דו"ח קופות שבורות – 13.10.2002

שלום, שבוע טוב! יום הולדת שמח
לעין הדג! תסלחו לי אם אקצר
בהקדמות השבוע, פשוט יש לי
מחר מעבדה שאני צריך להתכונן
אליה, וגם השבוע יש הרבה דברים
חדשים לכתוב עליהם בדוחק"ו.
בשבוע שעבר אמרתי שיהיה עמוס השבוע, וכך אכן היה (לונג מרשה לעצמה, כי מאוחר ואין לה כוח: אכן, אין נביא בעירו!). אחד עשר סרטים חדשים יצאו השבוע, אולי אפילו יותר (אם מחשיבים את הסרטים שיצאו לאיימקס, ואף פעם לא מחשיבים אותם), ואפילו 'הקומיקאי' של ג'רי סיינפלד מופיע בתחתית הרשימה. חלק גדול מהסרטים החדשים יצאו להפצה נרחבת, כלומר מספר ארבע-ספרתי של אולמות (התנאי הכמעט הכרחי להופעה בעשירייה הראשונה). התוצאה מרשימה: מתוך עשרת הסרטים שמובילים את נתוני הקופות בסוף השבוע, חמישה מתוכם הנם סרטים חדשים.

אבל בתור התחלה, נדבר על הסרטים שנשארו ברשימה מן השבוע שעבר. במקום הראשון נמצא 'דרקון אדום'. אל תתנו לזה להטעות אתכם: הסרט הנוכחי של חניבעל לקטר הוא אכזבה יחסית, לאחר שהכנסותיו התרסקו לכחצי מהשבוע שעבר. על הבושה מוסיפה ריס ואלבאמה שלה, שנמצאים במקום השני, עם הכנסות מספיק קרובות לאלו של הקניבל. אם המצב ימשיך כך, ריס, שתגיע לארץ ב-31 לחודש זה תחת השם 'אין כמו אלבמה', עוד תסתכל על הקניבל מלמעלה.

עוד קורבן של מתקפת הסרטים החדשים הוא 'החתונה היוונית', אשר ירד למקום החמישי השבוע. אך אין מה לדאוג: זו ירידה רק לכאורה, כיוון שרווחיו של הסרט… עלו. כאילו שאפשר היה אחרת. לא צריך ללמוד סטטיסטיקה למתקדמים בשביל להבין ש'החתונה' עוד תהיה הרבה, הרבה זמן איתנו בדוחק"ו.

מתכנני הטוקסידו של ג'קי צ'אן כנראה שכחו להוסיף אליו מצנח, מכיוון שהוא פתח בצניחה חופשית מן המקום השלישי אל המקום השישי, אבל שוב – זה רק בגלל מספרם הרב של הסרטים החדשים שנדחפו לעשיריה. אם סופרים באחוזים, הירידה ברווחיו מסתכמת ב-29.8%. לא נורא.
התחרות העזה גרמה גם ל'המספרה' לצניחה רמה: מן המקום החמישי אל העשירי, אבל הכושי הזה כבר עשה את שלו. מלווה אותו במקום האחד-עשר: 'יונה, סלט של סיפור'. עקבותיהם של שאר הסרטים מהשבוע שעבר – נעלמו.

מבחר הסרטים החדשים שיצאו השבוע מרמזים על מגוון שמתאים לכולם: סרט שחור וסרט לבן, וין דיזל בצוותא עם אקשן צרפתי, ולקינוח – סרט שמבוסס על ספר קלאסי. אבל את הרשימה נפתח בקצת שמחה לאיד: 'Swept Away', החדש של מדונה, הופץ מלכתחילה במספר זעום של אולמות (ובכלל, פלא שהוא הופץ: אחד המעורבים בעשיית הסרט תבע את מדונה וביקש למנוע את הפצתו של הסרט). הסיבה לכך התבררה כאשר הסרט קיבל תו טריות של 8% בלבד מצד העגבניות הרקובות. אין פלא שהסרט מעד הרחק לתוך המקום ה-23, עם 354 אלף דולר בלבד.

'Brown Sugar' נמצא במקום השלישי והמכובד, במיוחד אם מתחשבים בכך שהופץ ב-1,372 אולמות: כמחצית ממספר האולמות בהם הופץ הסרט שבמקום הרביעי. מדובר בקומדיה רומנטית מוגברת פיגמנטית: שני חברים, מבקרת מוזיקה ומפיק היפ-הופ מוצאים אהבה (נחשו עם מי?). הביקורות משבחות: למרות העלילה הצפויה מראש, ולמרות הקלישאיות הטמונה עמוק בתוך הגדרות הז'אנר, שני השחקנים הראשיים (ששמם לא יאמר לעמך כלום) מצליחים להביא לו ערך מוסף. למרות שהסרט משתמש בטכנובאבל-ראפ בכמות שתעלה סומק על גבי הפרצוף השחום ביותר, הסרט הכניס 7,800 דולר בכל אולם בו הוקרן (10.7 מיליון בסה"כ), ובכך המשיך במגמה שהתחילה 'המספרה' – סרטי שחורים מצליחים.

