דו"ח קופות שבורות – 12.7.2009

התחביב של סשה ברון כהן הוא לבחון את רמת הסיבולת של תושבי אמריקה, והעולם. הוא בטח נורא נהנה מזה ש'ברונו', סרט הלא-המשך ל'בוראט', נמצא – כצפוי – בראש הדו"חקו. 'ברונו', אפשר לומר בבטחון רב, הוא הסרט הבוטה ביותר שהגיע אי פעם למקום הראשון בארה"ב. נגיד את זה ככה: אני לא חושב שקרה עד היום שבראש מצעד שוברי הקופות היה סרט שכלל קלוז-אפ על פני המסך כולו של איבר מין גברי. מדבר.

מצד שני, ברונו גילה שלאמריקאים יש גבולות. ברור מאליו שבקרב פלח האוכלוסיה האמריקאי שהצביע למק'קיין בבחירות האחרונות, הולך לכנסיה כל יום ראשון וראה את 'הפסיון של ישו' 3 פעמים, הסרט לא יהיה להיט. אבל עושה רושם שגם בקרב האמריקאים הקצת יותר פתוחים הוא נחשב לקצת יותר מדי: הגיעו הרבה דיווחים על אנשים שיצאו באמצע וסקרי דעת קהל שבהם הסרט קיבל ציונים אסוניים. אבל בינתיים, זה לא הפריע לו לסיים את הסופ"ש במקום הראשון.

'ברונו' הכניס בסופ"ש 30.6 מיליון דולר. 'בוראט', לעומתו, בשבוע הראשון שלו, הכניס 26 מיליון. זה נשמע כמו שיפור, אבל זה לא: 'בוראט' הוצג בזמנו ב-800 בתי קולנוע בלבד, ומשמעות השבוע הראשון שלו היתה ממוצע הכנסות פר-אולם אדיר, מהגבוהים ביותר אי פעם לסרט בהפצה בהיקף כזה. בשבוע השני, כשהפצתו הורחבה, ההכנסות שלו גדלו. 'ברונו', לעומת זאת, הופץ כבר בשבוע הראשון ב-2,700 בתי קולנוע, וממוצע ההכנסות שלו לאולם הוא בערך שליש מזה של 'בוראט'. הפתיחה שלו לא רעה בכלל, אבל רחוקה מלהיות סנסציה, ואין שום סיכוי שבשבוע השני הוא יתקדם לכיוון אחר מלבד למטה.

בשבוע שעבר היה כמעט-תיקו בין 'רובוטריקים: עלייתו של המשהו' ו'עידן הקרח: נקמתו של המשהו אחר', אבל בתוצאות האמת התברר שאלה היו הרובוטים שידם היתה על העליונה. השבוע הם התחלפו – 'עידן הקרח' נשאר במקום השני, עם 28 מיליון דולר (ירידה של 31 אחוזים מהשבוע שעבר), ו'רובוטריקים', אחרי ירידה של 43%, ירד מהמקום הראשון לשלישי. הכנסותיו הכוללות של 'עידן הקרח 3' עומדות עכשיו על 120 מיליון דולר, אבל כמובן, אלה של הרובוטריקים מרשימות יותר: השבוע הוא הכניס 24 מיליון דולר, וההכנסות הכוללות שלו הגיעו ל-339 מיליון. עדכון מיקומו של 'רובוטריקים' בספרי השיאים: לקח לסרט 14 יום להגיע לקו ה-300 מיליון – קצב מהיר פחות מ'האביר האפל' (שעשה את זה בעשרה ימים) אבל מהיר יותר מכל סרט אחר אי פעם. במצעד הסרטים המצליחים ביותר של כל הזמנים בארה"ב (ללא תיאום אינפלציה) הוא מדורג עכשיו במקום ה-16, בין 'מוצאים את נמו' ל'ספיידרמן 3'. ההכנסות שלו בכל העולם, בינתיים, הגיעו ל-672 מיליון דולר, ובטבלת כל-הזמנים העולמית הוא מדורג במקום ה-33. 'רובוטריקים 2' יצא בו-זמנית כמעט בכל העולם, וההכנסות בתוך ארה"ב פחות או יותר שוות לאלה מחוצה לה, מה שקצת מפתיע לרעה. דווקא ביפן, האומה עם האובססיה הכי גדולה בעולם לרובוטים ענקיים, הסרט איכזב, ואפילו לא שהה שם במקום הראשון באף שבוע.

במקום השביעי נמצא פלופ: 'I Love You, Beth Cooper', קומדית תיכון שנשחטה בביקורות וגם בקופות, עם פתיחה של 5 מיליון דולר. סביר שחלק גדול מזה הגיע ממעריצי היידן פנטייר, קלייר מ'גיבורים', שמגלמת את בת' קופר דנן. הבמאי הוא כריס קולומבוס, שביים את שני סרטי 'הארי פוטר' הראשונים, ומאז עשה מעט מאוד: הוא ביים את הגרסה הקולנועית הכושלת של המחזמר 'רנט' – וזהו, בעצם. בשנה הבאה הוא יחזור לפנטזיה לילדים עם 'פרסי ג'קסון וגנב הברק', בתקווה לשחזר את ימיו של פוטר כקדם. אגב, לסרט הזה אין קשר לסרט 'I Love You Phillip Morris' עם ג'ים קארי, שייצא גם הוא בשנה הבאה, אבל אפשר לעשות מהם דאבל-פיצ'ר נחמד.

למי שעוקב, טבלת הסרטים המצליחים של השנה בארה"ב, בשבוע שלפני הארי פוטר, נראית ככה: במקום הראשון רובוטריקים, ואחריהם 'למעלה', 'סטארטרק' ו'הנגאובר'. כל הסרטים האלה עדיין בסביבה: הירידה הקטנה ביותר בעשיריה (12%!) שייכת, כרגיל, ל'הנגאובר', שאחרי שישה שבועות הגיע להכנסות של 222 מיליון דולר. 'למעלה', בשבוע השביעי שלו, הגיע ל-274 מיליון. 'סטארטרק', שעדיין מרחף קצת מתחת לעשיריה, חצה השבוע את קו ה-250.

בשבוע הבא: הארי פוטר, בפעם השישית. האם תופעת 'דמדומים' גנבה חלק מהעוצמה של תופעת פוטר? האם הסרט השישי ישתווה להישגים הקופתיים של קודמיו?


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Bruno – 30.6 (30.6)
2. Ice Age – Dawn of the Dinosaurs – 27.6 (119.7)
3. Transformers: Revenge of the Fallen – 24.2 (339.2)
4. Public Enemies – 13.8 (66.2)
5. The Proposal – 10.6 (113.9)
6. The Hangover – 9.9 (222.4)
7. I Love You, Beth Cooper – 4.9 (4.9)
8. Up – 4.7 (273.8)
9. My Sister's Keeper – 4.3 (35.9)
10. The Taking of Pelham 1 2 3 – 1.5 (61.4)