דו"ח קופות שבורות – 13.12.2005

צוות 'עין הדג' מתרגש ומתכונן לקראת הקון, ודווקא עכשיו נזכרו בארה"ב להוציא למסכים את הסרטים הגדולים יותר. מה, הם לא רוצים שנעבוד?
השבוע, אחרי ששאגת הפוטר שככה, הגיע למסכים עיבוד לספר הראשון בסדרת ספרים מוכרת ואהובה לא פחות: נרניה. 'האריה, המכשפה וארון הבגדים' פתח גם הוא בקול שאגה (ובשבוע הבא תשמעו את אותו הדבר בדיוק בהקשר של 'קינג קונג'), גם אם קטנה יותר מזו של פוטר.

'האריה, המכשפה וארון הבגדים' מבוסס, כאמור, על ספר בשם זה, מאת ק.ס. לואיס. אם לוותר על האקספוזיציה הזריזה, במהלך הסרט משחקים הנערים – לוסי, סוזאן, אדמונד ופיטר – לפנינו, עד שהם מגלים כי אחד מארונות הבגדים משמש פתח לממלכה קסומה. אתם יודעים – כזו עם חיות מדברות, גמדים, פאונים וכו'. הממלכה, נרניה, שרויה תחת שלטונה של המלכה האחת (תושבי הממלכה לא אוהבים את מלכתם, ואומרים שהיא מכשפה רעה), ומיד עם הגיעם של הילדים, הנתינים כפויי הטובה מכריזים כי נבואה עתיקה בישרה על בואם, וכי הם אלה שיורידו את המלכה מכיסאה. או יותר נכון, הם רק כלי עזר בידו של אסלן, האריה החכם, הצדיק, הגדול, המוסרי, הנאה, השקול, הנהדר, רב ההוד והסמכותי. כדי להחליק בקלות את המעשייה בגרונם של האמריקאים, שיוו לו יוצרי הסרט נופך 'שר הטבעות'י מוכר. המבקרים קנו את הטריק הזה ("הסרט הזה הוא 'שר הטבעות' ו'הפסיון של ישו' בסרט אחד", אמר אחד – והתכוון להחמיא), ומרביתם הביעו התלהבות מהסרט. מה לא נאמר עליו – שהוא נראה נפלא, שהוא עיבוד מלא כבוד למקור הספרותי, ושחרב +4 נראית בו כמו חרב +4.

הקהל גם הוא נהר לקולנועים, ו'האריה, המכשפה וארון הבגדים' סיים את סוף השבוע כש-65.6 מיליון דולר בכיסו. לא ברור כמה מצופי הקולנוע הללו הגיעו מקרב קהל הנוצרים שמבקרים בכנסיה (חלק מתקציב השיווק הופנה לשם), אבל בכל מקרה מדובר בפתיחה נאה, המכסה שליש מ-180 מיליון הדולר שהושקעו בסרט. חובבי הסטטיסטיקה ישמחו לשמוע שזו הפתיחה השניה בטיבה אי פעם לסרטים שיצאו בחודש דצמבר. וכן, זה אומר ש'נרניה' עקף את שני הסרטים הראשונים בטרילוגית 'שר הטבעות'. בכל מקרה, ייתכן שהוא לא יחזיק בשיא הזה עוד הרבה זמן, שכן כבר ביום רביעי יוצא 'קינג קונג', שייתן לנו קרב מעניין. 'קינג קונג' גם הוא סרט בפרופיל ענק, שכולם מחכים לו. אבל מצד שני, הוא יוצא, כאמור, ביום רביעי (כלומר, פגיעה במפלצתיות של הכנסות סוף השבוע), ואינו פונה בהכרח לקהל של ילדים, כמו 'נרניה'. והרי סרטי ילדים נוטים לירידות מתונות יותר בטבלה. אבל עם כל הכבוד לטילדה סווינטון, המלכה שאין כמוה, אשמח לראות את קונג מוחץ את הסרט הזה בלי לחשוב. גם אתם תחשבו כמוני, כש'נרניה' יגיע לארץ בשבוע הבא, ב-22 בדצמבר.

