דו"ח קופות שבורות – 12.8.2001

מצד אחד, שיא הקיץ כבר
מאחורינו. מצד שני, המקום
הראשון השבוע עשה 45 מיליון
דולר. לך תבין. 'אמריקן
פאי 2', שיצא השבוע, מסמן
את תחילת סוף הקיץ: הסרטים מעכשיו יילכו ויקטנו. עד אוקטובר לא צפויים שוברי קופות ענקיים חדשים, אלא אם יקרה משהו מאוד מפתיע. ובכל זאת, 'אמריקן פאי 2' עשה 45 מיליון בסוף השבוע הראשון שלו. הרבה כסף. לפני חודשיים הייתי מתלהב מזה. היום? היום זה סטנדרטי. מה, זה מתחת לסטנדרטי. זה הסכום הנמוך בחודש האחרון לסרט שנמצא במקום הראשון ברשימה.

'אמריקן פאי 2', כמו 'שעת שיא 2', הוא סרט שהופק מכח האינרציה בלבד. הוא קיים כי הוא יכול להרוויח הרבה כסף בסוף השבוע הראשון שלו, והוא הרוויח הרבה כסף כי הוא קיים. הסרט הראשון הופק בזיל הזול (11 מיליון דולר), והכניס טיפה יותר מ-100 מיליון דולר בארה"ב בלבד, ועוד הרבה מאוד בוידאו. עם הצלחה כזאת רק אידיוט יתווכח, וכך נקט האולפן (יוניברסל, שזה לו הסרט הרביעי ברציפות שפותח עם יותר מ-40 מיליון דולר) בפעולה ההגיונית היחידה: להפיק סרט המשך שיהיה זהה לחלוטין לקודם. בסרט החדש משתתפים כל הצוות של הסרט הראשון – הישג לא קטן (והפעם, כנראה, גם לא זול) כשמדובר בצוות שחקנים גדול כמו של 'אמריקן פאי' (הכולל בין השאר את ג'ייסון ביגס, שאנון אליזבת', אליסון "ווילו" האניגן, שון וויליאם "Dude!" סקוט ומנה "אמריקן ביוטי" סובארי). נראה שהסרט גורם דז'ה וו חמור לכל מי שצופה בו (העלילה: אותו הדבר, אבל הפעם בקולג'), אבל מעריצי הסרט הראשון נהרו כצפוי, וכך הסרט עשה את הסכום שעשה. זאת היתה הפתיחה הטובה ביותר אי פעם בחודש אוגוסט, אם רק 'שעת שיא 2' לא היה עושה 66 מיליון בשבוע שעבר. אבל שלא יהיו לכם אשליות, בשבוע הבא 'אמריקן פאי 2' הולך ליפול ב-50% ומעלה, כמו כולם.

'האחרים' ('The Others') הוא סרטו האמריקני הראשון של במאי ספרדי עם שם ארוך ומסובך, אבל מכיוון שנראה שהוא עומד להפוך לדבר הבא בתחום סרטי האימה, כדאי שנתחיל להתאמן. אם כולנו למדנו להגיד "שאמאלאן" אנחנו יכולים לעשות גם את זה. חזרו אחרי: אלחנדרו אמנבאר. למרות שעד היום הוא היה שם אלמוני לחלוטין – לפחות בארץ – האיש הוא בעל ניסיון: שני הסרטים האחרונים שלו זכו לציונים גבוהים מאוד בימד"ב. את סרטיו הוא גם כותב וגם מלחין, והוא אף כתב את המוזיקה ל'לשון הפרפר' שמוקרן בימים אלה בארץ. אם לשפוט על פי רובן הגדול של הביקורות על 'The Others', מדובר פה בסמאח בהתהוות.

לגבי רוב העולם, 'The Others' הוא סרטה של ניקול קידמן. בסרט היא מגיעה, ביחד עם שני ילדיה, לאחוזה מבודדת על אי בתקופת מלחמת העולם השניה. לילדים יש מחלת עור נדירה שמונעת מהם להיחשף לשמש, ומלבד זאת הם גם – אם להשתמש בניסוח נדוש – רואים אנשים מתים. הדמיון ל'החוש השישי' לא נפסק כאן, אבל – שוב, אם נאמין למבקרים – הסרט מתמודד בכבוד עם ההשוואה. 'האחרים' נכנס למקום הרביעי השבוע עם 14 מיליון דולר, ואפשר רק לקוות שנראה אותו בארץ בקרוב – אותי הוא בהחלט הצליח לסקרן.

גם 'אוסמוזיס ג'ונס' הוא סרט מעניין, אבל בתחום שונה לגמרי. את הסרט אפשר לתאר כ'החיים' עם פלוצים: אוסמוזיס ג'ונס, תא הדם הלבן הנועז ("He's one Cell of a guy" אומר הטאגליין) נלחם בחיידקים פולשים בפרנק סיטי, שהיא למעשה פרנק (ביל מאריי), פועל בניין בעל הרגלי הגיינה מפוקפקים. את החלק המצולם של הסרט ביימו האחים פארלי, אדוני האיכס ('משתגעים על מרי', 'טפשים בלי הפסקה'), אבל החלק המוצלח יותר של הסרט, לפי הביקורות, הוא זה המתרחש (באנימציה) בתוך גופו של פרנק. זה לא עזר לסרט בקופות: הוא הצליח לגייס פחות מ-6 מיליון דולר במהלך סוף השבוע (מקום שביעי). זהו כבר הכשלון המסחרי השלישי של 'וורנר אנימציה', שמנסים כבר שנים להכנס לשוק הסרטים הארוכים: 'החרב הקסומה' ('Quest for Camelot') ו'ענק הברזל' שניהם הפסידו הרבה כסף. ל'אוסמוזיס ג'ונס' כנראה מצפה גורל דומה.

ונעבור לותיקים: 'שעת שיא 2' נפל – הו, איזו הפתעה! – במעל ל-50% בסופ"שו השני, ועדיין עשה יותר מ-30 מיליון. 'יומני הנסיכה' דוקא לא מציית לחוק ה-50%, והירידה בהכנסותיו היא מתונה יחסית ומאפשרת לו לשמור על המקום השלישי, כשהוא עוקף בדרך את 'כוכב הקופים', שנשכח, נזנח והידרדר למקום החמישי.

בשבוע הבא יצטרפו 'המנדולינה של קפטן קורלי' שמוקרן אצלנו כבר היום, וגם הקומדיה 'Rat Race' והמערבון 'American Outlaws'. אף אחד מהם לא נראה כמו שובר קופות פוטנציאלי. אולי, לשם שינוי, לא יהיה מספר מפוצץ במקום הראשון. ואולי כן.


הרשימה המלאה: הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים; הסכומים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום.

1. American Pie 2 – 45.1 (45.1)
2. Rush Hour 2 – 31.5 (131.9)
3. The Princess Diaries – 14.1 (52.0)
4. The Others – 13.7 (13.7)
5. Planet of the Apes – 13.3 (148.7)
6. Jurassic Park 3 – 7.3 (160.2)
7. Osmosis Jones – 5.6 (5.6)
8. America's Sweethearts – 4.6 (83.4)
9. Legally Blonde – 3.8 (78.7)
10. Original Sin – 3.0 (12.5)