דו"ח קופות שבורות – 13.01.2002

בכתבה זו תוזכר המילה
'אוסקר' יותר מפעם אחת.
תשאלו: אוסקר? זה לא בעוד
חודשיים וחצי? ואענה:
כן, אז מה? זו לא אשמתי.
זאת אשמת האקדמיה (האקדמיה
האמריקאית לקולנוע, לא
האלמקטעד"א), שעורכת את הטקס כל כך מאוחר. למה בעצם צריך לחכות שליש-שנה כדי לחלק פרסים לסרטי השנה שעברה? למה לא פשוט לחלק את הפרסים מיד עם פרוס השנה החדשה ולגמור עניין? זה אולי לא היה מאפשר לאקדמיה להרהר כראוי בסרטים המועמדים ולהתייחס אליהם בפרספקטיבה הראויה, אבל זה היה חוסך לנו כמה חודשים של ספקולציות ופרשנויות. לך תבין אקדמיות. אבל זה המצב: מעכשיו ועד מרץ המילה 'אוסקר' רק תישמע יותר ויותר, אז כדאי שתתחילו להתרגל.

כללי האוסקר קובעים שכדי להכנס לתחרות, על סרט להיות מוקרן באזור לוס אנג'לס במהלך השנה, במשך שבוע אחד לפחות. הכללים לא מחייבים את מפיצי הסרט להקרין אותו ביותר מאולם אחד במשך אותו שבוע, או לספר על כך למישהו. האולפנים, כמובן, מנצלים את הפירצה הזו בשמחה, מקרינים את האוסקר-וונאביז שלהם באולם-שניים במהלך דצמבר, ומספר שבועות אחר כך מפיצים אותם גם ביתר ארה"ב, בלוויית מסע פרסום מספק ובתקווה ליצור 'אפקט שרק' אפקטיבי עד כמה שאפשר. זה מה שנעשה עם 'A Beautiful Mind' ('נפלאות התבונה') שיצא בהפצה רחבה בשבוע שעבר, ועם 'Gosford Park' שיצא השבוע (ועליו בהמשך). למרות שהסרטים האלה יתחרו על אוסקר הסרט הטוב ביותר לשנת 2001, לגבי הציבור הרחב הם סרטי 2002 לכל דבר.

'שר הטבעות: אחוות הטבעת' הצליח להשאר שבוע רביעי – ואחרון, אפשר להניח – במקום הראשון. זהו הישג נדיר למדי בימינו: האחרון שהגיע אליו היה 'הגרינץ" לפני יותר משנה. זה גם לא היה קל – הניצחון הפעם היה בפוטו-פיניש, כשההפרש בין המקום הראשון לשני (ולשלישי) הוא פחות ממיליון דולר. גם במקום השני אין שינוי מהשבוע שעבר: 'נפלאות התבונה', יציב כסלע איתן (ירידה של 5% בלבד מהשבוע שעבר) נמצא שם גם השבוע. התחרות בין שני הסרטים בקופות השבוע היא רק הכנה לתחרות בינהם במרוץ לאוסקרים, שבו שניהם צפויים להיות מתחרים מרכזיים.

במקום השלישי, משהו חדש ולא-אוסקרי: בשנים האחרונות MTV עשו להם מסורת – להוציא סרט-נעורים בשבוע השני של השנה, כל שנה. זה משתלם להם: בשנים הקודמות אלה היו 'Varsity Blues' ו'ריקוד צמוד'. שניהם אולי לא היו להיטי ענק, אבל הצליחו לגייס סכומים נכבדים יחסית לעונה, שהיו מכובדים עוד יותר בהתחשב בתקציב הקטן-יחסית של הסרטים. גם השנה המסורת ממשיכה. 'Orange County' ('מחוז אורנג". זה בסדר, אין צורך לנסות לזכור – אין סיכוי שהשם הזה ישרוד את המעבר לארץ) הוא סרט מזן נדיר – קומדית נעורים דלילה בקיטש, נטולת הומור פלוצים, ואינטליגנטית (או לפחות מנסה להיות כזו – המבקרים דעותיהם חלוקות). רשימת הקרדיטים של הסרט נראית כמו כנס דור-ההמשך של הוליווד: ביים אותו ג'ייק קזדן, בנו של לורנס קזדן (התסריטאי של סרטי 'מלחמת הכוכבים' ובמאי בזכות עצמו), ומשחקים בו הבן של טום הנקס, הבת של סיסי ספייסק, בן סטילר (שהוא, כך למדנו לאחרונה, בנו של ג'רי סטילר) בתפקיד אורח, וג'ק בלאק, שגם הוא מן הסתם בנו של מישהו. 'Orange County' הפתיע לטובה בקופות והכניס 15 מיליון בסופ"שו הראשון.

