דו"ח קופות שבורות – 13.10.2003

אמרתי לאמא שלי שהאתר חוגג
יום הולדת. היא אמרה לי "כבר
עברו שנתיים"?
וואו. שלוש שנים.
אני בכלל לא קולטת את המשמעות
של זה. ואתם עברתם איתנו את הכל –
את ההתרגשות של ההתחלה, ההתרגשות היומיומית, מעבר
הדירה והשיפוצים השונים. סיפרנו לכם על מעללי החתולות, הייתם איתנו ברגעים השמחים, וגם בעצובים.
ואנחנו? אני רוצה להאמין שאנחנו עברנו יחד איתכם את ההתרגשות של החטיבה, את המבחנים, הגיוס לצבא, השחרור, הכניסה לאוניברסיטה… אפילו ראינו אנשים מתחתנים לנו מול העיניים!

והדבר הכי מדהים, מבחינתי (ואני חשבתי שאוכל לא להשתמש ב"מדהים". זה משהו שאומרים כשאין משהו אחר להגיד, לא?) הוא הפידבק שאנחנו מקבלים מכם – האהבה העצומה הזו לכל אורך הדרך. אוי, הייתם צריכים לראות את הפרצוף של רד ושלי כשגילינו את מתנת יום ההולדת שנתתם לנו. במשך כמה שעות כל מה שהצלחנו להגיד היה "וואו. לא יכול להיות שזה אמיתי!".
כל התודות שנגיד לכם לא יספיקו כדי להביע עד כמה אנחנו מעריכים את מה שעשיתם. You're the greatest!

אבל מעבר לזה, אני מדברת גם על עזרה בעבודה השוטפת (ההתייעלות העצומה בהכנסת זמני הקולנועים, למשל), הצעות לשיפור וכן, גם ביקורת בונה שאנחנו מקבלים, בניסוחים "בונים" יותר או פחות.

* Note to self: להכניס פה קישור רופף בין "ביקורת בונה" ל"ביקורת קולנוע", ויאללה, לעבור לכתוב כבר את הדוחק"ו.

שני המאורעות הגדולים שחוו חובבי קולנוע השבוע היו יציאתו למסכים של החדש של טרנטינו, ומנגד – יציאתו למסכים של החדש של הכהנים. מילת המפתח בשני הסרטים האלה היא "לכאורה". ובכן, הבה נתחיל:

כצפוי, מי שזכה בבכורה היה טרנטינו, עם החלק הראשון של 'קיל ביל'. מה לא נאמר כבר על הסרט? ידוע שהוא עוסק במתנקשת המכונה "הכלה" (as in "זו שעומדת מתחת לחופה", ולא מלשון "איזה כלי היא", למרות שגם זה נכון), שמחליטה לפרוש מעבודתה הסוערת לטובת חיים שקטים והגונים; שמעסיקהּ מארגן התנקשות בכל באי החתונה שלה והיא נכנסת לתרדמת ומפילה את עוברהּ; שזה סרט של טרנטינו אז די צפוי שהעלילה תגיע לזה ש"הכלה" – אומה ת'ורמן האלוהית – רוצה לנקום. Big time לנקום.
אמרו עליו שזה הסרט המיינסטרימי הכי אלים שיש, הכי מדהים (הנה שוב חזרנו למילה הזו), הכי סטייליסטי שיש. אבל גם שלא ניתן לכתוב עליו ביקורת, בהיותו רק חצי סרט המכיל בליל איברים קטועים, עפים לכל עבר.
אמרו עליו שהוא הרוויח 22.1 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון להקרנתו על המסכים (והוא בכלל לא ידע שהוא כזה!), והשאלה המתבקשת היא "אז מה זה אומר? זה טוב?".

כן ולא.

לשם השוואה, שני סרטיו הקודמים של טרנטינו, 'ג'קי בראון' ו'ספרות זולה', פתחו עם 9.3 מיליון דולר כל אחד במהלך הסופ"ש הראשון. לכאורה, החלק הראשון של 'קיל ביל' הכפיל סכום זה (וגם הוסיף לעצמו 10% דמי שירות) והשאיר את הסרטים הקודמים הרחק מאחור. אז למה לא? כי 'ג'קי בראון' ו'ספרות זולה' פתחו בכ-1,500 קולנועים. 'קיל ביל – חלק ראשון' יצא במעל 3,000 קולנועים. הא! I rest my case.
לטובתו של טרנטינו נותר רק לקוות שסופו של 'קיל ביל' (חלק ראשון! אצלנו ב-30 לחודש זה) יהיה דומה יותר ל'ספרות זולה' (סך הכנסות של מעל 100 מיליון דולר), מאשר ל'ג'קי בראון' (40 מיליון). ובכל מקרה, מדובר בחצי עבודה. בפברואר 2004 ייצא חלקו השני של הסרט, וישלים הכנסות ('שר הטבעות', מישהו?).

בדרך כלל אני מעדיפה לכתוב על הסרטים החדשים לפי המיקום אליו הגיעו בטבלה. לא הפעם. הפעם המקום הרביעי קודם לשלישי: 'אכזריות בלתי נסבלת', קומדיה רומנטית על פי גרסת האחים כהן.

קתרין זיטה ג'ונס היא מרילין, הנשואה לאיל נדל"ן ומבקשת להתגרש ממנו לאחר שבגד בה. ג'ורג' קלוני הוא מיילס מייסי, שיש לו הכל בחיים. הוא גם עורך הדין של בעלה, מתמחה בתיקי גירושין, ובגללו, במקום שהיא תזכה בסכום שמן כ"פיצוי", היא יוצאת בלי כלום.
מיילס ומרילין נפגשים שוב בתחנה הבאה בתוכניתה של מרילין, עת היא נישאת לטייקון נפט. ועד כמה שהם שונאים אחד את השני – הם גם נמשכים אחד לשני, מה שמשבש לכל אחד מהם את התוכניות.

