דו"ח קופות שבורות – 1.12.2002

מקבץ פרטי דו"חקו ישראלי:
מוסרים לנו ש'כנפיים שבורות'
כבר הגיע ל-100 אלף צופים
(שזה באמריקאית בערך 700
אלף דולר, שזה בעברית לא
רע בכלל). מצד שני, ב'הארי
פוטר' השני צפו 60,000 צופים
בסוף השבוע הראשון שלו בארץ בלבד, וזהו המספר השני בגודלו אי פעם, אחרי 'הארי פוטר' הראשון. כלומר, מישהו סופר. מישהו יודע גם מה היתה הפתיחה מס' 3 בכל הזמנים, ומס' 8, ומי היה במקום השלישי השבוע, אבל לא מספר לנו. כנראה לא מגיע לנו לדעת. אבל לא נורא: אנחנו יכולים לומר די בבטחון ש'למות ביום אחר' הוא הסרט המצליח ביותר בארץ השבוע, ואחריו 'הארי פוטר' – וכל זה לפי הדיווחים הנלהבים (או שלא) מ'סינמה סיטי'. בשביל מה היו צריכים בכלל לבנות 18 אולמות, אם כל מי שמדווח על ביקור בקומפלקס ראה רק את ג'יימס בונד, ולפעמים – הארי פוטר?

גם באמריקה, שחגגה השבוע את חג ההודיה (חנוכה הרבה יותר שווה), שני הבריטים עדיין שולטים ביד רמה, ואין מי שיתקרב אליהם. אחרי שפינה מקום לזקן בשבוע שעבר, חזר השבוע הארי (בהפרש זעום) למקום הראשון, ועשה מספיק כסף כדי להגיע ל-200 מיליון דולר בדיוק נמרץ. בונד, מצידו, עצר ב-100 מיליון. ושלב מתחתיהם, 'סנטה במשרה חלקית 2' ממשיך בהצלחה המפתיעה שלו: לא רק שהוא מסרב להיפרד מהחמישיה המובילה כבר חמישה שבועות, השבוע יש לו את החוצפה לעלות בהכנסותיו.

יש גם סרטים חדשים: לא פחות מחמישה כאלה יצאו השבוע, אבל אף אחד (כמעט) לא הרגיש. אחד הסרטים החדשים, 'Extreme Ops', סרט אקשן שנשמע באופן חשוד כמו חיקוי של 'xXx' (כבר?) לא הצליח אפילו להכנס לעשיריה, אבל גם ארבעת האחרים לא ליקקו דבש.

הכניסה הגבוהה מבין החדשים, אבל גם האכזבה הגדולה ביותר, שייכת ל'כוכב המטמון', הסרט המצויר החדש של דיסני. למרות שסרטים מצוירים של דיסני הם כבר לא הלהיטים הבטוחים שהיו פעם, מ'כוכב המטמון' אפשר היה לצפות ליותר. הסרט משחזר את עלילת 'אי המטמון' של ר.ל. סטיבנסון: הנער ג'ים הוקינס מצטרף לצוות ספינה, מתיידד עם הפיראט המזדקן לונג ג'ון סילבר (שממש, אבל ממש לא נראה כמו ג'ירפה) ומחפש את המטמון, אבל כל זה מתרחש הפעם במאה ה-23, ובחלל החיצון – למרות שעיצוב הספינות לא השתנה. לונג ג'ון והחברים שטים בספינות מפרש בין-כוכביות (ונושמים טוב מאוד בחלל, אם היה ספק). רעיון מוזר, אבל זה נראה נהדר. רק מה, נראה שדיסני שכחו עובדה מצערת אחת: סרטי מדע בדיוני והרפתקאות באנימציה פשוט לא עובדים. אין הסבר מספק לעובדה הזאת, אבל המספרים מדברים בעד עצמם: 'אטלנטיס' היה הסרט המצויר הכי פחות מצליח של דיסני בעשור האחרון. 'טיטאן' היה כשלון. 'פיינל פנטסי' היה אסון. 'כוכב המטמון' ממשיך את המסורת, בסופ"ש ראשון מאכזב עם 12 מיליון דולר בלבד, ועכשיו בדיסני כותבים על הלוח 100 פעם "יותר לא נעשה אופרות חלל באנימציה".