במקום השני נמצא ג'ורג' קלוני, עם 'סיריאנה', שעוברת ל'סוריאנה' (מכיוון שאת המדינה בה הוא מתרחש האמריקאים מכנים "סיריה", בעוד אנחנו מכירים אותה כ"סוריה"). הסרט יצא לפני שבועיים לקולנועים בודדים, והשבוע הורחבה הפצתו לכדי 1,700 קולנועים. 'סוריאנה' הוא מותחן פוליטי מזרח-תיכוני, שיוצריו מבטיחים כי הוא מבוסס על סיפור אמיתי. גיבור הסרט הוא בוב בארנס (ג'ורג' קלוני צח השיניים), סוכן CIA שמעוניין לבלות יותר זמן עם משפחתו, אך נשלח למשימה אחת אחרונה – "להיפטר" מהנסיך נאסיר. הוא מגלה כי המשימה הזו מסובכת יותר משחשב, וכוללת שחיתות ממשלתית, טרור והרבה נפט. בשולי הסיפור נמצאים גם מאט דיימון שאיבד את שני בניו, ושני עורכי דין, שצריכים לבחור בין מה שטוב למדינה ומה שטוב לשאר העולם. המבקרים יוצאים מגדרם – כולם מסכימים שמדובר בסרט אינטליגנטי ומורכב, שדורש הרבה מצופיו. עוד הם אומרים כי הוא עשוי היטב, ומשקף טוב את המציאות המפחידה בה אנו חיים כיום (למשל, הפחד מהפיכה לקלישאות תסריטאיות?). הקהל היה שותף להתלהבות, וזיכה את 'סוריאנה' ב-11.7 מיליון דולר, למרות מספר הקולנועים המצומצם.

'הארי פוטר וגביע האש', מסכן שכמותו, נאלץ להסתפק במקום השלישי, לאחר ש'נרניה' גנבה לו את הקהל, וספג ירידה של 48% ברווחיו לעומת השבוע שעבר. 10.3 מיליון דולר הם היבול הסופ"שי שלו, וההכנסות הכוללות שלו עומדות על 244 מיליון דולר. נכון לרגע זה, הוא הסרט השני הכי מצליח השנה, אחרי 'נקמת הסית' – אבל 'נרניה' ו'קינג קונג' עשויים לשנות את המצב הזה בקרוב. גם שאר הסרטים בטבלה הסתפקו בירידות סולידיות בלבד, חוץ מ'איון פלאקס'. נאמנה לגריעות של הסרט שלה, הנערה התדרדרה ב-64% לעומת סוף השבוע שעבר. בעקבות הביצועים הכושלים, גם הגעתה לארץ נמצאת בסימן שאלה.

שוכנים לבטח באמצע העשיריה השניה, נמצאים שני סרטי אוסקר: 'זכרונותיה של גיישה' ו'ברוקבק מאונטן' (זה שם של מקום. אבל אם אתם מתעקשים לתרגם – 'ההר שבור הגב'). שניהם מבוססים על המילה הכתובה (ספר לגיישה, סיפור להר); שניהם הופצו במספר חד ספרתי של קולנועים; לשניהם הכנסות בסביבות החצי מיליון דולר, ובהתאם – לשניהם ממוצע רווחים לקולנוע גבוה עד טירוף (ל'ברוקבק מאונטן' – הטוב ביותר אי פעם עבור סרט שאינו אנימציה).

'זכרונותיה של גיישה' מתהדר בז'אן ז'י-יי, כילדה קטנה שנמכרת לעבודה כגיישה. היא גדלה והופכת לגיישה אגדית, ושובה את ליבו של האיש הכי חזק בתקופתה. כדי להוסיף קונפליקט למדורה, לסיורי, הגיישה, יש אהבה סודית לאיש אותו לא תוכל להשיג. הביקורות לא אהבו את הסרט, בטענה שהוא לא טוב כמו המקור הספרותי, ושאם כבר, הוא מזכיר אופרת סבון.

'ברוקבק מאונטן' הוא כבר סיפור הרבה יותר מעניין. אם לתמצת בשתי מילים, מדובר במערבון גאה. במובן ההומוסקסואלי של המילה. שתי האטרקציות המרכזיות בו הם ג'ייק ג'ילנהול והית' לדג'ר, כזוג המחוספסים שמאמינים בעבודה, נישואין ומשפחה, ומגלים את אהבתם זה לזה בתחילת שנות ה-60. המבקרים שצפו בסרט גמרו. את ההלל, את ההלל.

בשבוע הבא: המלך מת, יחי המלך. 'קינג קונג', דוגל במשחק מקדים, יגיע כבר ביום רביעי. ביום שישי יצטרך אליו 'The Family Stone' (בואו נתעלם כרגע מהתרגום לעברית, 'עד שהמשפחה תפריד בינינו').


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe – 65.6 (65.6)
2. Syriana – 11.7 (13.2)
3. Harry Potter and the Goblet of Fire – 10.3 (244.1)
4. Walk the Line – 5.7 (76.9)
5. Yours, Mine and Ours – 5.1 (40.8)
6. Aeon Flux – 4.6 (20.2)
7. Just Friends – 3.8 (26.4)
8. Pride and Prejudice – 2.6 (26.5)
9. Chicken Little – 2.3 (127.3)
10. Rent – 2.0 (26.9)