'אכזריות בלתי נסבלת' השיג 12.5 מיליון דולר במהלך סוף השבוע. יחסית לסרטיהם של האחים כהן, מדובר בסכום שיא. במיוחד בהתחשב בזה שהשיא הקודם שייך ל'ביג ליבובסקי' מ-98', עם 5.5 מיליון דולר ('אחי, איפה אתה' הרוויח 3 מיליון דולר במהלך הסופ"ש הראשון שלו, ועל 'האיש שלא היה שם' אין בכלל מה לדבר). אבל שוב – זה רק לכאורה. שוב נכנסים לחישוב מספר הקולנועים בהם הסרט מוצג: 2,500 של 'אכזריות', מול חצי מזה, של ה-Dude.

הביקורות מציינות שזה הסרט הכי מיינסטרימי של האחים כהן (ורק מפעם לפעם מרגישים את הטאצ' שלהם), ומשבחות את ההופעה היוצאת מגדר הרגיל של קלוני ושל זיטה-ג'ונס. ודווקא בגללם, ובגלל כוכבים נוספים מושכי-קהל כמו בילי בוב ת'ורנטון, ניתן לתהות איך זה שהסרט פתח עם סכום כה צנוע בסוף השבוע הראשון שלו. אז נכון, זו קומדיה רומנטית, וכמה מהקומדיות הרומנטיות הגדולות ביותר פתחו בקטן. אבל כמה כאלה כבר היו ב-5 השנים האחרונות?
חסרי הסבלנות יוכלו להתענג על מנת האחים-כהן שלהם ממש בקרוב: הסרט יגיע אלינו ב-23 לחודש.

חצי מיליון מעל האחים כהן, MGM מנסה להרים את הראש עם
'Good Boy!', סרט כלבים על ילדים: אוון הצעיר מאמץ כלב, ומגלה כי הכלב שלו הוא בלש מכוכב הכלבים "סיריוס" (לא, הכלב של אוון לא שחור), וכי הוא הגיע לכדור הארץ לבדוק מה קרה לכלבים-המתיישבים האחרים, שקיבלו משימה אך שכחו ממנה. לאחר שענה לעצמו על השאלה, עליו לאמן חבורת כלבים לביקור רשמי של המנהיג שלהם.
הסרט סטנדרטי, לא מלהיב (אלא אם כן אתם ילדים, או בעלי כלבים), דוחס לתוכו כל בדיחת כלבים אפשרית (ואם ככה, אני רוצה לראות את רד פיש כותב תסריט לסרט על פילים), וכל מילה נוספת עליו תהיה בזבוז של דוחק"ו טוב. Cats Rule!

לפני שאלך לישון, אני צריכה להספיק שני סרטים נוספים:
'House of the Dead', המבוסס על משחק מחשב, הוא, נו, סרט שמבוסס על משחק מחשב, ובו חבורה של טינאייג'רים טיפשים צריכים להלחם בזומבים ושאר יצורים. שווה להזכיר את הסרט רק בגלל הבמאי: (לא, באמת. ככה קוראים לו: Uwe).

למטה, למטה, אי שם במסתרי המקום ה-17: 'מיסטיק ריבר', מותחן סטנדרטי-למראה בבימויו של קלינט איסטווד, בו שלושה חברי ילדות (שון פן, קווין בייקון וטים רובינס) נפגשים שוב, שנים אחר כך, כשאחד מהם, שהפך לשוטר, צריך לחקור יחד עם השותף שלו (לורנס פישבורן) את הרצח של בתו של אחד החברים האחרים, וגם לדאוג שאותו חבר לא יגיע לרוצח בעצמו, ויעשה בו מעשה אומה בביל. הביקורות מתמרמרות קצת על המניפולטיביות של הסרט, ועל ריבוי "צירופי המקרים" שתורמים לזה, אבל הנימה הכללית נשארת חיובית. הסיבה שסרט שנמצא כה נמוך בטבלה מוזכר פה היא התוצאות היחסיות שלו: אמנם הוא הרוויח רק 0.6 מיליון דולר במהלך הסופ"ש, אבל עשה זאת ב-13 קולנועים בלבד, עם ממוצע רווחים של כמעט 50,000 דולר לקולנוע. מתרשמים? חכו לסוף השבוע הקרוב, אז הסרט יגיע אלינו.

בשבוע הבא: ל'מנסרים מטקסס' יש רימייק, 'משחק המושבעים' יסמן V במשבצת "עוד ספר של ג'ון גרישם עבר עיבוד לקולנוע", והפצתו של 'מיסטיק ריבר' מתרחבת פי מאה.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה, וכן את הגיל בו אנשים בדרך כלל מבינים שלהשקיע שלוש שנות עבודה באתר אינטרנט לא מסחרי זה לא מעשה חכם, ועוברים ללמוד משפטים.

1. Kill Bill, Vol. 1 – 22.1 (22.1)
2. The School of Rock – 15.5 (39.7)
3. Good Boy! – 13.1 (13.1)
4. Intolerable Cruelty – 12.5 (12.5)
5. Out of Time – 8.6 (28.7)
6. House of the Dead – 5.7 (5.7)
7. The Rundown – 5.2 (40.3)
8. Under the Tuscan Sun – 4.9 (28.3)
9. Secondhand Lions – 3.3 (35.4)
10. Lost in Translation – 2.8 (18.1)