דו"ח קופות שבורות – 12.3.2006

קארי עדיין לא התגברה על טראומת ה-Post-it.הייתם מצפים שאחרי האוסקר ייפתחו שערי הדו"חקו והמון אדם יצבא על דלתות הקולנועים כדי לדעת מי זכה במה, והאם הזכייה מוצדקת. אבל לא. נאדה. קפוטה. 'התרסקות' חזר להקרנות ייצוגיות ב-175 קולנועים, אבל כמעט אף אחד לא טרח לבוא. בכל זאת, אי אפשר להגיד שלא היו הפתעות השבוע: סרט אימה חדש יצא – רימייק, כמובן – והוא לא התמקם במקום הראשון בטבלה. יש כאלה שהיו מעדיפים את שגרת האימה, כי זה לא שהחלופה הנוכחית טובה יותר. סוג של אימה, בדרכה שלה.

אם להגיע כבר לנקודה, הסרט שגרף השבוע את מרב הרווחים הוא קומדיה רומנטית בשם 'Failure to Launch' (או בעברית: 'אין כמו בבית'). זה גרם קצת כאב ראש לכותבי דו"חקו שמחפשים לעצמם חיים קלים: במצב רגיל, הם היו מזדרזים להגרר למשחקי מילים שמשווים בין שמו של הסרט לבין הישגיו העלובים בקופות. אבל כאמור, הוא דווקא הגיע למקום הראשון, עם 24.4 מיליון דולר, וגרם לכך שכל משחקי המילים הופנו כלפי איכותו של הסרט. שערורייה.

מת'יו מקונהיי הוא בטלן בן 30 ומשהו, שעדיין גר עם ההורים. הוא חושד שההורים שלו מנסים לשדך לו מישהי כדי שיעוף כבר מהבית. המישהי הזאת היא שרה ג'סיקה פרקר, שבאמת מתייחסת אליו כאילו הוא פרויקט-יחסים כמו ב'סקס והעיר הגדולה'. השחקנים אמנם נשמעים מבטיחים, אבל הבמאי כבר פחות: טום דיי הגיש לנו בעבר את 'שואוטיים', קומדיה וונאבי עם אדי מרפי ורוברט דה נירו, ואת 'שנחאי נון',עם ג'קי צ'אן.
הביקורות לא מאכזבות – רבות מהן מגחכות ואומרות שהשחקנים נחמדים אבל הסרט לא מצליח להמריא (או, בהתאם לשם העברי: עזבו קולנוע, אין כמו בבית). הגרפומנים מרחיבים ומספרים שהסרט לא מצחיק, לא רומנטי ולא נעליים. אלינו הוא יגיע ב-30 בחודש.

מקום אחד למטה המצב לא נעשה אופטימי יותר. מספיק שאזכיר את שמו של הסרט, 'The Shaggy Dog', ואני סומכת עליכם שתוכלו להשלים את שאר הפרטים לבד. בואו נתחיל מזה שזה רימייק עצמי של דיסני, לסרט באותו שם שהם הוציאו בשנת 59'. בגדול, תיאור העלילה מבטיח קומדיה ובה טים אלן הופך לכלב. אלן כמעט גמר את הסוס לפני ארבע שנים, אחרי שורה של כשלונות. מאז, מדי זמן מה הוא מקפיד להתקמבק עם קומדיות לא מאד מצליחות, אבל כאלו שמשאירות אותו בתודעה, לפחות בזו שלו, עוד קצת.
נחשו מה? הביקורות קוטלות. המבקרים, מה לעשות, מזלזלים בבדיחות פיפי, ובפסקול הצפוי שכולל, למשל, את "Who let the dogs out". הם גם לא אוהבים קלישאות, ובכלל, לא מתאים להם סרט שמכוון לקהל יעד צעיר במיוחד, אבל מעשית מביך את קהל היעד הזה בבדיחות (אם אפשר לקרוא לזה בדיחות) שמתאימות למבוגרים. אבל הסרט סיים את הסופ"ש כש-16.3 מיליון דולר בכיסו.

הלאה, אל המקום השלישי. גם הוא רימייק. אי אפשר לברוח מזה, מוהאהא האהא – זה זמן סרטי האימה! 'The Hills Have Eyes' הוא רימייק לסרט של ווס קרייבן משנת 77'. כיאה לסרטי אימה שרוצים להצהיר על עצמם משהו, גם הרימייק נעשה בתקציב נמוך – 15 מיליון דולר, ויוצריו אף ציוותו את קרייבן כמפיק. הסיפור הוא סיפורה של משפחה אמריקאית, שיוצאת למסע גיבוש על גלגלים. כרגיל במקרים מעין אלה, אבי המשפחה נוסע בדרך עוקפת, שמביאה עליהם צרות: הם מוצאים עצמם במדבר עם רכב מקולקל, ועם שבט כורים-מוטנטים צמאי דם מסביבם. אגב, הסרט יגיע למדבר הישראלי ב-13 באפריל תחת השם 'גבעות הפחד'. יש שיטענו שהשם 'נוער הגבעות' מעביר את המסר באופן חד לא פחות.
במפתיע, הביקורות לא קוטלות את הסרט באופן אוטומטי, אלא חצויות בדעתן. מרבית המבקרים מסכימים כי הסרט התאים עצמו בצורה טובה לזמנים המודרניים, בכל הקשור לדברים כמו קצב הסרט, אבל גם הגעלות למיניהן ואלימות גרפית. המקטרגים מוציאים קצפם בעיקר על הבמאי, שבחר לו דרך נוחה להיכנס לעולם סרטי האימה: לרכב על ההצלחה של מישהו אחר.

'16 בלוקים' של ברוס וויליס אמנם קלישאתי לחלוטין ונוסחתי, אבל לצופים האמריקאים זה לא כל כך הפריע והשבוע הוא חווה ירידה צנועה למדי של 37%. לעומתו, 'הקרוסלה הקסומה' לא יצא בזול – הסרט נפל ב-80.6% כואבים. עוד בגזרת הסרטים הישנים: 'הפנתר הורוד' מתאמץ לכסות על תקציב הפקתו, 80 מיליון דולר. כרגע חסרים לו שישה מיליון להשלמת המשימה, וזו נראית רחוקה ומתסכלת מתמיד.

בשבוע הבא סופסוף יתחיל להיות פה מעניין. בשלב ראשון נקבל את 'V for Vendeta' (או 'ונדטה' בעברית). יחד איתו יגיעו גם 'She’s the Man' ('יש לה ביצים') ו-'Find Me Guilty' עם וין דיזל. עובדה רנדומלית על וין דיזל: וין דיזל בנה את רומא ביום אחד, מלגו.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Failure to Launch – 24.4 (24.4)
2. The Shaggy Dog – 16.3 (16.3)
3. The Hills Have Eyes – 15.7 (15.7)
4. 16 Blocks – 7.4 (22.8)
5. Madea's Family Reunion – 5.7 (55.7)
6. Eight Below – 5.6 (66.6)
7. Aquamarine – 3.9 (12.4)
8. Ultraviolet – 3.7 (14.8)
9. The Pink Panther – 3.6 (74.7)
10. Date Movie – 2.5 (52.3)