דו"ח קופות שבורות – 11.11.2003

יחצ"נים טובים מתמחים בלוליינות
של מילים – הם יכולים להפוך כל
אכזבה להצלחה גדולה, ולשכנע
את ההמונים בממשיותו של הצורך
להצטרף להצלחה – חס וחלילה
להישאר מאחור.
עם צאתו לאקרנים של 'מטריקס
Revolutions' ביום רביעי, החיים נראו יפים מתמיד: רווחים של 24 מיליון דולר ביום הראשון להקרנה ניבאו עתיד ורוד לבני האדם, וחיים קשים למכונות ההקרנה. אבל בסוף השבוע התהפכו היוצרות: 'מטריקס רבולושנס', כך נלחש, לא שווה את ההו-הא שעשו ממנו. צפי סולידי של האמריקאים האופטימיים לרווחים של 72 מיליון דולר במהלך הסופ"ש התברר כמופרך מאי פעם, ואם המפיצים עוד ניסו לדגמן חיים כרגיל וטענו שהסרט עומד להרוויח מעל 50 מיליון בסופ"ש, גם תחזיות אלו התבררו כמופרכות כשהגיעו תוצאות האמת וחשפו 48.5 מיליון (הפתיחה השביעית בגודלה לחודש נובמבר. במקום השישי, אגב, נמצא '8 מייל'). כן, זה הכל. ובמונחים של ה'מטריקס', האכזבה עצומה עוד יותר.

אבל צריך הרבה יותר מזה כדי להוריד את החיוך מפניהם של היחצ"נים, שדאגו להוציא הודעות מרנינות לעיתונות: "הסרט הרוויח 207 מיליון דולר ברחבי העולם! שיא הרווחים לסופ"ש, שהיה שייך ל-'שר הטבעות: שני הצריחים', נשבר!". כן, בטח. הם רק שכחו להזכיר ש'מטריקס Revolutions' פתח ב-96 מדינות בו זמנית, לעומת 28 בלבד איתן פתח 'שר הטבעות: שני הצריחים'. לעיתונים, כמובן, זה הספיק כדי להכריז על ההצלחה הכלכלית הגדולה אי פעם, על המלך של הסרטים, על פיסת הצלולואיד השולתת!!!1 ב-ת' הידיעה, בתקווה לשלהב עוד 3 וחצי אנשים שאולי ילכו לראות את הסרט.

ובשביל זה אני כאן. כדי להכריז שלא הצלחה ולא בטיח – המלך הוא עירום. לא השתכנעתם? יש עוד: בחמשת הימים שעברו מאז הבכורה, הרוויח 'רבולושנס' בארה"ב 83.8 מיליון דולר. הרבה, הרבה פחות מ-103 המיליונים שעשה 'מטריקס Reloaded' בשלושה ימים.

למי שעוד לא הספיק לראות את הסרט: בפרק הנוכחי, ניאו, משיח האנושות (ומעביר זקנות את הכביש כל שני וחמישי!) צריך לפתור את כל הבעיות בעולם, כדי להספיק לסיים את הטרילוגיה בזמן. כדי להקשות עליו את המשימה, השתילו מפיקי הסרט חפרפרת במטריקס: הסוכן סמית', שמתרבה ככוכבים ברקיע, כחול אשר על שפת הים, כדואר זבל בתיבות האימייל.

ולמי שעוד שוקל להספיק – עזבו. חבל על הזמן. האפקטים מנסים – ולא תמיד מצליחים – לפצות על דמויות חיוורות (די, טריניטי, די!) שאף אחד לא שם עליהן, גם לא הוושאבסקים. וכאילו לא די בזה, איבדו האחים את היכולת שלהם לספר סיפור, ובמקום זה הוסיפו שרשרת קלישאות איומה במיוחד (די, טריניטי, די!!), שמנסה להסתיר את המחלה שדבקה בכל צוות השחקנים: היעדר יכולת משחק. והפעם אפילו אי אפשר להאשים את אייג'נט סמית'.

