דו"ח קופות שבורות – 12.4.2009

האמת, אין לי מושג למה כולם מופתעים. הרבה מנתחי בוקס אופיס עשו השבוע פרצוף מופתע בגלל האנה מונטנה. היא התעלתה על הציפיות, לטענתם. לא ברור לי למה. זאת הרי אותה האנה מונטנה שבשנה שעברה הכניסה 31 מיליון דולר ממופע מצולם. עכשיו, כשהיא מוציאה סרט של ממש שכולל גם עלילה, למה שלא תגיע לאותו הסכום לפחות? שלא לדבר על זה שבשבוע שעבר 'מהיר ועצבני' עשה הרבה, הרבה, הרבה יותר כסף ממה שהעזו לנבא לו, כשהוא ממשיך את מסורת הבאמפ על פיה סרטים השנה פשוט מצליחים יותר. אז מה כל כך מפתיע בזה ש'האנה מונטנה: הסרט' פתח עם 34 מיליון דולר? פפפט, זה היה הכי צפוי בעולם.

האנה מונטנה, למען אלו מכם שאינם ילדות בנות 15 ומטה, היא מיילי סיירוס – שחקנית, זמרת, מוצר מבית דיסני, כוכבת סדרת טלויזיה ותעשיית מרצ'נדייזינג עצומה בגודלה. בסדרה, ובסרט שבעקבותיה, היא מגלמת טינאייג'רית שחיה חיים כפולים – כסלבריטאית נערצת וכנערת בית ספר מהשורה.

בתחילת סוף השבוע היה נדמה שהסרט של גב' מונטנה יצליח הרבה יותר: ביום שישי לבדו הוא הכניס 17 מיליון דולר. אבל בימים הבאים הכנסותיו צנחו – ובסופו של דבר, יותר מחצי מהכנסות הסופ"ש הראשון של הסרט הגיעו ביום הראשון לבדו. התקדים היחיד למצב כזה קרה לא כל כך מזמן – זה היה 'דמדומים'. הסבר סביר הוא שפרנצ'ייזים שמיועדים לילדות קטנות, יותר מכל סוג אחר של סרטים, מחלקים את העולם לשני מחנות מאוד ברורים: אלה שחייבות לראות את הסרט עכשיו, מיד, ברגע זה, ואלה שיעשו הכל כדי להימנע ממנו. כמעט אף אחד לא נמצא באמצע.

'מהיר ועצבני', אחרי הפתיחה הגדולה הרבה יותר מהצפוי שלו, לומד על בשרו את ההבדל בין סרטים שאנשים רוצים לראות, וסרטים שאנשים הולכים לראות כי אין משהו אחר: בסוף השבוע השני שלו הוא ספג ירידה של 59% בהכנסותיו. זו ירידה חריגה מאוד ביחס לסרטים האחרים השבוע, שעברו ירידות עדינות מאוד – בעיקר 'ידיעה' ו'אני אוהב אותך, אחי'. לא נורא, גם 29 המיליון שהביא בסוף השבוע השני שלו הספיקו בקלות למקום השני, והביאו את הכנסותיו הכוללות של הסרט ל-118 מיליון דולר. זה הסרט החמישי השנה שמגיע להכנסות כוללות של מעל 100 מיליון (לא כולל 'גראן טורינו' ו'נער החידות ממומביי' ששייכים פורמלית לשנה שעברה, הגם שאת הרוב הגדול של ה-100 מיליון-פלוס שלהם הם עשו השנה). לשם השוואה, מספר הסרטים שהגיעו ל-100 מיליון במשך התקופה המקבילה בשנה שעברה הוא 1.

הסרט המצליח ביותר של השנה, נכון לכרגע, הוא 'פול בלארט: שוטר הקניון', שהגיע להכנסות של 143 מיליון דולר בארה"ב (ולמרות זאת, אגב, עדיין אין סימן שיעיד על הפצתו בארץ). השבוע הוא יצא שוב, או לפחות ככה זה נראה לעין הקצת לא מפוקסת. 'Observe and Report' היא גם קומדיה שעוסקת בשוטר-קניון שמן ולא יוצלח שנקרא להציל את העולם, או לפחות את החלק של העולם שיש בו מק'דונלדסים ומוזיקת מעליות. במקרה הזה השוטר הוא סת' רוגן (השחקן הנוכחי שנמצא בסטטוס של "אלוהים אדירים, יש סרט שהוא לא משתתף בו?), והוא מגן על אהובתו, אנה פאריס ('בית השפנפנות') מפני אימת החשפן המשתולל במסדרונות הקניון. נשמע כמו תיאור העלילה של 'פול בלארט 2'; ההבדל הוא שבעוד 'פול בלארט' היה סרט לכל המשפחה, 'לצפות ולדווח' הוא קומדיה למבוגרים בלבד, וההומור שלו לא מדבר לכולם. יש מבקרים שהתאהבו בסרט לגמרי ומנבאים לו סטטוס של קאלט, בעוד רבים אחרים ממש לא מבינים מה מצחיק פה או את מי. מבחינה כספית הסרט לא יציב לבלארט שום תחרות. הוא פתח עם 11 מיליון דולר בלבד, אבל במסגרת הציפיות הצנועות זה דווקא בסדר.

הנפילה של השבוע היתה 'דרגונבול: אבולוציה', והיא מפתיעה בדיוק באותה המידה שבה ההצלחה של האנה מונטנה מפתיעה – כלומר, ממש לא. הסרט מבוסס, תיאורטית לפחות, על סדרת האנימה המפורסמת (בחוגים מסוימים), אבל כבר כשיצא במזרח הרחוק לפני חודש הגיעה הבשורה: הסרט הזה כל כך גרוע שאף אחד חוץ ממעריצים מושבעים של הסדרה לא ירצה לראות אותו, והוא כל כך לא דומה לסדרה שגם אותם מעריצים מושבעים ישנאו אותו. הוא הצליח לגרד 4.6 מיליון דולר ולהיכנס למקום השמיני בטבלה.

בשבוע הבא: הקומדיה 'שוב בן 17' עם זאק אפרון, המותחן 'שם המשחק' עם ראסל קרואו ובן אפלק, וסרט האקשן (ההיסטרי עד פסיכיות טוטאלית, סביר להניח) 'קראנק 2'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Hannah Montana: The Movie – 34.0 (34.0)
2. Fast and Furious – 28.8 (118.0)
3. Monsters Vs. Aliens – 22.6 (141.0)
4. Knowing – 6.7 (68.0)
5. I Love You, Man – 6.4 (59.0)
3. The Haunting in Connecticut – 5.7 (46.3)
8. Dragonball Evolution – 4.6 (4.6)
9. Adventureland – 3.4 (11.4)
10. Duplicity – 3.0 (36.9)