עוד פנים חדשות ברשימה הוא 'Gosford Park', סרטו החדש של הבמאי הותיק רוברט אלטמן. הקריירה של אלטמן נראית כמו רכבת הרים: יש לו ברזומה סרטים שנחשבים לענקיים ('מ.א.ש.', 'השחקן') וגם כאלה שנקטלו באכזריות ('משהו ללבוש', 'הנשים של ד"ר T'). לפי הביקורות הפעם, 'פארק גוספורד' הוא אחד מהטובים. זוהי קומדיה שבמרכזה פרשית רצח בסגנון אגאתה כריסטי (הרצח תמיד מתבצע בחברה הגבוהה; החשודים תמיד מנומסים ותמיד מתכנסים בחדר האוכל; לא תמיד המשרת הוא הרוצח, אבל בדרך כלל). לסרט יש גם צוות שחקנים בריטי משובח: בין היתר משתתפים בו הלן מירן, דרק ג'קובי, אמילי ווטסון, כריסטין סקוט תומאס, קלייב אוון ועוד 40 שמות, בערך. צרפו את רשימת השחקנים של הסרט הזה ושל 'הארי פוטר', ויש לכם רשימה מלאה של כל שחקני בריטניה. מפיצי 'פארק גוספורד' נוקטים בשיטת הזחילה: משבוע לשבוע הם מוסיפים בתי קולנוע נוספים, בתקווה לכבוש את לב הקהל (והאקדמיה, כמובן) לאט לאט. אחרי שבועיים מתחת לעשיריה, נכנס הסרט השבוע למקום התשיעי, עם כמעט 4 מיליון דולר, ובשבוע הבא הוא כנראה יעלה עוד, כשהפצתו תורחב עוד יותר.

ביתר העשיריה הכל כרגיל. שינויים כמעט ואין. 'אושן 11' ו'ונילה סקיי' ירדו שלב, 'ג'ימי ניוטרון' ירד שניים, 'משפחת טננבאום המלכותית' (היי, תראו מי זה! זה בן סטילר!) נשאר במקומו. 'הארי פוטר' ירד למקום העשירי, כנראה בדרכו להיפרד מעשרת הגדולים אחרי תשעה שבועות, הכנסות של 305 מיליון דולר ושק של שיאים. בולט מאוד בהעדרו: 'עלי', שחטף נוק-אאוט ונפלט מהרשימה אחרי שבועיים בלבד (עם הכנסות של 54 מיליון דולר – בערך חצי מעלות הפקת הסרט).

בשבוע הבא, אחרוני המתחרים על האוסקר יגיעו להפצה רחבה: 'חדשות הספנות' עם קווין ספייסי, ו'Black Hawk Down' של רידלי סקוט, וגם אחד שלא קשור לאוסקר: 'Snow Dogs' עם קובה גודינג ג'וניור שלוק העיניים.


הרשימה המלאה: הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים; הסכומים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום.

1. The Lord of the Rings: Fellowship of the Ring – 16.2 (228.3)
2. A Beautiful Mind – 15.2 (58.4)
3. Orange County – 15.1 (15.1)
4. Ocean's Eleven – 7.7 (162.7)
5. The Royal Tenenbaums – 6.4 (30.0)
6. Jimmy Neutron: Boy Genious – 5.5 (69.1)
7. Vanilla Sky – 5.0 (88.4)
8. Kate & Leopold – 4.7 (37.2)
9. Gosford Park – 3.7 (6.6)
10. Harry Potter and the Sorcerer's Stone – 3.7 (305.3)