דו"ח קופות שבורות – 13.7.2008

כשאנשים מתחילים לעופף בבתי הקולנוע, המבקרים בדרך כלל משחיזים סכינים.

אבל לא הפעם. הקיץ הזה מוזר ונפלא. ריכוז גיבורי העל מעולם לא היה גבוה יותר: בשבוע שעבר יצא 'הנקוק'. השבוע הלבוי. בשבוע הבא באטמן. שלושה גיבורי על בשלושה שבועות, כשהענק הירוק ואיירון מן עדיין נמצאים לא רחוק במורד הטבלה. ובכל זאת, אף אחד לא מתלונן. משהו מוזר קרה לגיבורי העל השנה, ולמשהו הזה קוראים "ביקורות טובות".

אין דרך מדויקת למדוד את אהדת המבקרים לסרטים שונים, אבל יש דרך לא מדויקת: העגבניות הרקובות. צריך להבהיר מראש: ציון העגבניות – שמראה רק איזה אחוז מבין המבקרים נתנו לסרט ציון "עובר" ומעלה – לא בהכרח מבטא את איכות הסרט. ובכל זאת, אם מתייחסים לעגבניות, זה, כאילו, הקיץ הכי טוב Ever. 'איירון מן' קיבל 93%; 'הלבוי' קיבל 88; 'קונג-פו פנדה' גם, ו'וול-E', בכלל, מקבל הצעות נישואין כל יום (97%). שני סרטי גיבורי על ושני סרטי אנימציה, כולם עם מעל 88% אחוזי טריות, כשבשבוע הבא מגיע סרט נוסף שעומד, כפי הנראה, להשיג ציון דומה? זה קיץ עכשיו, או שזאת עונת האוסקרים?

לא שאני מתלונן, חלילה.

על המקום הראשון השבוע נאבקו שני גיבורי העל, הנבוי והלקוק, או שמא להיפך. היה צמוד. בסופו של דבר 'הלבוי' ניצח, בהפרש לא גדול. 'הלבוי 2' זכה בבכורה עם 35 מיליון דולר, והשאיר את 'הנקוק' במקום השני, עם 33 מיליון, שהם ירידה של 47% מהשבוע שעבר. הלבוי אף פעם לא היה בליגת העל של גיבורי העל. הסרט הראשון בכיכובו פתח עם 23 מיליון דולר והגיע ל-60 מיליון בסך הכל – פחות ממה שגיבורי על אחרים עושים ביומיים. אבל הוא נחשב ל"אמנותי" שבין גיבורי הקומיקס, תדמית שהתחזקה כשגיירמו דל טורו, הבמאי של שני הסרטים, צבר לעצמו יוקרה עם 'המבוך של פאן'.

בסרט השני שלו, הלבוי, השד קצוץ הקרניים (רון פרלמן) וחבורת האקס-מן הסודית שלו צריכים להציל את העולם מחבורה של אלפים נאצים, מלאכים בעלי יותר מדי עיניים ודברים גדולים עם זרועות תמנון. עסקים כרגיל. הלבוי אולי יודע להתמודד עם אלף סוגים שונים של מפלצות, אבל מול באטמן אין לו סיכוי. העיתוי של יציאת הסרט בארה"ב לא היה מוצלח במיוחד, כשבשבוע הבא הוא צפוי להירמס מתחת לגלגלי הבאטמוביל. בארץ זה לא יקרה, משום שהלבוי יגיע אלינו רק בספטמבר.

אל המקום השלישי נכנס 'מסע אל בטן האדמה', עם 20.6 מיליון דולר. אבל הניסוח הזה מטעה. נכון יותר יהיה להגיד ש'מסע אל בטן האדמה' הוא שני סרטים שונים לחלוטין – אחד מהם גרוע וכושל, השני – מוצלח ומצליח. הסרט, שמבוסס בשמו ובשמו בלבד על הספר של ז'ול ורן, עוסק במשפחה קטנה של הרפתקנים שיורדים דרך לוע הר געש אל מרכז כדור הארץ, המקום שבו דינוזאורים עדיין חיים, מגמה לוהטת זורמת כמים, ולטלפונים סלולריים עדיין יש קליטה, איכשהו. זה נראה איום ונורא, נשמע אידיוטי, הפעלולים הממוחשבים בטריילר איומים ומשתתף בו ברנדן פרייזר. ובכל זאת הוא מקבל ממבקרים מכובדים צחקוקים נרגשים וקריאות התלהבות. מה קרה? תלת מימד קרה. 'מסע אל בטן האדמה' הוא הסרט ה"מצולם" הראשון שמוקרן בתלת מימד דיגיטלי בטכנולוגית Real D, וכל המבקרים מסכימים: או שאתם רואים אותו בתלת מימד, או שאין טעם לראות אותו בכלל.

