דו"ח קופות שבורות – 11.5.2009

קיץ 2009, שבוע שני: סטאר טרק.

'סטאר טרק' היה פרנצ'ייז מת עד סוף השבוע הזה. סדרת הטלויזיה האחרונה בוטלה עקב מיעוט רייטינג, הסרט האחרון היה כשלון כלכלי גדול, קהל המעריצים השרוף והמזדקן התחיל למצוא לעצמו חיים, ומעריצים חדשים לא נוספו. בשביל מקרים כאלה המציאו את הריבוט, והריבוט של 'סטאר טרק' (או בעברית, 'סטארטרק'), הצליח במשימה. הסרט פתח עם 72.5 מיליון דולר.

גם הפעם לא מדובר בפתיחת ענק של מאה מיליון פלוס – עושה רושם שבקיץ הזה הן יהיו פחות נפוצות מאשר בשנים הקודמות – ובכל זאת 'סטארטרק' הגשים את כל הציפיות ממנו. כלומר: בתוך שלושה ימים הוא הכניס יותר מהכנסותיהם הכוללות של שישה מבין עשרת סרטי הסדרה הקודמים. זה עניין של פחות משבוע עד שיעבור בהכנסותיו את 'מסע בין כוכבים 4' ויהפוך לסרט המצליח ביותר בסדרה, אם לא מתחשבים בענייני אינפלציה. הדבר הכי חשוב בסכום הזה הוא ההוכחה שבניגוד לסרטים האחרונים בסדרה, הסרט לא משך לקולנוע רק טרקיז. בין אם אתם אוהבים את ג'יי. ג'יי. אברמס וכל הקונצים שלו או לא, הוא הצליח במשימה שהוטלה עליו: לקחת את 'מסע בין כוכבים' ולהפוך אותו לפרנצ'ייז רלוונטי.

בשדה הקרב העכשווי יותר של קיץ 2008, 'סטאר טרק' אמנם השיג פתיחה גדולה פחות משל 'וולברין' מהשבוע שעבר (85 מיליון), אבל שזה לא יטעה אתכם: בסופו של דבר, כל הסיכויים ש'סטאר טרק' יהיה הסרט המצליח יותר מביניהם, לפחות בארה"ב. לטרק יש את מה שלוולברין אין – את אהדת הקהל. 'וולברין' קיבל יחס של סרט פופקורן סביר במקרה הטוב, ואיכסה כוללת במקרה הרע. חוסר ההתלהבות של הקהל מתבטא בהכנסות סוף השבוע השני שלו – 27 מיליון דולר, ירידה של 68 אחוז. לא נעים. ל'סטאר טרק', עם הביקורות הנלהבות (קצת יותר מדי, אולי: 95% בעגבניות?!) והמעריצים שמבטיחים לחזור לצפיה שניה ושלישית, לא סביר שזה יקרה. אם לא יהיו הפתעות, טרק יעקוף את וולברין בשבועות הקרובים. 200 מיליון? מוקדם לומר, אבל יש מצב.

נמוך יותר בעשיריה, העסקים רגועים והמספרים קטנים. סרט אחד נוסף יצא להפצה רחבה, אבל מעט מאוד אנשים שמו לב: 'Next Day Air' הכניס 4 מיליון דולר. זה לא ממש מעט כמו שזה נשמע: הסרט הוקרן במספר קולנועים קטן יחסית, ממוצע ההכנסות שלו לאולם סביר וגם התקציב צנוע. הסרט נראה כמו הגירסה ה"אורבנית" (במילים אחרות: שחורה) ל'אננס אקספרס' – שני סטלנים שמים יד במקרה על משלוח גדול של סמים, ומסתבכים עם כל העולם בניסיון להתעשר ממנו בלי למות בדרך. המבקרים לא היו נחמדים.

בשבוע הבא, בארץ ובארה"ב: 'מלאכים ושדים'. 'צופן דה וינצ'י' פתח עם 77 מיליון דולר, והגיע להכנסות של 217 מיליון בארה"ב, ו-758 מיליון בכל העולם – כל זאת למרות שהוא נחשב לסרט משעמם מאוד. 'מלאכים ושדים', ההמשך, מקבל בינתיים תגובות טובות הרבה יותר, אבל הוא מבוסס על ספר מצליח פחות. כמה הוא ישיג? תרגישו חופשיים לנחש. בכל מקרה, הצלחה או כישלון, צפו להיסטריה תקשורתית מוחלטת בארץ. ווווו! איילת זורר! היא משלנו!


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Star Trek – 72.5 (76.5)
2. X-Men Origins: Wolverine – 27.0 (129.6)
3. Ghosts of Girlfriends Past – 10.4 (30.2)
4. Obsessed – 6.6 (56.2)
5. 17 Again – 4.4 (54.2)
6. Next day Air – 4.0 (4.0)
7. The Soloist – 3.6 (23.5)
8. Monsters Vs. Aliens – 3.4 (186.9)
9. Earth – 2.5 (26.1)
10. Hannah Montana: The Movie – 2.4 (74.1)