דו"ח קופות שבורות – 12.2.2006

אינספקטור חכם
אינספקטור פיקח
אוהב את הטוב
ומגנה את הרע.כשסרטי השבועות הקודמים חלשים ונעלמים במהירות, לא קשה לסרטים חדשים חצי-מעניינים ורבע-מצליחים לתפוס את המקומות הראשונים. ארבעה סרטים חדשים, ארבעת המקומות הראשונים – כמה קל, ככה פשוט.

אחרי שהשתתף בחידושים לקלאסיקות כ'סירנו דה ברז'ארק', 'חנות קטנה ומטריפה' ו-'12 במחיר 1 (2)', חוזר סטיב מרטין לשדה הרימייקים. ולא סתם רימייק, אלא כניסה לנעליו הגדולות של פיטר סלרס, מסדרת הסרטים האהודה 'הפנתר הורוד'. וראו זה פלא: דמותו של המפקח קלוזו זכתה למספיק אהדה מהקהל, עד שהסרט הביס את מי שהיה המועמד הטבעי לרשת את המקום הראשון השבוע: 'יעד סופי 3', סרט האימה התורן שלכם.

'הפנתר הורוד' עוסק, כאמור, במפקח קלוזו, שנשכר על ידי ממשלת צרפת לפתור את תעלומת הירצחו של מאמן כדורגל נודע, וגניבת יהלום בשם "הפנתר הורוד". כיוון שקלוזו חי במציאות משלו, עוזרו הנאמן (ז'אן רנו) עוזר לו למצוא את דרכו בסבך החשודים הרבים, ביניהם כוכבת פופ, שחקן כדורגל ומחסל סיני. המבקרים תיעבו את העיבוד המודרני לסרט, שכולל בין השאר בדיחות ויאגרה ושאר יציאות גסות. הסרט אמנם צלח את טבלת שוברי הקופות והגיע למקום הראשון, אך אין לראות בכך סיבה למסיבה. רווחיו עומדים על 21.7 מיליון דולר, ואתם יודעים איך זה אצל צופי סרטים – תמיד משווים את החבר החדש לאקס המיתולוגי. וחתיכת אקסים מיתולוגיים יש לנו הפעם, כיוון שמדובר במה שנחשב ל"שבוע חם": השבוע שלפני הולנטיינס דיי – יום האוהבים. בשנים קודמות, סרטים – לאו דווקא רומנטיים – היו צריכים להשיג פי 2 הכנסות מאלו של 'הפנתר הורוד', כדי שיוכלו לנכס לעצמם את המקום הראשון. שלא לדבר על תקציב ההפקה המפלצתי, בסך 80 מיליון דולר, שעם כל הכבוד לכישוריו של קלוזו, צריך יותר מיהלום כדי לכסות. אפילו אם הוא שאול.

בהפרש קטן ממרטין, נמצא 'יעד סופי 3'. הסיפור הוא בדיוק אותו סיפור כמו בסרט הראשון, למעט זירת ההתרחשות. הפעם זה לא מטוס שמתרסק וגורם למותם של הרבה מאד תלמידים, פלוס סיפורם המרגש של אלו שהיו אמורים להיות בו ומאז נסים על חייהם מהמוות. הפעם זו תלמידה שיש לה הרגשה רעה בקשר לרכבת הרים. ונחשו מה – היא צודקת, ומאז היא וחבריה נסים על חייהם מהמוות, שרוצה לקחת את מה ששיך לו, ולא נראה שיהיה מוכן לשבת וללבן דברים על כוס קפה. גם הפעם העלילה מלאה חורים, דרכם יוכלו התלמידים ליפול אל מותם, וגם הפעם המיתות המקוריות מגעילות (גם אם לטענת המבקרים, שאר העלילה מעוררת גיחוך, ולא במובן החיובי). גם הפעם, תקציבו של הסרט צנוע, והנוכחי עומד על 25 מיליון דולר (פחות או יותר כמו קודמיו). יחסית לסדרת הסרטים, 'יעד סופי 3' מביא את הפתיחה הטובה ביותר – 20 מיליון דולר – כך שכבר עתה הסרט כמעט כיסה את עלותו.