גם מבחינת הכנסות בקופות, גרסת התלת מימד של 'מסע אל בטן האדמה' והגרסה השטוחה שלו הם שני דברים שונים. 11.7 מיליון מהכנסותיו של הסרט הגיעו מ-854 אולמות התלת מימד שבהן הוקרן; היתר – מ-2,000 האולמות האחרים. רגע קל עם מחשבון מספק את המסקנה שההכנסות הממוצעות של הסרט באולמות התלת מימד היו 13,700 דולר לאולם, יותר מפי שלושה מהכנסתו הממוצעת באולמות הרגילים (4,500 דולר). חשוב לזכור אמנם שחלק מזה נובע מכך שכרטיסים לסרטי תלת מימד יקרים יותר מכרטיסים רגילים – אבל הם לא עולים פי שלושה. אחרי כל זה, האם צריך עוד להסביר למה בהוליווד מאמינים שתלת מימד הוא עתיד הקולנוע? הסרט מגיע לארץ ב-24 בחודש, ואני שמח לבשר – גם בגרסה התלת מימדית.

'וול-E' איבד השבוע 43% מהכנסותיו, ונמצא במקום הרביעי. בשלב הזה של חייו 'וול-E' אמנם מצליח יותר מסרטיהם הקודמים של פיקסאר, 'מכוניות' ו'רטטוי', אבל ספק אם זה יישאר ככה בהמשך: ביחס לסרט ילדים, הירידות שלו משבוע לשבוע תלולות יחסית. אולי זה משום ש'וול-E' הוא לא סרט ילדים. 'קונג פו פנדה', לעומתו, חצה השבוע את קו 200 מיליון הדולר. כבוד.

לפני מספר שנים אדי מרפי השתתף בקומדית מד"ב בשם 'פלוטו נאש'. זה בסדר, לא רבים זוכרים את זה. 'פלוטו נאש' היה לא רק הנפילה הגדולה ביותר בקריירה של אדי מרפי, הוא גם היה אחד הסרטים הכושלים ביותר בהיסטוריה: עם תקציב הפקה של 100 מיליון דולר, הסרט הכניס 4.4 מיליון דולר בארה"ב. השבוע זה קרה שוב. כמעט. אדי מרפי שוב מככב בקומדית מד"ב – 'לפגוש את דייב'. אדי מרפי מגלם חללית בדמות אדם שבתוכה חייזרים זעירים, שגם את הקפטן שלהם גם משחק אדי מרפי. המבקרים לא סבלו את הסרט, אבל ממתי זה משנה? גם את 'נורביט' הם תיעבו, ובכל זאת הוא הצליח, משום מה. אבל הפעם גם הקהל היה שותף לתיעוב הכללי. 'לפגוש את דייב' הכניס בסופ"ש 5.3 מיליון דולר, פתיחה אסונית, שהדבר הטוב היחיד שניתן לומר עליה זה שלפחות הסרט נכשל קצת פחות מ'פלוטו נאש'. הסרט יוצא לאקרנים בארץ בסוף השבוע הזה, אם אתם ממש לא יכולים לחכות.

מכירים את פרדוקס אכילס והצב? אז תחליפו את אכילס באינדיאנה ג'ונס ואת הצב ברוברט דאוני ג'וניור, ויש לכם לא רק קונספט מדהים לסרט, אלא גם איור למצב המרוץ הבלתי נגמר ביניהם. ההפרש הצטמצם ל-3 מיליון דולר; איירון מן עדיין מוביל.

בשבוע הבא: סוף סוף, 'האביר האפל'. ההייפ טיפס בחודשים האחרונים לגבהים בלתי נתפסים. דווח שהכרטיסים לכל השבוע הראשון באולמות איימקס מסוימים אזלו. הציפיה לסרט נראית כל כך מטורפת שהועלתה כבר השאלה האם שיא הפתיחה הגדולה של כל הזמנים – ה-151 מיליון של 'ספיידרמן 3' – נמצא בסכנה. זאת כנראה הגזמה, ובכל זאת, משהו מאוד גדול צפוי לקרות בקופות בשבוע הבא. וחוץ מזה ייצא גם המחזמר האבבאי 'מאמא מיה'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Hellboy II: the Golden Army – 35.9 (35.9)
2. Hancock – 33.0 (165.0)
3. Journey to the Center of the Earth – 20.5 (20.5)
4. Wall-E – 18.5 (162.8)
5. Wanted – 11.6 (112.0)
6. Get Smart – 7.1 (111.5)
7. Meet Dave – 5.3 (5.3)
8. Kung Fu Panda – 4.3 (202.0)
9. Kit Kittredge: An American Girl – 2.4 (11.1)
10. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull – 2.2 (310.5)