דו"ח קופות שבורות – 11.2.2007

מלחמת הכוכבים, פרק 6: שובו של האדי

זוכרים את אדי מרפי? אם יש בין הקוראים אנשים בני פחות משלוש (אי אפשר לדעת. ילדים היום נורא מוכשרים), יש סיכוי שאתם אפילו לא יודעים מי זה. אז רק כדי להזכיר למי שלא ידע או שכח: אדי מרפי הוא אחד הכוכבים הקופתיים בהיסטוריה. סכום ההכנסות של כל הסרטים (הרבים) שהשתתף בהם, בארה"ב בלבד, הוא 3 מיליארד דולר. במשך הרבה שנים הוא היה אחד האנשים הבודדים שעצם אזכור שמו בהקשר של סרט הבטיח לו הכנסות מכובדות מאוד. אבל אף אחד לא יכול להישאר ענק לנצח, וגם אדי גילה בשלב מסוים שהוא כבר לא מצליח כמו פעם. הוא השתתף בסדרה של סרטים לא מצליחים במיוחד, כולל אחד שעליו נטען שהוא הסרט הכושל ביותר אי פעם ('פלוטו נאש'). בתגובה, אדי מרפי נעלם. במשך שלוש השנים האחרונות לא ראיתם אותו בשום מקום, אם כי קולו עדיין נשמע (החמור מ'שרק'). היה אפשר לחשוב שהוא פרש.

ולא כך. אדי מרפי התקמבק השנה בשתי חזיתות: הוא מופיע ב'נערות החלומות', בתפקיד דרמטי(!) שעליו הוא מועמד לאוסקר(!!), ואומרים שהוא אפילו עשוי לזכות בו(!!!). אבל כדי שאף אחד לא יטעה ויחשוב שהמרפי החדש כבר לא מצחיק, יצא גם 'נורביט', הסרט שעלול לעלות למרפי באוסקר. ככה זה, כשמשהו בסיכויים שלך לאוסקר יכול להשתבש, הוא תמיד ישתבש. יש חוק כזה, אתם יודעים.

'נורביט' עוסק באולטרה-חנון תמים וחביב (אדי מרפי), המאורס לאישה שמנה, שתלטנית ומגעילה (אדי מרפי). ויש עוד תפקיד בסרט שאותו משחק אדי מרפי. יאפ, זה אחד מהסרטים האלה שבהם אדי מרפי משחק את רוב התפקידים, וזה גם אחד מהסרטים האלה על קומיקאים גברים שמחופשים לנשים שמנות. בשנה שעברה, אחרי 'ביג מאמא 2' ו'המפגש המשפחתי של מדאה', טענתי שזה עומד להיות טרנד חם. זאת היתה בדיחה אז, אבל עכשיו זה כבר לא. "סרטים עם קומיקאים שחורים מחופשים לנשים שמנות" הוא עכשיו ז'אנר בפני עצמו, ולמרבה הזוועה, ז'אנר מצליח מאוד. 'נורביט' הכניס השבוע 33 מיליון דולר – המקום הראשון של השבוע, בקלות, וגם הפתיחה הגדולה ביותר מתחילת השנה, והפתיחה הטובה ביותר לסרט של אדי מרפי מאז שנת 2000. מתברר שכל מה שהמעריצים היו צריכים זה קצת להתגעגע.

מבקרים לא ממש משתגעים על קומדיות גברים-מחופשים-לשמנות. ו'נורביט', כמו רובם המוחלט של הסרטים שיצאו בחודש וחצי האחרונים, זוכה לבוז גורף מצידם. את תואר הקטילה השנונה של השבוע מקבל סם אדאמס מהלוס אנג'לס טיימס: "מגיע למרפי פרס על הקורבן שלקח על עצמו כשהחליט לבצע בסרט שלושה תפקידים, ובכך חסך משני שחקנים אחרים כתם שחור מכוער ברזומה שלהם".

עוד דבר שמבקרים לא משתגעים עליו הוא המשכים מיותרים, בעיקר לסדרות שכבר מיצו את עצמן. כזה הוא הסרט הנוסף שיצא השבוע: 'Hannibal Rising' (בתרגום לא רשמי: 'עלייתו של חניבעל'). הסרט הזה מצטרף לטרנד אופנתי נוסף – פריקוולים שמספרים על תחילת דרכם של דמויות מוכרות. אז אחרי 'באטמן מתחיל' ו'בונד מתחיל', אנחנו מקבלים עכשיו 'חניבעל מתחיל לאכול לאנשים את הכבד', שמספר על איך הקניבל החביב היה כשהוא היה צעיר. הבעיה העיקרית עם הסרט היא שכשחניבעל היה צעיר הוא לא היה אנתוני הופקינס; בסרט מגלם אותו שחקן צרפתי כמעט אלמוני בשם גספר אוליאל ('שנים של אירוסין'). וחניבעל בלי הופקינס זה ממש לא אותו דבר. בעיה נוספת היא שהסרט הוא – שוב, על פי הסכמה ביקורתית גורפת – גרוע. גם מפיצי הסרט כנראה שמו לב לזה, ולעומת סרטי חניבעל הקודמים, שפורסמו רק קצת פחות מביאת המשיח, 'עלייתו של חניבעל' יצא כמעט בסוד, ועדיין לא בטוח שהוא יגיע לארץ. כתוצאה מכל זה הוא הכניס 13.3 מיליון דולר, סכום עלוב ביותר ביחס ל-58 מיליון שעשה 'חניבעל' בסוף השבוע הראשון שלו, או אפילו ל-36 המיליון של 'דרקון אדום'. הסאגה של חניבעל כנראה מסתיימת כאן.

ביתר הטבלה לא קרה שום דבר מפתיע: 'The Messengers', שזכה מההפקר במקום הראשון בשבוע שעבר, עשה מה שכל סרט אימה עושה, הידרדר ב-50% וירד למקום הרביעי; הקומדיה 'Because I Said So' החזיקה מעמד טוב יותר ונשארה במקום השלישי. 'לילה מוטרף במוזיאון' הבלתי נלאה, עם עוד ירידה זעומה של 10%, חוגג שבוע שמיני בחמישיה המובילה. וסרטי האוסקר, 'המלכה' ו'המבוך של פאן' משיגים ירידות קטנות עוד יותר.

בשבוע הבא אני לא יכול להבטיח סרטים טובים יותר, אבל מה שבטוח זה שיהיה צפוף ומעניין הרבה יותר. ביום רביעי, חג האהבה, יוצאים הקומדיה הרומנטית 'מילים ולחן' והסרט השנתי של טיילר פרי; ביום שישי מצטרפים אליהם ניקולס קייג' בסרט הקומיקס 'Ghost Rider', המותחן הפוליטי 'Breach' והפנטזיה לילדים 'Bridge to Terabithia'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Norbit – 33.7 (33.7)
2. Hannibal Rising – 13.3 (13.3)
3. Because I Said So – 9.0 (25.6)
4. The Messengers – 7.2 (24.7)
5. Night at the Museum – 5.7 (232.2)
6. Epic Movie – 4.4 (35.5)
7. Smokin' Aces – 3.8 (30.9)
8. Pan's Labyrinth – 3.5 (26.6)
9. Dreamgirls – 3.1 (97.1)
10. The Queen – 2.5 (49.0)