצים בארץ ובחו"ל מארגנים אחלה מסיבה, יו, הו, הו. יהיה קוסם בסוף, אלא מה.
בארה"ב יוצא גם 'Half Past Dead' ('מת וחצי'?) ובו סטיבן סיגל ממשיך להפיץ את תורת הדלאי-למה בדרכים מקוריות. מפחד, פוטר?


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים שמחים בשמחת דודניהם, שנשארו בביתם ולא פונו מהסוגריים על ידי סרין. המקפים לא מעניינים אותם במיוחד.

1. 8 Mile – 51.2 (51.2)
2. The Santa Clause 2 – 24.7 (60.0)
3. The Ring – 15.5 (85.6)
4. I Spy – 8.8 (24.5)
5. Jackass – 7.1 (53.2)
6. My Big Fat Greek Wedding – 5.9 (192.9)
7. Sweet Home Alabama – 3.8 (118.5)
8. Ghost Ship – 3.2 (26.2)
9. Femme Fatale – 2.8 (3.4)
10. Frida – 2.8 (4.5)