ואם יש סרטי שחורים, אז למה לא נדבר על "הסרט הלבן": 'White Oleander' שנמצא במקום השביעי, הוא סרט עשיר בבחורות צחות עור וצהובות שיער. הסרט מספר את מסע ההתבגרות של אסטריד (אליסון לוהמן), דרך שורת משפחות אומנות בלוס אנג'לס, הכוללת גם את רובין-רייט פן ואת רנה זלוויגר, זאת לאחר שאמהּ (מישל פייפר) נעצרת באשמת רצח. והכל מבוסס על הרומן של ג'נט פיץ'. התוצאה הנה מלודרמה בעלת צביון איכותי, עם משחק איכותי של השחקניות הראשיות – סרט שיהיה אהוב על מבקרי קולנוע ומועדוני נשים. לגברים יש את שני הסרטים הבאים:

'The Transporter' (מקום רביעי) – סרט אקשן בניחוח צרפתי, שנכתב על ידי לוק בסון. הסרט מספר על פרנק מרטין (בגילומו של ג'ייסון סטתהאם, המוכר מסרטיו של גאי ריצ'י), איש קומנדו לשעבר המעביר את ימיו כשליח של חבילות ב-ב.מ.וו חבוטה. יש לו רק כמה חוקים, אבל כאשר הוא שובר אחד מהם, ומגלה שהחבילה אותה הוא סוחב היא למעשה בחורה – מתחיל האקשן. הביקורות מסכימות שהסרט מעביר אקשן נהדר, אבל אולי יותר מדי אקשן, ופחות מדי סיפור. מעין וין דיזל אירופאי.

ואם כבר וין דיזל, אפשר ללכת למקור: 'Knockaround Guys' הוא עוד סרט אקשן שנדחף לאוקטובר, הפעם לא מרצון. וין דיזל, סת' גרין, ג'ון מלקוביץ', הארווי קייטל, בארי פפר ואנדרו דיבולי הם בנים של אנשי מאפיה, היוצאים למסע עקוב מדם להשבת שק כסף גנוב. הסרט מנסה להסתכל על המאפיה מזווית לא שגרתית: זו של "הבנים של". זו גם הבעיה של הסרט: הוא נראה כמו חיקוי של סרטי פשע אחרים, למרות אקשן מדמם ו-וין דיזל (לונג ג'ון מנצלת את סמכותה כעורכת כדי לתקן סדרי עדיפויות שגויים: סת' גרין! סת' גרין!). הסרט נדחה ונדחה, ובסופו של דבר הגיע למקום התשיעי.

'Tuck Everlasting', המבוסס על ספר הילדים הקלאסי (בארה"ב) של נטלי באביט. בסיפור, ילדה עוזבת את ביתה (והפעם אין לזה קשר לרצח) ונודדת ביערות, שם היא פוגשת את משפחת טאק הקסומה, שמבקשת ממנה להישאר איתם. הסרט הופץ על ידי דיסני, ונראה כזה – הוא לא פוגעני, חינוכי במקצת, סרט מצולם לילדים, ולמרות שהוא עוסק בעניינים שברומו של עולם – הוא סרט רגוע וחסר אקשן. בדיוק מה שהילדים צריכים היום. והוא נכנס למקום השמיני.

ואם כבר מילים שיש בהן "Ever": 'פוקימון 4Ever' נכנס למקום ה-18 עם 717 אלף דולר, מה שיוצר טור הנדסי יורד ברווחיהם של סרטי 'פוקימון' שיצאו לאורך השנים.

עוד בין הסרטים החדשים השבוע: 'The Rules of Attraction', במקום ה-12 עם 2.5 מיליון, ו-'Punch-Drunk Love', הדרמה החדשה של אדם סנדלר, במקום ה-22, עם ממוצע רווחים עצום של 73,440 דולר לכל קולנוע. באופן מפתיע, סנדלר מקבל תשבחות מקיר לקיר (והתלונות, אם קיימות, הן שזה לא 'נער המים'), אבל לפני שרואים בכך סימנים לביאת המשיח, כדאי לדעת שהבמאי הוא פול תומס אנדרסון ('מגנוליה', 'לילות בוגי'), מה שיכול להסביר את התשבחות הנ"ל.

סוף השבוע הבא יהיה רגוע יותר: הפצתם של מספר סרטים שכבר יצאו קודם – תורחב, ושלושה סרטים חדשים יגיעו להפצה רחב:. ב-'Abandon' קייטי הולמס נשברת עקב הלימודים בקולג' (מי לא?) ומתחילה לראות חזיונות של החבר שלה, שנעלם לפני שנתיים;
ב-'The Ring', הרימייק של הסרט היפני בעל השם הדומה (וכן, זה באמת רימייק!), לא רצוי להתחיל לראות קלטת וידיאו מסוימת, שמא תמות תוך שבוע ממתקפת יתר של אש"ר; וב-'Formula 51', נראה איך יהיה השילוב בין במאי אקשן מהונג קונג (רוני יו), סמואל ל' "Motherfucker" ג'קסון, ורוברט קרלייל, בסרט על רוקח שמבצע את עסקת התרופות הגדולה של חייו.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים כבר יודעים איך להגיע לעין החורש, אבל לא יודעים את הדרך לעין גרגור.

1. Red Dragon – 17.7 (63.3)
2. Sweet Home Alabama – 14.3 (84.7)
3. Brown Sugar – 10.7 (10.7)
4. The Transporter – 9.1 (9.1)
5. My Big Fat Greek Wedding – 8.5 (159.9)
6. The Tuxedo – 7.0 (37.0)
7. White Oleander – 5.6 (5.6)
8. Tuck Everlasting – 5.3 (5.3)
9. Knockaraound Guys – 5.0 (5.0)
10. Barbershop – 4.0 (65.4)