דו"ח קופות שבורות – 13.5.2007

נדמה שמעולם לא היה דבר כל כך פופולרי כל כך לא פופולרי. כל העולם ואחותו הלכו לראות בשבוע שעבר את 'ספיידרמן 3'. וכולם חזרו ואמרו שהיה חרא סרט. האמת, אני לא ממש מבין למה. נכון, הוא לא טוב כמו הסרט הקודם בסדרה. נכון, העלילה שלו די טיפשית, אבל מה, הקודמים לא היו כאלה? תהיה מה שתהיה הסיבה, קיימת הסכמה רחבה, בעין הדג, בארץ ובאינטרנט בכלל, ש'ספיידרמן 3' לא משהו. העובדה שהוא קבע שיא חדש לפתיחה הגדולה של כל הזמנים רק מעידה שוב על כך שמה שקובע את גודל סוף השבוע הראשון הוא לא הסרט, אלא הבאז, הפרסום, והסרט הקודם בסדרה.

ברגע שהשמועה על כך שהסרט לא משהו התפשטה, 'ספיידרמן 3' התחיל לקרטע. כמובן, המשפט שקופץ לראש הוא "הלוואי על כולנו קירטועים כאלה". אל תצפו לכך שספיידי חס וחלילה ירד לפחות מ-10 מיליון או עזב את המקום הראשון. מה פתאום. זה מה שספיידרמן עשה השבוע: הוא הכניס עוד 58 מיליון דולר; ההכנסות הכוללות שלו הגיעו, תוך עשרה ימים, ל-240 מיליון דולר; בכך הוא עקף (כאילו שזה לא היה ברור) את '300' והפך לסרט המצליח של השנה נכון לכרגע. חוץ מזה, גם השבוע 'ספיידרמן' היה כמעט המשחק היחיד בעיר; כמו בשבוע שעבר, הוא לבדו הכניס יותר מכל שאר הסרטים שהוצגו בבתי הקולנוע בארה"ב יחד. אבל להשוות אותו לסרטים האחרים זה כמו להשוות תפוזים לגרגרי אורז. אם משווים את ספיידרמן לתפוזים אחרים – או ליתר דיוק, לספיידרמנים אחרים – מצבו נראה פחות מדהים.

כשנקודת המוצא שלך היא 150 מיליון ברור שמכאן אפשר רק לרדת, ומהר, ובכל זאת: ירידת סוף השבוע השני של 'ספיידרמן' הראשון – שגם הוא היה, בזמנו, הפתיחה הגדולה ביותר אי פעם – היתה 38%. הירידה של 'ספיידרמן 2' היתה 49%, ושל 'ספיידרמן 3' – 61.5%. מלבד שלושת הימים הראשונים, הכנסות כל יום של 'ספיידרמן 3' היו נמוכות יותר מהכנסות היום המקביל של 'ספיידרמן' הראשון. גדול ככל שיהיה, 'ספיידרמן 3' לא שבר השבוע שום שיאים; ברשימת סופי השבוע השניים הגדולים ביותר אי פעם הוא נמצא "רק" במקום הרביעי (אחרי 'שרק 2', 'ספיידרמן' הראשון ו'שודדי הקאריביים 2'). הוא אפילו לא הצליח להשוות את שיא המהירות בהגעה להכנסות של 200 מיליון (שמונה ימים) – תשעה ימים תמימים לקח לו להגיע לציון הדרך הזה, למרות ש-150 מהמיליונים היו לו בכיס כבר אחרי שלושה ימים. קשה מאוד לקרוא לסרט שמכניס 240 מיליון דולר בתוך פחות משבועיים "כשלון", גם "אכזבה" לא מתאים פה, אז נתפשר על הניסוח הזה: אם חשבתם שבעקבות פתיחת הענק של ספיידרמן התחרות על תואר הסרט הגדול של הקיץ כבר סגורה, אז תחשבו שוב.

