דו"ח קופות שבורות – 13.1.2008

דברים שצריך להספיק לעשות לפני המוות.

א. לעשות רשימה
ב. צניחה חופשית
ג. לזכות באוסקר
ד. לתת סטירה לאובה בול
ה. אנג'לינה ג'ולי (או לחלופין: בראד פיט. למתקדמים: גם וגם)

במקום הראשון השבוע נמצא 'The Bucket List', או כפי שהוא נקרא בעברית, 'מתים על החיים' (אמנם שם קלישאי אבל לפחות קשור לסרט). זה לא השבוע הראשון של הסרט בקולנוע – הוא יצא כבר להפצה מוגבלת בשנה שעברה, כלומר לפני שבועיים, בעיקר כדי להכשיר אותו להיות מועמד לאוסקר השנה. על פי הביקורות, מועמדות לאוסקר הוא לא יקבל, אבל הוא היה די פופולרי בהפצתו המוגבלת, ונשאר כזה גם כשהתפרש על פני 3,000 בתי קולנוע השבוע: 'מתים על החיים' הכניס 19.5 מיליון דולר, מספר טוב מאוד לעונה. מורגן פרימן וג'ק ניקולסון מגלמים שני חולים סופניים, שאחד מהם, למרבה הנוחות, מיליארדר. הם מחליטים לברוח מבית החולים ולנצל את שארית חייהם הקצרה למדי כדי להספיק לעשות את כל מה שאי פעם חלמו לעשות. את הסרט ביים רוב ריינר, שפעם, מזמן מזמן, עשה את 'הנסיכה הקסומה' ו'אני והחבר'ה', אבל בעשור האחרון לא עשה שום דבר ששווה לדבר עליו. אם מישהו עדיין מקווה שיום אחד ריינר יחזור לעצמו וייצור עוד קלאסיקה, כל הכבוד על שמירת התקווה, אבל 'מתים על החיים' הוא לא זה. זה מסוג הסרטים שהמבקרים לא סובלים אבל הקהל – מסוג מסוים, לפחות – אוהב: יותר מדי קיטש, אומרים המבקרים. 7.9, אומר ימד"ב.

צמוד צמוד ל'מתים על החיים', במקום השני, נמצא הסרט החדש עם אייס קיוב. לקובית קרח יש איזה קטע עם ימי השבוע: הוא כיכב בסדרת קומדיות שנקראו 'Friday', 'Next Friday' ו-'Friday after Next'. הסרט החדש שלו הוא לא המשך לסדרת 'יום שישי', אבל כנראה שהוא אמר כבר יאללה, נמשיך לתת לאנשים מה שהם רוצים, וקרא לו 'יום ראשון'. ומתוך מחשבה מראש, למקרה שגם לסרט הזה יהיו המשכים וכדי לא להיכנס שוב לכל הבלגן של "יום ראשון שאחרי אחרי הבא, כלומר לא הקרוב – זה שאחריו", הסרט נקרא 'First Sunday'. עם 19 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון, הוא בהחלט מצליח (ממוצע ההכנסות שלו לאולם הוא הגבוה ביותר בעשיריה), אז בוודאי עוד שנתיים נקבל גם את 'Second Sunday'. כמובן, מצד המפיצים בארץ הוא יכול לקרוא לסרט שלו אפילו 'פסוליה, זה יום מנוחה' ועדיין הוא לא יופץ בארץ, כי אלה סרטי שחורים. עלילת הסרט: שני פושעים קטנים פורצים לכנסיה וננעלים בפנים. דעת המבקרים: יום ראשון, דיכאון.

'ג'ונו', הסרט הקטן שמצליח בגדול, בילה את כל ימי השבוע במקום הראשון. סוף השבוע, עם המתחרים החדשים, הוריד אותו למקום השלישי, אבל עם ירידה זעירה של 12% מהשבוע שעבר. הכנסות הסרט עד כה הן 71 מיליון דולר. מתחתיו – שלישית להיטי הענק של כריסטמס: 'אוצר לאומי: ספר הסודות' (הכנסות כוללות עד כה: 187 מיליון דולר), 'אלוין והצ'יפמנקס' (כנ"ל) ו'אני האגדה' (240 מיליון דולר. המון).