בעצם, אולי לא צריך להספיד את 'כוכב המטמון' כל כך מהר. לפני שנתיים, 'הקיסר נפל על הראש' של דיסני עשה רושם גרוע עוד יותר, כשעשה פחות מ-10 מיליון דולר בסופ"ש הראשון, אבל הצליח להגיע ל-90 מיליון הכנסות כוללות בסופו של דבר. לא המון, אבל גם לא נורא. הביקורות הטובות ברובן ש'כוכב המטמון' קיבל גם הן סיבה לאופטימיות זהירה. אולי יש לו עוד עתיד, אבל הפתיחה היא ממש לא מעודדת.

רק טיפה מתחת ל'כוכב המטמון' נמצא סרט מצויר אחר ושונה לחלוטין: 'שמונה לילות מטורפים', ללמדך שזה לא סרט כריסטמס, או סרט לחג ההודיה, חלילה – זה סרט לחנוכה. אבל יותר חשוב שזה סרט של אדם סנדלר, שמבצע בו את קולותיהן של שלוש דמויות שונות. אדם סנדלר הוא איש מוזר ובלתי צפוי: אחרי 'Punch-Drunk Love' שנחשב לאיכותי ומעודן, הוא חוזר לשורשים, ולקומדיות גועל (והפעם ההומור דוחה במיוחד, לפי המבקרים). גם המעריצים של אדם סנדלר הם אנשים מוזרים בלתי צפויים: לפעמים הם נוהרים לסרטים שלו (למשל, 'נער המים', פתיחה של 39 מיליון דולר), ולפעמים הם מתעלמים בהמוניהם ('שטן על הזמן', 16 מיליון). הפעם הם בחרו להתעלם. 'שמונה לילות' עשה רק 10 מיליון, ולמרות זאת, בסוף השבוע הזה הוא כבר מגיע לארץ. לכבוד מה – לכבוד החנוכה.

ולכשלון הבא: סטיבן סודרברג, הבמאי הכי מהיר במערב, החליט להיות קובריק ולנסות לעשות '2001' מודל 2002. ניסה והצליח. ב'סולאריס', סרט מדע בידיוני פילוסופי המבוסס על הספר הקלאסי, ג'ורג' קלוני מופתע לפגוש בתחנת חלל המקיפה כוכב זר את אשתו, בעיקר משום שהיא מתה כמה חודשים לפני כן. התגובות לסרט בקרב המבקרים נעות בין "גאוני" לבין "פלצני, ביזארי ומיותר" – בדיוק כמו '2001'. ובכל זאת, מדובר בבמאי שעשה שלושה בלוקבאסטרים ברצף, והסרט מכיל גם הופעת אורח מתוקשרת של התחת של ג'ורג' קלוני! איך אפשר להכשל? מסתבר שאפשר: הסרט השיג רק 7 מיליון דולר, מקום שישי בלבד, וצופים שנרדמים בהמוניהם.

דווקא הכניסה הנמוכה ביותר לעשיריה היא האכזבה הקטנה ביותר: סרט האימה 'They' ('הם') שמעלה את הרעיון שאולי המפלצות שבארון בכל זאת רוצות ברעתנו אחרי הכל, הרוויח 6 מיליון דולר – מספר שאולי לא יזעזע את אמות הסיפים של שום דבר, אבל כשמדובר בסרט שכל תקציבו הוא 17 מיליון, זה דווקא סביר בהחלט.

ייתכן ששמתם לב שמשהו בעשרת הגדולים השבוע לא מסתדר. משהו לא במקום. משהו… חסר. אתם צודקים. זאת אינה אשליה אופטית, 'החתונה היוונית שלי' באמת לא נמצא בין עשרת הגדולים(!), מצב שכמוהו לא תועד מאז יולי השנה. אבל אין מה לדאוג: מדובר, כנראה, במצב זמני. 'החתונה' שוכן במקום ה-11, וסביר בהחלט שבשבוע הבא הוא יחזור לעשיריה, ויישאר בה עוד חודש-חודשיים-שמונה. בשבוע הבא יגיע גם 'בוא נדבר על זה פעם שניה', ההמשך לקומדיה עם בילי קריסטל ורוברט דה-נירו. פוטר עדיין לא מפחד.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים כבר מזמן שכחו מה הם מייצגים. במחשבה שניה, זו סיבה טובה בשבילם לרוץ לכנסת.

1. Harry Potter and the Chamber of Secrets – 32.1 (200.2)
2. Die Another Day – 31.0 (101.4)
3. The Santa Clause 2 – 12.1 (113.6)
4. Treasure Planet – 12.1 (16.6)
5. Eight Crazy Nights – 9.4 (14.0)
6. Friday After Next – 7.4 (25.0)
7. Solaris – 6.8 (9.4)
8. 8 Mile – 5.8 (107.4)
9. The Ring – 5.3 (119.8)
10. They – 5.1 (7.5)