דו"ח קופות שבורות – 14.12.2008

המשבר הכלכלי נותן את אותותיו בדו"חקו: בכל פעם שסרט כלשהו מאכזב או שההכנסות פחותות מהצפוי, צצים מאמרים שתוהים האם המיתון פוגע בקולנוע. האמת היא שמיתונים למיניהם לא נוטים לפגוע בקולנוע בכלל. אנשים אולי קונים פחות מכוניות, אבל לא הולכים פחות לסרטים. אבל תמיד טוב כשיש תירוץ.

אז האם המשבר הכלכלי פגע ב'כשהעולם עמד מלכת', או שזו היתה העובדה שהוא סרט לא משהו? נראה שלעולם לא נדע. 'כשהעולם עמד מלכת' אמנם נמצא במקום הראשון השבוע, אבל זה לא היה אתגר עצום, כשהתחרות הקשה ביותר שלו היתה קומדיה רומנטית בת שלושה שבועות. הסכום שהסרט הכניס הוא 31 מיליון דולר, וזה – בשביל סרט שאמור להיות בלוקבאסטר עתיר פעלולים וכוכבים – לא משהו. בשבוע המקביל בשנה שעברה יצא 'אני האגדה' עם וויל סמית, שגם הוא, במקרה, רימייק מד"בי, ופתח עם 77 מיליון דולר. ב'כשהעולם' משתתף ג'יידן סמית, הבן-של, אבל עושה רושם שההצלחה האוטומטית לא עוברת בגנים.

'כשהעולם עמד מלכת' הוא בערך רימייק של 'היום שבו הארץ עמדה מלכת' (במקור השם זהה), סרט מד"ב קלאסי מ-1951, ובו מבקרים מהחלל מגיעים לכדור הארץ ובמקום להתחיל ישר לירות בכולם ולהילחם בוויל סמית, מטיפים למין האנושי מוסר. קיאנו ריבס הוא החייזר קלאטו – הסרט הראשון שבו הוא חוזר לתחום המד"ב אחרי סאגת 'מטריקס' המתוקה-מרירה. וזה אומר משהו כשהרבה מבקרים מצביעים על קיאנו כעל הנקודה הטובה ביותר בסרט. היתר לא שווה לעמוד מלכת בשבילו.

קומדית הכריסטמס 'Four Christmases' ירדה למקום השני, אחרי שבועיים במקום הראשון, ואיבדה בסך הכל 21 אחוזים מהכנסות השבוע שעבר. הצלחה תמוהה. בינתיים הגיעה לקולנועים עוד קומדיית כריסטמס, שמרחוק נראית בדיוק אותו הדבר – 'Nothing Like the Holidays', אך היא נכנסה רק למקום השביעי, עם 3.5 מיליון דולר. אולי עדיף לא לנסות להבין.

'דמדומים' ירד שלב, למקום השלישי, והכנסותיו הכוללות הגיעו ל-150 מיליון דולר, ואחריו בשורה, 'בולט', 'אוסטרליה' ו'קוואנטום של נחמה'.

היה אמור להיות עוד סרט חדש בעשיריה השבוע, אבל כדי למצוא אותו צריך לרדת למקום ה-16. 'דלגו' הוא סרט אנימציה של אולפן עצמאי, שנמצא בצנרת כבר הרבה זמן. הרבה מאוד זמן – יומית על הטריילר שלו פורסמה באתר במרץ 2003. עכשיו כשהוא יצא לאקרנים סוף סוף, לומר על 'דלגו' שהוא לא כל כך הצליח יהיה אנדרסטייטמנט. הסרט הופץ ב-2,160 בתי קולנוע, והכניס 0.9 מיליון דולר. על פי מוג'ו, זאת לא פחות מהפתיחה הגרועה ביותר אי פעם לסרט שמופץ ביותר מ-2,000 קולנועים, עם הכנסות של פחות מחצי מאלה של המחזיק הקודם בתואר ('P2' מהשנה שעברה). גם הביקורות היו אכזריות במיוחד, אז אולי עדיף לסרט הזה להישכח כמה שיותר מהר. הדבר הטראגי הוא שיש אנשים שהשקיעו בו שנים מחייהם, ומה שהם קיבלו זה… זה.

הפעילות החשובה יותר קרתה השבוע מתחת לעשיריה. עונת האוסקר נכנסה להילוך גבוה, והרבה סרטים מתוך הרשימה המצומצמת של אלה שנחשבים למתחרים המובילים על האוסקר יוצאים להקרנות מצומצמות, שיתרחבו בהמשך. המבקרים כבר ראו את הסרטים האלה ושיבחו אותם, רבים מהם זוכים בימים אלה לפרסי מבקרים למיניהם, מה שיוצר הרבה ביקוש, והם מגיעים לממוצעים אדירים של הכנסות לאולם. השבוע יצאו 'ספק', שכנראה יקנה למריל סטריפ את המועמדות השנתית שלה לאוסקר (ממוצע הכנסות של 35 אלף דולר לאולם), 'נער קריאה' של סטיבן דאלדרי, שכנראה יקנה לקייט ווינסלט את המועמדות השנתית שלה (21 אלף), 'צ'ה', בגירסה המלאה שלו, באורך ארבע שעות (שני קולנועים בלבד, וממוצע של 30 אלף דולר), ו'גראן טורינו' של קלינט איסטווד, שאמנם באופן לא אופייני לא מוזכר ברשימת המועמדים הצפויים לאוסקר ובגלובוס הזהב נאלץ להסתפק במועמדות לשיר הטוב ביותר בלבד, ובכל זאת ניצח בליגת ההכנסות לאולם השבוע, עם 47 אלף דולר. כל אלה מצטרפים ל'מילק' ו'נער החידות ממומביי', שנמצאים כבר באמצע תהליך ההתרחבות. מתקבל על הדעת שצופה אדוק היה יכול לעשות במשך סוף השבוע הזה מרתון של כל המועמדים לאוסקר הסרט הטוב ביותר.

בשבוע הבא: 'יס מן' עם ג'ים קארי, 'שבע נשמות' עם אבא של ג'יידן סמית, ו'סיפורו של דספרו' עם עכברים מונפשים. סרטי אנימציה הרי לעולם לא נכשלים. אה, רגע.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. The Day the Earth Stood Still – 31.0 (31.0)
2. Four Christmases – 13.3 (88.0)
3. Twilight – 8.0 (150.1)
4. Bolt – 7.5 (88.9)
5. Australia – 4.3 (37.9)
6. Quantum of Solace – 3.8 (157.7)
7. Nothing Like the Holidays – 3.5 (3.5)
8. Madagascar: Escape 2 Africa – 3.2 (170.0)
9. Milk – 2.6 (7.6)
10. Transporter 3 – 2.2 (29.3)