אל המקום התשיעי נכנס מה שהוא כנראה הסרט עם השם הכי טוב לשנת 2008: 'The Pirates Who Don't Do Anything', או 'הפיראטים שלא עושים כלום' (זה הרבה יותר מצחיק כשמקריאים את זה בקול של קריין טריילרים. "בקרוב! הפיראטים שלא עושים כלום!" נסו את זה, זה כיף). זה עוד יותר משעשע כשיודעים ששלושת הפיראטים הנ"ל הם מלפפון, דלעת וענב. זה גם יכול להסביר למה הם לא עושים כלום. הפיראטים הם דמויות משנה ב-'Veggietales', סדרת אנימציה ממוחשבת לילדים נוצרים שגיבוריה הם ירקות, והם השתתפו כבר בסרט הקולנוע הראשון שנעשה בעקבות הסדרה, 'Jonah'. 'יונה', שיצא ב-2002, פתח עם 6.2 מיליון דולר, כך שה-4.4 מיליון שהכניס 'הפיראטים שלא עושים כלום' הם אכזבה. מאחוריו, סוגר את העשיריה 'כפרה': אם היתה השפעה לטקס גלובוס הזהב המצומצם, שבה הסרט זכה בפרס הסרט הדרמטי הטוב ביותר, זה יתבטא רק בסוף השבוע הבא.

מחוץ לעשיריה, במקום ה-14 ליתר דיוק, נמצא הסרט החדש של אובה בול, האיש שבעמל רב קנה לעצמו שם כבמאי הכי גרוע בעולם. הסרט החדש שלו, שנושא את השם המפוצץ 'In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale' מבוסס גם הוא, כמו רוב הסרטים של בול, על משחק מחשב. האם בול התעלה על עצמו הפעם ויצר סרט שאינו מחורבן לגמרי? מה נראה לכם? הסרט החדש, שאני לא הולך לטרוח לנסות לתרגם את שמו, קיבל מהמבקרים את אותה מידת הבוז שקיבלו סרטיו האחרים של בול. אבל מתברר שאיפשהו בין 'בלאדריין' לבין הסרט הזה, קרה דבר נורא: המבקרים התרגלו לבול. כן, הם עדיין חושבים שהסרטים שלו הם הדבר הכי גרוע שקרה לקולנוע מאז הטלוויזיה, אבל הם כבר יודעים בדיוק למה לצפות מהם, ולכן לא מזדעזעים. הוא כבר לא סוחט מהם את בלוטות הארס כמו פעם. ואם בול לא מצליח אפילו להביא ציטוטי ביקורות משעשעים, אז הוא באמת איבד את ההצדקה האחרונה לקיומו.

בשבוע הבא יקרה דבר מאוד לא אופייני לינואר: ה-18.1.08, או במילים אחרות, 'קלוברפילד'. 'גודזילה' לדור החדש, 'פרוייקט המכשפה מבלייר' של העשור הנוכחי או סתם עוד מקרה של נחשים על המטוס? נחכה ונראה.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. The Bucket List – 19.5 (21.0)
2. First Sunday – 19.0 (19.0)
3. Juno – 14.0 (71.2)
1. National Treasure: Book of Secrets – 11.5 (187.3)
4. Alvin and the Chipmunks – 9.1 (187.7)
2. I Am Legend – 8.1 (240.2)
5. One Missed Call – 6.1 (20.6)
6. Charlie Wilson's War – 8.2 (52.6)
7. P.S. I Love You – 5.0 (47.0)
9. The Pirates Who Don't do Anything – 4.4 (4.4)
10. Atonement – 4.3 (25.2)