דו"ח קופות שבורות – 12.8.2007

שמחה וששון, לכל ילד בלון, הגענו לנקודת ציון חשובה בשנה הזאת: ה-3 האחרון. אחרי ספיידרמן, שרק, שודדי הקאריביים, אושן ובורן, השבוע 'שעת שיא' סוגר את רשימת סדרות שוברי הקופות שהוציאו סרט שלישי השנה. בנוסף לכך הוא גם סוגר, ככל הנראה, את תקופת פתיחות הענק בקופות. הקיץ עוד לא נגמר לגמרי, אבל פתיחות של 50 מיליון דולר ומעלה כבר לא יהיו לנו החודש (או, אם כן יהיו, זאת תהיה הפתעה עצומה), ואנחנו צפויים לשקיעה איטית אל ביצות ספטמבר. ובשאר השנה – אלוהים גדול.

'שעת שיא' היא סדרה שההצלחה הגדולה שלה אף פעם לא היתה ברורה לי. אני לא חושב שסרטי הסדרה נוראיים, אבל אני גם לא רואה מה יש בהם שירתק למסך מיליוני צופים. יש בהם קצת מכות, קצת צחוקים, עלילה זניחה לגמרי – פחות או יותר ההגדרה של הסתם. ובכל זאת, הם מצליחים. הסרט הראשון, שיצא לפני תשע שנים, פתח עם 33 מיליון דולר (אז זה היה יותר מרשים); השני, שיצא ב-2001, היה כבר ממש בליגה העליונה של הבלוקבאסטרים, עם פתיחה של 67 מיליון דולר. הסרט השלישי, שיצא השבוע, נמצא בדיוק ביניהם: 50 מיליון. ירידה משמעותית מאז הסרט הקודם, אבל עדיין מספר שאי אפשר לזלזל בו.

על העלילה של 'שעת שיא 3' אין הרבה מה להגיד: הוא נראה בדיוק כמו הקודמים. ג'קי צ'אן וכריס טאקר שוב הולכים מכות ומריצים קטעים, רק שהפעם הם עושים את זה בפריז. שני דברים שהשתנו הם הביקורות (שנעו כלפי מטה) והתקציב (כלפי מעלה). הסרטים הקודמים הוציאו את המבקרים אדישים עד משועשעים קלות, אבל הסרט השלישי כבר קיבל עיקום אף קולקטיבי. המסר הכללי: את הבדיחות האלה כבר ראינו, והמכות כבר לא משהו. שלא לדבר על העלילה. התקציב, לעומת זאת, נסק: הוא עומד על כ-140 מיליון דולר, מתוכם חלק גדול מוקדש לשני כוכבי הסרט, למרות שאף אחד מהם הוא לא באמת כזה כוכב. שני הסרטים האמריקאיים האחרונים של ג'קי צ'אן היו כישלונות. כריס טאקר, לעומתו, נמנע מכישלונות על ידי מימוש מעשי של הפתגם "מי שלא עושה – לא שוגה": הוא לא השתתף באף סרט מאז 'שעת שיא' הקודם. ולמרות הכל, הפתיחה של הסרט אומרת שהוא יצדיק את עצמו כלכלית, כנראה, גם אם באופן גבולי למדי.

מצבו הכלכלי של ג'ייסון בורן עליז הרבה יותר. 'זהות אבודה', הידוע בכינויו בורן 3, נמצא במקום השני, עם 33 מיליון דולר, וירידה של 51 אחוזים מהכנסות סוף השבוע הראשון שלו. ירידה גדולה? תלוי יחסית למה: מבין סרטי ההמשך הגדולים של השנה, אלה עם פתיחות הענק, זאת ירידת סוף השבוע השני הקטנה ביותר. בתוך עשרה ימים בורן הכניס 132 מיליון דולר, ונראה שהוא עומד לעקוף בקלות את הסרט השני בסדרה, 'זהות במלכודת', שהגיע ל-176 מיליון בהכנסות כוללות. ומה כל כך חריג בזה? שזה יהפוך את 'זהות אבודה' ליחיד מבין כל שלל סרטי ה-3 של הקיץ הזה, שהכנסותיו עולות על אלה של הסרט השני בסדרה. אתם יכולים לבדוק בעצמכם אם אתם לא מאמינים.

