דו"ח קופות שבורות – 1.1.2006

הקון כבר מאחורינו, אך אין זה אומר שבגלל ההכנות המרובות אליו לא הכנו תירוצים חדשים למשחק הכה משעשע, "פינג פונג קינג קונג". השבוע קיבל העולם את פני השנה האזרחית החדשה, ולבתי הקולנוע היתה אורה ושמחה. כדי שתבינו עד כמה אורה ושמחה, אציין כי כמעט – אבל ממש כמעט – כל הסרטים בדו"חקו האמריקאי הפגינו בסוף השבוע האחרון עליות מרנינות ברווחיהם, לעומת סוף השבוע הקודם. ככה זה – עד שמישהו מהם רואה עליה, הוא מגלה שהוא לא פתית שלג ייחודי צח לכבוד השנה החדשה. כולה עוד מכונית בדרך לחרמון.

עד כה, בקרב הרב בין 'קינג קונג' ל'נרניה' על הבכורה בטבלה, זכה הקונג בהיותו גדול יותר, ארוך יותר ולא מגולח. אבל קופים גדולים שחיים באי של חרקי ענק, הם לא כוס התה המשפחתית שחוגגי השנה החדשה ייחלו לה, ובטח שלא בן זוג לנשיקת חצות לוהטת. אי לכך, במהלך שלושת ימי סוף השבוע, הפגין הקונג עליה צנועה של 15% ברווחיו, כשהוא מתייצב על 24.6 מיליון דולר לסופ"ש של שלושה ימים. כפי שניתן היה להסיק, היה סרט משפחתי הרבה יותר ממנו – 'נרניה'. לאחר שבועיים בהם נושל ממעמדו בראש הטבלה על חודו של קול, הביס 'נרניה' את מלכת השלג של הקופות וחזר לראש הטבלה, עם עליה של 30% ברווחיו, ו-25.7 מיליון דולר בכיסו. בסך הכל, אף אחד מהסרטים האלה לא יצא מופסד. קופיפו אוחז ברווחים כוללים של 174 מיליון דולר, ועם קצת מזל יכסה את הוצאות ההפקה המטורפות שלו. 'סיפורי נרניה' סופר 225 מיליון דולר, כשבכך הוא מכסה את 180 מיליון הדולר שהושקעו בו.

שאר הסרטים בטבלה, גם הם נחלקים לעכרורי שמחות, שזכו לעליות נאות, ומתחנפי-חג תפורים על פי מידה, שהרקיעו שחקים עם עליות מרשימות הרבה יותר. הנה למשל: 'דיק וג'יין עושים את זה' נחשב, כמובן, ל-Dark Sided. גניבה? טפו! עדות שקר? טפו! הכסף יענה על הכל? דאבל טפו! אי לכך, העליה ברווחיו של הסרט הסתכמה ב-14 אחוז, עם סופ"ש (שלושה ימים) של 16.4 מיליון דולר. בן זוגו להשוואה, '12 במחיר אחד 2 (3, דג מלוח!)' מביא עימו מסר משפחתי מתוק, ואהבה שתנצח את הכל. לכן, הוא יצא גדול עם עליה של 53% ברווחים.

לכאורה, בשלב זה של הערב מגיע הסרט שמחרב את כל התיאוריה הזו: 'השמועה אומרת ש…'. הוא מנופף בגאווה בתשעה מיליון דולר ועליה של 166% ברווחיו לעומת השבוע שעבר. מסרים חיוביים? הצחקתם אותי. איזה ערכי משפחה מתקתקים יש כבר לסרט בו קווין קוסטנר שוכב עם הסבתא והאמא של ג'ניפר אניסטון (לא ביחד, תודה לאל)? אבל כזכור, 'השמועה אומרת ש…' יצא ביום ראשון ועל כן רווחי סוף השבוע הקודם שלו הם למעשה רווחים של יום אחד בלבד. זהו. אפשר להירגע.

שאר הסרטים בטבלה עונים גם הם על ההגדרה "לא תקינים ערכית", ועל כן העליות שלהם היו צנועות יחסית. כזהו, למשל, 'עד שהמשפחה תפריד בינינו' (לא צריך להסביר), שמבחינה אובייקטיבית דווקא מתקיים יפה: רווחים כוללים של 46 מיליון דולר עבור תקציב הפקה שעומד על 18 מיליון (15 מיליון מתוך זה – עבור חליפות עסקים מחויטות ונעליים תואמות לשרה ג'סיקה פרקר). לעומתו, 'זכרונותיה של גיישה' נופל בגדול: תקציב הפקה של 85 מיליון, שלא יצליח לכסות את עצמו. לא עם רווחים כוללים של 30 מיליון דולר, תככים, מזימות ותקיעת סכינים בגב בין הגיישות.
גם 'מינכן' בין המלעיזים. יש בו הרי נקמה בוערת, במקום לשתוק ולהפנות את הלחי השניה. סרטו של סטיבן שפילברג עדיין מצוי בהפצה מוגבלת למדי, והעליה ברווחיו הסתכמה ב-14.7%, שהספיקו לו בקושי למקום העשירי.

אתם יודעים, בדו"חקו, כמו בצבא, הכל נעשה בשלשות. אם כן, הדעת נותנת שנמצא סרט שלישי, שיענה על כללי החיק המשפחתי הנעים, ויזכה לעליות מרשימות ברווחיו. זהו 'הארי פוטר וגביע האש', שנמצא במקום התשיעי עם השילוש הקדוש של החברים. 5.8 מיליון דולר הם עליה של 47.6% ברווחיו, והם מעניקים לו פרס בסך רווחים כוללים של 277 מיליון דולר. רווחים אלו מביאים אותו למקום השני בהכנסות הכוללות של סרטים לשנת 2005, כש"רק" 100 מיליון מפרידים בינו לבין המקום הראשון, השמור ל'נקמת הסית". וכן, גם בין ארבעת סרטי 'הארי פוטר' הוא שני. יש שיקראו לזה קללת סטפני.

בשבוע הבא חסל סדר חגים. הגיע הזמן לקצת זבל, שיוריד לנו את החיוך מהפרצוף ויחזיר אותנו למציאות. הרכינו את ראשכם בפני 'בלאדריין' של Uwe בול, 'Grandma's Boy', ו-'Hostel'. ושתהיה לנו שנה טובה.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe – 25.7 (217.7)
2. King Kong – 24.6 (167.3)
3. Fun with Dick and Jane – 16.4 (60.0)
4. Cheaper by the Dozen 2 – 14.2 (50.1)
5. Rumor Has It – 9.2 (24.3)
6. The Family Stone – 8.1 (44.1)
7. Memoirs of a Geisha – 7.8 (28.2)
8. The Ringer – 6.1 (19.7)
9. Harry Potter and the Goblet of Fire – 5.8 (275.2)
10. Munich – 4.8 (14.3)