דו"ח קופות שבורות -1.4.2001

בוקר טוב, שבת שלום, שנה טובה
ואחד באפריל שמח לכולכם! שנים
רבות, רבות שלא היה יום עמוס כל
כך בחדשות קולנועיות מרעישות
ואף מהפכניות. מלבד הסקופ
הבלעדי של עין-הדג אודות סרט 'הדרדסים' שיביים פול וורהובן, התבשרנו שבארט סימפסון יאבד את בתוליו בסרט 'הסימפסונס' הבא עלינו לטובה, וש-TheOneRing.net, אתר המעריצים הגדול ברשת ל'שר הטבעות' נרכש על ידי חברת ניו-ליין, המפיקים של סרטי 'שר הטבעות'. בינתיים, בגלקסיה רחוקה רחוקה, ג'ורג' לוקאס שינה לפתע את דעתו והחליט שהוא דוקא כן יפיק את פרקים 7, 8 ו-9 (אפילו CNN דיווחו על זה). ארוע קוסמי זה שלח גלי הלם אל תוך רצף החלל-זמן, ששלחו את האתר הרשמי של 'מלחמת הכוכבים' חזרה בזמן אל האחד באפריל, 1979. יום מעייף!

האחד באפריל גם הבהיר סוף סוף את הסיבה האמיתית לשם המפגר שלו זכה הסרט 'Miss Congeniality' בארץ. 'איזה מין שוטרת', הא-הא, כמעט שהאמנו לכם לרגע. בסדר גלובוס, הבנו את הבדיחה, אתם יכולים להפסיק.

אחרי כל ההתרגשות הזו, מפתה לנוח קצת עם איזה דו"ח קופות סטנדרטי ושפוי. בניגוד לכל הידיעות שהוזכרו כאן עד עכשיו, הנתונים הבאים הם נכונים ואמיתיים (ככל הידוע לי).

בשבוע שעבר הזכרתי את 'Spy Kids' ('ילדים מרגלים'?) בתור הסרט ענק התקציב והיחצ"נות הראשון של האביב. טעיתי: היחצ"נות היתה אולי ענקית, אבל מסתבר שלמרות שפע הפעלולים הממוחשבים, הסרט נוצר דוקא בתקציב צנוע למדי. 'Spy Kids' הוא סרט ילדים בסגנון ג'יימס בונד: אח ואחות מגלים שהוריהם הם בעצם מרגלים בינלאומיים, ושהם נחטפו על ידי דוקטור אקס המרשע (או משהו באותו סגנון) ויוצאים לחלץ אותם. את הסרט ביים רוברט רודריגז ('From Dusk Till Dawn') ומשתתפים בו אנטוניו בנדרס, טרי האצ'ר ('לויס וקלארק') ורוברט פטריק (מי שהיה ה-T1000 ב'שליחות קטלנית 2').

הטריילרים של הסרט גורמים לו להראות כמו משהו גדול, מגלומני, קלישאתי ולא מצחיק. לכן מפתיע מאוד שהוא קיבל דוקא ביקורות נלהבות מקיר לקיר (כן כן, ביקורות טובות. יש דבר כזה. אין לזה שום קשר לאחד באפריל, באמת), שקראו לו מקסים, מקורי, שנון, סרט הילדים הטוב ביותר של השנים האחרונות – חלומו הרטוב של כל יחצ"ן. או שבמזימה שיווקית מבריקה הוקרן למבקרים סרט אחר, או שהטריילרים עושים לסרט עוול גדול. בכל מקרה, מישהו ב'דימנשן' כנראה האמין בסרט הזה, שכן העבודה על סרט ההמשך התחילה עוד לפני שהסרט הראשון יצא לאקרנים. השבוע הסתבר שההימור השתלם. 'Spy Kids' נכנס למקום הראשון עם 27 מיליון דולר, מעל לכל הציפיות.

