דו"ח קופות שבורות – 1.2.2004

באופן משעשע משהו, דווקא אחד
השבועות הכי שחונים מבחינת
איכות הסרטים או חשיבותם, הפך
למעניין במיוחד בכל הקשור לקרב
על הטבלה: מקום ראשון אחד,
שלא היה ברור אם ייפול בחלקו של
אחד משלושת הסרטים החדשים (כל אחד
מהם גרוע יותר מחברו, ככה זה בינואר), או בחלקם של אחד מהסרטים הותיקים והאמינים. ומעל הכל ריחפה רוחו של הסופר-בול, שדרדר את הכנסות הסרטים ביום ראשון לחצי, בהשוואה לשאר ימי הסופ"ש (וגם הפרסומות לסרטים שהוא הציג היו לא משהו).

אז קודם כל, עם ההכרזה על המועמדויות לאוסקר, ניצלו כל הסרטים המועמדים את המומנטום, והרחיבו את הפצתם. רובם נתקעו מתחת לעשרת הגדולים: 'מונסטר' (עם שרליז ת'רון, המועמדת המובילה לפרס השחקנית הטובה ביותר) במקום ה-11, 'אדון ומפקד' במקום ה-16, ורק 'מיסטיק ריבר' פרץ מהמקום העשירי לשביעי (והחליף בכך מקומות עם 'קולד מאונטן'). עוד בגזרת המועמדים, 'שיבת המלך' זכה בקרב על תואר הסרט הרווחי של השנה, כשהוא עוקף את 'מוצאים את נמו'. בטבלה הכללית של הסרטים הרווחיים ביותר אי פעם בארה"ב נמצא 'שיבת המלך' במקום השביעי (כן, זה אומר שהוא עקף את קודמו בסדרה, 'שני הצריחים'), והוא צפוי לעקוף בקרוב את 'פארק היורה' – עניין של 10 מיליון, שזה משהו כמו שבועיים. אפילו פחות. המכשול הבא בטבלה הוא 'ספיידרמן', עם מעל ל-400 מיליון, אך למרות שהטבעת האחת הוכיחה נחישות וכוח רצון, הדרך לשם עשויה להיות קשה מדי בשבילה.

עתה, משאפשר לחזור לגזרת הסרטים החדשים, הבה ונכיר את המתמודדים שעל מסלול הזינוק (כולו ריקוטן משובח!): עיני אתרי התחזיות כולם הופנו ל'The Big Bounce', רימייק לסרט מ-69', ובו אוון ווילסון מגיע להוואי, עובד למען מורגן פרימן, מעורב רומנטית עם בחורה שמעורבת רומנטית עם היריב של פרימן, ומנסה להוציא כסף מכולם. עוד במשתתפים: ויני ג'ונס ('משחק מכור') וצ'ארלי שין ('ספין סיטי', 'מת לצעוק 3'). אבל למרות הציפיות הרבות, הסרט נחת בקושי במקום ה-13, כשהוא נושא בכיסו 3.3 מיליון דולר, ועתיד לא ממש מזהיר.
הביקורות מרגישות מרומות על שהשחקנים קיבלו משכורת וחופשה בהוואי, ומכנות את הסרט "אסון עלוב".

מועמד מספר 2: הסרט 'The Perfect Score'.
העלילה: שבעה בוגרי תיכון (ביניהם סקארלט ג'והנסון מ'נערה עם עגיל פנינה', 'אבודים בטוקיו' ואף 'Eight Legged Freaks') מחליטים לפרוץ למרכז בחינות ה-SAT, המקבילה האמריקאית לבחינות הפסיכומטריות, ולגנוב את התשובות. זאת כדי לזכות בציונים גבוהים במיוחד במבחן, שאמור לקבוע מה הם יהיו כשיהיו גדולים.
התזמון: לא פחות ממושלם. קהל היעד של הסרט עבר את הבחינות הללו לפני שבוע בדיוק.
הביקורות: על הפנים. המפורטות שבהן טוענות שהסרט המשעמם מיועד לאלו שהציון שלהם נמוך במיוחד, וממליצות להימנע מטיפול במשתתפי הסרט באמצעות "שרות הבחינות החינוכי", ובמקום זאת להיעזר בשירותיהם של פרדי קרוגר או ג'ייסון וורהיז. הסרט סיים במקום החמישי, עם 4.9 מיליון.

מועמד מספר 3, האנדרדוג של השבוע, הוא 'You Got Served'. העלילה, בדומה ל'שחקי אותה מותק', עוסקת בתחרות ויריבות על רקע עולם הריקודים והכוריאוגרפיה, אלא שהפעם מדובר ב"ריקודי רחוב" – הדבר הזה שהתפתח מברייק-דאנס, וכולל בין השאר נעיצת הגולגולת של הרקדן במדרכה מטונפת במיוחד, והעמדת פנים שהוא סביבון. עם תקציב של 8 מיליון דולר בכיס והפצה של פחות מ-2000 קולנועים, סרט השחורים הזה כוון לקהל יעד מצומצם ומסוים עד מאוד, ולא פלא שכל אתרי התחזיות צפו לו רווחים של 4 מיליון דולר, במקרה הטוב. אלא ש'You Got Served' הפתיע, וסיים את סוף השבוע עם 16 מיליון, ומקום ראשון בטבלה. עד עכשיו לא ברור למה.

הביקורות, אין צורך לציין, מעקמות את האף, מציינות בהתנשאות שהמשחק מזעזע והסרט כולו נראה כמו ניסיון לעשות קופה על גבו של קהל תמים שיאכל כל מה שיתנו לו – אבל גם הקטלניות ביותר מביניהן מציינות לשבח את קטעי הריקוד. בשורה התחתונה, הדעה הרווחת היא שקצת מוקדם מדי בשביל רימייק ל'שחקי אותה מותק'.
ההשוואה ל'שחקי אותה מותק' לא נעצרת כאן, או בסלוגן הקורא לגיבורים להאמין בעצמם: אם ב'שחקי אותה מותק' הופיע ליל' רומיאו, פה מופיעים ליל' פיז, ליל' קים (הופעת אורח), הדמויות ליל' סיינט וליה, וגם לה-לה וסקז. וזה לא נגמר. 'שחקי אותה מותק' הציג את האני ("מותק"), על כן 'You Got Served' משיב מלחמה עם הגיבורה ביוטיפול ("יפהפיה").

בשבוע הבא יתרחשו ניסים. או לפחות נס אחד, עם יציאתו של 'Miracle', בו קורט ראסל יגלה שהכל אפשרי, אם הוא רק יאמין בעצמו (לא קצת מתחיל להמאס הקטע הזה?). יחד איתו ייצאו סרט השחורים 'מספרה 2', וקומדיה ההרפתקאות 'Catch That Kid', בה ילדה חובבת טיפוס הרים, חנון מחשבים ועוד ילד צריכים לשתף פעולה כדי לבצע שוד מסוכן. משהו כמו 'אושן 11' או 'משימה בלתי אפשרית' של הילדים.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך סוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. You Got Served – 16.1 (16.1)
2. The Butterfly Effect – 9.6 (31.7)
3. Along Came Polly – 9.3 (66.0)
4. The Lord of the Rings: Return of the King – 5.3 (345.3)
5. The Perfect Score – 4.9 (4.9)
6. Big Fish – 4.5 (55.3)
7. Mystic River – 4.4 (64.9)
8. Cheaper by the Dozen – 4.3 (128.0)
9. Win a Date with Tad Hamilton! – 4.1 (13.1)
10. Cold Mountain – 4.1 (78.4)