עם כל הכבוד ל'שעת שיא', הסרט החדש המעניין יותר של השבוע נמצא נמוך יותר בטבלה. 'אבק כוכבים' הוא הסרט הראשון שהושלם על פי ספר של ניל "האליל" גיימן (למרות שזכויות ההסרטה לכמעט כל מילה שכתב אי פעם נמכרו לאולפן כלשהו), ומסתמן שהוא אפילו עיבוד לא רע. הנער התם טריסטן יוצא אל ממלכת הפיות כדי להביא לאהובתו כוכב נופל (ממש ככה. ומה אתם הבאתם לאהובתכם לאחרונה? שוקולד?). הכוכב שנפל מתברר כקלייר דיינס, ועוד מתברר שממלכת הפיות היא מקום מסוכן, בעיקר אם לא מכירים את הסביבה ולא יודעים מה מותר ומה אסור לאכול. מישל פייפר, משלימה קאמבק ביצ'י כפול (עם 'היירספריי') בתפקיד מכשפה, פיטר או'טול מגלם מלך בתפקיד מהסוג החביב עליו – כזה שלא מחייב אותו לצאת מהמיטה, רוברט דה נירו הוא פיראט-אויר, וגנדלף הוא קולו של המספר. המבקרים מרוצים למדי מההומור, הרומנטיקה, האווירה והצבעוניות. ובכל זאת, 'אבק כוכבים' השיג השבוע רק 9 מיליון דולר, ונתקע במקום הרביעי. שוב סרט שהקהילה הגיקית מצפה לו נכשל – זה 'סרניטי' All over again! כמו 'סרניטי', 'אבק כוכבים יפתח את פסטיבל אייקון (ב-27 בספטמבר, אז הסרט יגיע גם להקרנות מסחריות).

האמת היא שהאכזבה הקופתית של 'אבק כוכבים' לא היתה מפתיעה. מההתחלה הוא נחשב לאגוז קשה לשיווק: סרטי פנטזיה הם אמנם באפנה, אבל הספר 'אבק כוכבים' רחוק מלהיות ידוע כמו 'שר הטבעות' או 'נרניה', והאווירה האגדתית שלו היתה עלולה ליצור לו תדמית ילדותית, למרות שסרט ילדים הוא לא. רבים טוענים שהסרט הכי דומה מבחינה סגנונית ל'אבק כוכבים' הוא 'הנסיכה הקסומה', סרט שלא ממש היכה גלים כשיצא לקולנוע (הידעתם? בסוף השבוע הראשון שלו בהפצה רחבה, 'הנסיכה הקסומה' הכניס 4.4 מיליון דולר. אפילו אז זה לא היה הרבה), אבל על המעמד שלו היום אני לא צריך לספר לכם. בכל מקרה, כרגע, עם תקציב שמוערך ב-65-70 מיליון דולר ופתיחה של פחות מ-10 מיליון, המצב לא משהו.

אם כבר מדברים על 'הנסיכה הקסומה', אתם בטח זוכרים את הילד ההוא שלא אוהב נשיקות, שסבא מקריא לו את הסיפור – זה שאחר כך הפך ל"הילד משנות הקסם", ומאוחר יותר לפרד סאבאג' מ'Working' ול"חפרפרת" מ'גולדממבר'. בשנים האחרונות, הילד שגדל עסק בעיקר בבימוי לטלוויזיה, והשבוע יצא סרט הקולנוע הראשון בבימויו. לא מדובר במאורע משמח במיוחד. 'Daddy Day Camp', ההמשך ל'אבא בא לגן' (המיותר בפני עצמו), נושא את סימן ההיכר הברור ביותר להמשכון שהוא כישלון – זה סרט המשך שכוכב הסרט המקורי לא הסכים להשתתף בו. גם העובדה שקובה גודינג ג'וניור כן משתתף בו היא לא סימן טוב. הסרט נכנס למשבצת הקבועה של הסרט האיום שמגיע לשולי הטבלה: המבקרים אחידים בדעתם שמדובר בג'אנק מוחלט, והקהל לא מתווכח איתם. 3.5 מיליון דולר הביאו את הסרט למקום העשירי.

'רובוטריקים' נעדר מהטבלה השבוע, אחרי חמישה שבועות, אבל לרגל הפרידה החגיגית, הוא חצה את קו 300 מיליון הדולר. הוא הסרט הרביעי השנה שעושה זאת, והראשון שהוא לא 'משהו 3'.

בשבוע הבא: ניקול קידמן נגד חייזרים ב'The Invasion'; כמה פליטים רומאים נגד הגותים ב'The Last Legion', ומתרגמי שמות הסרטים בארץ נגד המין האנושי ב'חרמן על הזמן' ('Superbad').


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Rush Hour 3 – 50.2 (50.2)
2. The Bourne Ultimatum – 33.7 (132.3)
3. The Simpsons Movie – 11.1 (152.2)
4. Stardust – 9.0 (9.0)
5. Underdog – 6.5 (24.7)
6. Hairspray – 6.4 (92.2)
7. I Now Pronounce You Chuck and Larry – 6.0 (103.8)
8. Harry Potter and the Order of the Phoenix – 5.4 (272.0)
9. No Reservations – 3.9 (32.1)
10. Daddy Day Camp – 3.5 (3.5)