'מישהו כמוך' ('Someone Like You') היא קומדיה רומנטית שנשמעת כמו גירסת הסרט של 'סקס והעיר הגדולה': בחורה (אשלי ג'אד) זורקת את החבר שלה, ומתחילה לחקור בפרוטרוט את ההתנהגות הגברית, ולפרסם את ממצאיה בעתון. משתתף בסרט גם יו ג'קמן, שזה לו הסרט הראשון מאז שהתגלה בשנה שעברה כוולברין ב'אקס-מן' ונמצא ככל הנראה בתחילת הדרך לקריירה הוליוודית ארוכה ומצליחה ככוכב אקשן ואליל הבנות, שלאחריה שינוי תדמית, אימוץ תפקידים קשים ודרמטיים, זכייה באוסקר ודעיכה איטית אל תוך האלמוניות. בינתיים, ג'קמן וג'אד הם אלה שהופכים את הסרט לסביר, על פי הביקורות בארה"ב, והוא נכנס השבוע למקום השני עם סכום מכובד של 10 מיליון דולר.

עוד סרט חדש השבוע, 'Tomcats' (אין שום סיכוי לתרגם את זה. 'חתולים זכרים' הוא פרוש המילה) זכה לביקורות הנוראיות ביותר מאז '3000 מייל מגרייסלנד', שבעצם לא היה כל כך מזמן. כמו 'Say It Isn't So' שיצא בשבוע שעבר ונכשל, הסרט הזה מנסה להיות ה'אמריקאן פאי' או 'רוד טריפ' של השנה – קומדיית-איכס נמוכה שפונה לקהל האסקימו-לימוני. האטרקציה העיקרית הפעם היא סצינה שבה אשך בודד מקפץ במזדרונות בית חולים ולבסוף נאכל. הסרט הכניס בסוף השבוע 6.5 מיליון, טוב הרבה יותר מהתוצאה האומללה של 'Say It Isn't So' בשבוע שעבר (3 מיליון) ועדיין סכום מאכזב למדי. האם ז'אנר קומדית הגועל מת? בבקשה?

פרסי האיש עם המטאטא חולקו השבוע, כזכור (זה נראה מזמן, אה? תזכורת קצרה: דיפ, מסטיק, ברבור מת, הפטמות של ג'יי-לו, ג'וליה רוברטס, ג'וליה רוברטס, ג'וליה רוברטס, גלדיאטור) ומי שזכה זכה. 'נמר, דרקון' ו'טראפיק' הלכו הביתה עם ארבעה פרסים לכל אחד, וזה מספיק לח"ח קופתי. שניהם הרוויחו השבוע יותר מאשר בשבוע שעבר (למרות שירדו בדרוג), ושניהם עומדים כרגע על הכנסה כוללת של כמעט 114 מיליון דולר. רק לפני כמה שבועות 'נמר, דרקון' עקף את השיא של 'החיים יפים' כסרט שאינו דובר אנגלית המצליח ביותר אי פעם בארה"ב, והיום הוא כבר הכניס יותר מפי שניים מ'החיים'. 'שוקולד', שיצא מטקס האיש עם המטאטא בידים ריקות, יצא מעשרת הגדולים השבוע.

גם 'גלדיאטור' היה בסביבה השבוע: לכבוד הזכיה שלו באוסקרים, הוא הופץ מחדש בארה"ב (וגם בארץ) במטרה לחלוב ממנו עוד כמה דולרים, אבל נראה שכל מי שהתכוון לראות את הסרט הזה כבר ראה אותו – בהוצאה המחודשת הוא לא הצליח להכנס אל עשרת הגדולים.

בשבוע הבא: 'מטריקס 2' מגיע לאקרנים, אחרי שהפצתו הוקדמה בשנה ומשהו עקב התקדמות מהירה בצילומים, היילי ג'ואל אוסמנט מככב כ'ענק המדהים' וגם 'אסקימו לימון' מגיע להפצה בארה"ב, וצופים לו הכנסה של מעל 80 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון. סתם! אחד באפריל! אחד באפריל!


הרשימה המלאה: הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים; הסכומים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום.

1. Spy Kids – 27.0 (27.0)
2. Someone Like You – 10.3 (10.3)
3. Heartbreakers – 8.2 (23.5)
4. Tomcats – 6.5 (6.5)
5. The Brothers – 5.8 (18.3)
6. Enemy at the Gates – 5.3 (34.2)
7. Exit Wounds – 5.2 (41.1)
8. Crouching Tiger, Hidden Dragon – 5.0 (113.7)
9. Traffic – 4.2 (113.9)
10. The Mexican – 2.6 (62.2)