דו"ח קופות שבורות – 13.9.2009

איך מצילים את השבוע האומלל ביותר בשנה? מביאים את טיילר פרי. ככל הנראה לבוש בטייטס ועם האות P גדולה על החזה. הסרטים של טיילר פרי, ז'אנר של איש אחד, מצליחים בכל תאריך שבו תתקעו אותם, וגם השבוע השני והמבאס של ספטמבר לא הזיז לו. הסרט השני של פרי השנה, 'I Can Do Bad All by Myself', בכיכובה של סבתא מדאה שלו, הכניס 24 מיליון דולר.

במקום השני, עם פחות מחצי מההכנסות הדולריות ובערך פי 70 עניין לגולש הממוצע נמצא '9'. השם של הסרט אמנם פחות או יותר זהה למחזמר 'Nine' שייצא לקראת סוף השנה, אבל סיפור הסרט מזכיר מאוד דווקא סרט אחר בעל שם דומה מהתקופה האחרונה – 'מחוז 9'. במאי מתחיל יוצר סרט קצר לפי חזונו האישי, ומצליח להרשים. במאי גדול ומפורסם לוקח עליו חסות, ועם התואר "מפיק" נותן לו לביים גרסה מורחבת, באורך מלא, של הסרט הקצר. ב'מחוז 9' אלה היו ניל בלומקאפ, פיטר ג'קסון והסרט הקצר 'Alive in Joburg'. הפעם אלה במאי בשם שיין אקר, טים ברטון, וסרט האנימציה הקצר – שהפך עכשיו לסרט אנימציה ארוך – '9'. בהנחה שראיתם את הטריילרים, אתם יודעים שזה סרט פוסט-אפוקליפטי בעיצוב קודר שגיבוריו הם מעין בובות ממוכנות ששרדו בעולם שאחרי האדם. כלומר, זה לא סרט לילדים – וזאת תמיד בעיה, בסרטי אנימציה. משהו תמיד מתפספס בסרטי אנימציה שבמוצהר לא מיועדים לילדים, וכך זה היה גם הפעם: המבקרים יצאו קצת מאוכזבים. העיצוב נהדר, הם אמרו, אבל הסיפור הפשטני היה עשוי להיראות יותר במקום דווקא עם חיות פרוותיות וחמודות. מסחרית, היה ברור שהסרט הזה – כמו כל סרטי האנימציה למבוגרים – בעייתי, וזאת הסיבה שהוא נתקע באחד השבועות הפחות אטרקטיביים בשנה, ועם מספר מסכים מצומצם משהו (כ-1,700). בהתחשב בכל זה, הוא יצא מהעניין לא רע: 10.8 מיליון דולר, או 15 מיליון, אם סופרים את כל הכנסותיו מאז התאריך המגניב 9.9.09 שבו הוא יצא. נכון שזה ממש לא 'למעלה' או 'עידן הקרח 3', אבל ההשוואה הנכונה צריכה להיות לסרטים כמו 'דלגו' או 'הקרב על הכוכב', שניסו לעשות משהו שונה באנימציה ונכשלו מסחרית באופן צורב, כואב ומוחלט. '9' יצא בסדר.

בעוד טרנטינו שוהה בארץ הקודש ומבלה את זמנו בביקורים ביד ושם ואכילת עמבה, או מה שעושים תיירים, הממזרים שלו נמצאים במקום השלישי, עם 6.5 מיליון דולר. ההכנסות הכוללות של 'ממזרים חסרי כבוד' הגיעו ל-104 מיליון דולר. תנו לו עוד כמה ימים, והוא יעבור את ה-107 מיליון, ובכך יהפוך לסרט המצליח ביותר מסחרית בקריירה של טרנטינו; 'ספרות זולה' הגיע לסכום הזה רק אחרי חודשים ארוכים ומועמדויות לאוסקר. 'ממזרים' עשה את זה כמו שסרט קיץ עושה. קובי פרץ צריך להרגיש מאוים. בינתיים, ההכנסות של הסרט בכל העולם הגיעו כבר ל-200 מיליון דולר.

'יעד סופי 4' עבר בשבוע השלישי שלו את מה שרוב סרטי האימה עוברים בשבוע השני – הידרדרות מהירה בטבלה. הוא צנח מהמקום הראשון למקום החמישי השבוע, ועדיין עשה יותר משני סרטי האימה/מתח החדשים של השבוע – יבול ספטמברי אופייני של סרטים גרועים שנזרקו לפח האשפה של השנה, והביאו כל אחד כ-5 מיליון דולר. 'Sorority Row' (מקום שישי) הוא עוד רימייק אימה מיותר של סרט אימה זניח משנות השמונים, שבו – לא תאמינו – רוצח סדרתי מחסל בנות קולג'. 'Whiteout' (מקום שביעי) הוא סרט מתח שעוסק בפרשת רצח באנטארקטיקה, בכיכובה של קייט בקינסייל – ולמרות שצירוף האלמנטים הזה נשמע מאוד מבטיח, פיהוקי המבקרים איימו לבלוע את המסך. שני הסרטים האלה, אגב, הוצגו בכ-2,700 בתי קולנוע כל אחד – הרבה יותר מאשר הסרטים שבשני המקומות הראשונים.

בשבוע הבא ייצאו בארה"ב 'גשם של פלאפל' המונפש, 'המודיע!' של סודרברג ו'הגוף של ג'ניפר' עם מייגן פוקס, אבל למי אכפת – העיקר שבארץ ייצאו 'ממזרים חסרי כבוד' ו'עג'מי', וסוף סוף יהיה מה לראות בקולנוע! שינוי מרענן, תודו.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. I Can Do Bad All By Myself – 23.4 (23.4)

2. 9 – 10.7 (15.2)

3. Inglourious Basterds – 6.5 (104.3)
4. All About Steve – 5.6 (21.6)
5. The Final Destination – 5.5 (58.3)
6. Sorority Row – 5.1 (5.1)
7. Whiteout – 4.9 (4.9)
8. District 9 – 3.6 (108.5)
9. Julie and Julia – 3.3 (85.4)
10. Gamer – 3.3 (16.3