אבל היו גם כאלה שאהבו את 'מטריקס Revolutions'. וויל פרל, למשל. כל מאוכזבי 'מטריקס' שקראו ביקורות ונעצרו ממש לפני הקופה, פנו ל-'Elf' (סרט המציב בעיה תרגומית קשה ביותר. 'גמדון'? 'שדון'? 'אלף'? 'עלף'? 'בן-לילית'?), סרט-כריסטמס שיוצא חודש וחצי מראש. פרל מגלם את באדי, ילד ששהה בבית יתומים, התגנב לשק של סנטה קלאוס, חזר איתו לקוטב הצפוני ומאז גודל על ידי Elves (הגמדים הקטנים. לא הלגולאסים). אלא שבאדי מסורבל מדי מכדי להיות עלף, וקהילת העלפים שולחת אותו לניו יורק כדי למצוא את אביו הביולוגי.

פרל מצחיק, מקסים ומצוין, אומרות הביקורות, והוא זה שעושה את הסרט למה שהוא. וזה גם מה שהקהל חשב, מסתבר, ויחד עם שאריות הפליטה של 'מטריקס רבולושנס', הגיע 'אלף (או משהו)' ל-31.1 מיליון דולר – תוצאה מצוינת, והשניה בגודלה בז'אנר סרטי חג המולד.

במקום השישי, 'Love Actually' ('אהבה זה כל הסיפור'), שהופץ למספר מצומצם של קולנועים. במקרה זה, רשימת השחקנים ארוכה אף יותר מתמצות העלילה, והיא כוללת, בין השאר, את יו גרנט כראש ממשלת בריטניה, בילי בוב ת'ורנטון כנשיא ארה"ב, קולין פירת', אמה תומפסון, אלאן ריקמן, קיירה נייטלי, ליאם ניסן, לורה ליני, רואן אטקינסון, שאנון אליזבת, דניס ריצ'רדס (שתיהן בתפקידים קטנים), ואלה רק השמות שלא צריך לציין מאיפה אתם מכירים אותם.
העלילה מתרכזת, עד כמה שאפשר, בראש ממשלת בריטניה הרווק, שמתאהב באחת מחברות הצוות שלו. אבל היא גם סוטה להמון עלילות משנה, שמדברות גם הן על כל מה שקשור לאהבה, גם אם בעקיפין: סופר נוסע לאגם בצרפת כדי להתגבר על לב שבור, אישה חושדת שבעלה בוגד בה, רוקר מזדקן מתכנן קאמבק, תלמיד מנסה לזכות בתשומת לב מהבחורה הכי בלתי ניתנת להשגה, אב חורג שהתאלמן מנסה להכיר את בנו, ועוד, ועוד.

הביקורות מסכימות שהמעשייה המתוקה הזו מחממת את הלב, וגם אם היא דחוסה ביותר מדי עלילות משנה וסיפורים קטנים, השחקנים והקסם של הסרט מפצים על כך. הסרט הרוויח בסוף השבוע הראשון להקרנתו 6.9 מיליון דולר (ממוצע מרשים ביותר של כ-12,000 דולר לקולנוע), ובשבוע הבא יופץ כבר למספר קצת פחות מצומצם של קולנועים, ויגיע גם אלינו.

עוד ייצאו: 'Master and Commander: The Far Side of the World' ('הצד הרחוק של העולם', בקיצור), ובו ראסל קרואו (רוקר מזדקן בעצמו) ינסה להתקמבק, הלוני-טונס חוזרים לעניינים, והראפר המת טופאק יספר לנו על עצמו בהפצה מצומצמת.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. The Matrix Revolutions – 48.5 (83.8)
2. Elf – 31.1 (31.1)
3. Brother Bear – 18.5 (44.0)
4. Scary Movie 3 – 10.8 (93.1)
5. Radio – 7.2 (36.1)
6. Love Actually – 6.9 (6.9)
7. The Texas Chainsaw Massacre – 4.9 (73.4)
8. Mystic River – 4.8 (40.4)
9. Runaway Jury – 4.7 (40.0)
10. The School of Rock – 3.0 (73.5)