במקום השלישי נמצא מה שכונה פעם בתמימות "הגרסה האמריקאית לקופיקו", וכמעט גרם למשבר זכויות יוצרים ביחסי ישראל-אמריקה. 'ג'ורג' הסקרן', המבוסס על סדרת ספרים מצליחה, הוא קוף קטן ומאויר. תודה לאל, הוא לא מדבר כדרכם של יצורי אנימציה אחרים, אלא מסתפק ב"הו, הו, הו" קופיפי. בסרט שהוא חי בו, ג'ורג' אמנם לא סקרן מספיק כדי לפלוש לעיראק ולראות מה יקרה, אבל הוא בהחלט חווה המון הרפתקאות אחרות. המבקרים מדווחים כי הסרט פונה לקהל הצעיר בלבד, ואינו מספק בכלל בדיחות בין השורות למבוגרים. חבל, כי הספר הראשון פורסם בשנת 1941, כך שקהל היעד האמיתי של הסרט הם אותם מבוגרים שגדלו על ברכי הקוף. בכל מקרה, המבקרים, שכנראה גדלו על ברכיו גם הם, מתלהבים מהסרט. אולי זו האנימציה הדו-ממדית הפשוטה ששבתה אותם, אחרי כל כך הרבה סרטי תלת ממד נפוחים מיחסי ציבור. ואולי העובדה שבניהם ובני בניהם ישבו מרותקים כל העת למסך ולא השמיעו ציוץ. אבל אלה המבקרים, ואצל שאר הציבור הסרט התקבל בברכה יחסית. למרות האנימציה הפשוטה, תקציבו של הסרט עמד על 50 מיליון דולר, וניתן לשער שסכום נכבד מזה הועבר לחשבונם של וויל פרל ודרו בארימור, שנמנים על המדובבים. פה מגיע הקטע בו הסרט צריך לכסות על ההוצאות. או, אז 15.3 מיליון דולר הם פתיחה נחמדה, ולמזלו של אולפן ההפצה, ניתן לשער שכדרכם של סרטי ילדים אחרים, 'ג'ורג' הסקרן' לא יסבול נפילה כואבת ברווחיו בשבועות הבאים, ויצליח לכסות את ההשקעה בו מהר מאד.

במקום הרביעי, כמתבקש משמו, נמצא 'אינדיאנה ג'ונס 4'. לא, בעצם לא. זה אמנם האריסון פורד שם, על המסך, אבל לסרט קוראים 'Firewall' ולפחות על פי תגובות המבקרים, הוא עוד אחד מזבלוני הרפתקאות האקשן האלה, עם עלילה נוסחתית להחליא. הפעם פורד מגלם את דמותו של מתכנת מחשבים חנון וטוב לב, המתמחה בכתיבת מערכות הגנה נטולות פגמים לעסקי הבנקאות. כדרכם של סרטים ממין זה, אשתו ובנותיו נחטפות, כדי לעורר את פורד למצוא פגם כלשהו במערכת ולגנוב מהבנק 100 מיליון דולר. לאור ביצועיו של הסרט – 13.8 מיליון דולר – נראה שיוצריו צריכים לשקול גם הם אפשרות זו על פני הדרך האיטית והמייגעת של הפצת סרטים לקולנוע. המבקרים, כפי שניתן לנחש, בזים לסרט מעומק ליבם (כן, יש להם לב). הם לא אהבו את פיתולי העלילה הקלישאתיים, שאפילו חורי העלילה של 'יעד סופי 3' מחווירים לידם; הם לא אהבו את מבחר הגאדג'טים הנוצץ; הם לא אהבו את המשחק של האריסון פורד קשישא, הזקן מדי לסרטי אקשן מהירים; והם לא אהבו את הבינוניות השורה על הסרט ואת השעמום שהוא השרה עליהם.

לא אשת בשורות אנוכי, ולכן בשבוע הבא, המקסימום שתוכלו לצפות לו (וחבל לבזבז על זה ציפיה יקרה) הם 'שקרים באפלה' עם סמואל ל. ג'קסון וג'וליאן מור, 'Eight Below' עם כלבים ושלג ו-'Date Movie', מהאנשים שהביאו לכם את 'מת לצעוק'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. The Pink Panther – 21.7 (21.7)
2. Final Destination 3 – 20.1 (20.1)
3. Curious George – 15.3 (15.3)
4. Firewall – 13.8 (13.8)
5. When a Stranger Calls – 10.0 (34.8)
6. Big Momma's House 2 – 6.8 (54.8)
7. Nanny McPhee – 5.2 (33.2)
8. Brokeback Mountain – 4.2 (66.6)
9. Hoodwinked – 2.5 (47.4)
10. Underworld: Evolution – 2.5 (57.2)