מה אתם יודעים, היו גם סרטים אחרים השבוע, ואפילו כאלה שאפשר להתייחס אליהם בלי שזה יישמע כמו בדיחה. במקום השני נמצא '28 שבועות אחרי', ההמשך ל'28 יום אחרי', סרט הזומבים המוערך-משום-מה של דני בויל, שמתרחש בבריטניה שהפכה למושבת מצורעים רצחנים. צוות השחקנים של '28 יום אחרי' המקורי הורכב מאלמונים: אחד מהם היה אירי אלמוני בשם קיליאן מרפי, ואחרת היתה אלמונית בשם נעמי האריס, שקיבלה אחר כך את תפקיד מכשפת הוודו המגניבה ב'שודדי הקאריביים 2'. באופן טבעי, אף אחד מהאלמונים לשעבר לא חזר לסרט ההמשך, וגם הבמאי הוחלף. הנסיבות האלה מצביעות בדרך כלל על כל הסיכויים לסרט מחורבן, אבל למרבה הפלא, '28 שבועות' נחשב בקרב המבקרים לסרט טוב בערך באותה המידה, אם לא יותר, מ'28 יום'. לא שאני מבין למה הם אהבו את '28 יום' מלכתחילה. אלא מה, זה סרט אימה, ואתם יודעים מה עושים סרטי אימה השנה, נכון? 10 מיליון דולר. גרוש לא יותר.

במקום השלישי, עם 6.8 מיליון דולר, נמצא 'Georgia Rule', עם לינדסי לוהאן, פליסיטי האפמן וג'יין פונדה. פונדה היתה שחקנית מוערכת כשפרשה בשנת 1990; לפני שנתיים ביצעה קאמבק מזוויע ב'חותנת בהפרעה', ועל פי התגובות לסרט החדש, גם הפעם היה עדיף לכולם אם היתה נשארת בפנסיה. זאת דרמה קומית משפחתית מהסוג שבו סבתא, אמא ובת מוצאות עצמן תקועות יחד במסע לאי שם ולומדות להכיר אישה את רעותה וכד'. הוא גם סרט מיותר לחלוטין, על פי הביקורות, ואמנם מצחיק לפעמים, אבל לא במקומות הנכונים. את הסרט ביים גארי מרשל, שבדיוק כמו ג'יין פונדה, נראה שהיה עדיף אם היה פורש ב-1990, אחרי 'אישה יפה'.

קומדיה זניחה עוד יותר היא 'Delta Farce' – השם הוא פארודיה על 'Delta Force', הנודע במקומותינו כ'מחץ הדלתא', והמפתיע הוא שמישהו מחוץ למולדתו של מנחם גולן עוד זוכר שהסרט ההוא התקיים אי פעם. אחד מכוכבי הסרט הוא הקומיקאי המכונה Larry the Cable Guy, שהשתתף גם לפני שנה בקומדיה כושלת ומושמצת כלשהי – כך שקצת מוזר שנתנו לו לעשות את זה עוד פעם. הסרט, שעוסק בשלושה חיילים אמריקאים שחושבים שהם בדרך לעיראק אבל מגיעים למקסיקו, לא הוקרן למבקרים, וכרגיל, אלה שראו אותו תיעבו אותו בכל לב. הוא הכניס 3.4 מיליון דולר, סכום שברוב השנה לא היה מכניס אותו אפילו לעשיריה הפותחת, והשבוע הביא אותו למקום החמישי.

בשבוע הבא: ספיידי השלישי נפרד מהמקום הראשון לטובת שרק השלישי. השאלה היא באיזה הפרש.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Spider-Man 3 – 58.2 (240.2)
2. 28 Weeks Later – 9.8 (9.8)
3. Georgia Rule – 6.8 (6.8)
4. Disturbia – 4.7 (66.2)
5. Delta Farce – 3.4 (3.4)
6. Fracture – 2.9 (31.0)
7. The Invisible – 2.3 (15.6)
8. Meet the Robinsons – 1.8 (94.3)
9. Next – 1.7 (14.7)
10. Hot Fuzz – 1.7 (19.0)