דו"ח קופות שבורות – 14.4.2002

הארוע הכי חשוב השבוע הוא,
כמובן, יום העצמאות. 54 שנים
חוגגת מדינת ישראל ("כל
הארץ דגלים, דגלים")
ומספקת בכך תירוץ טוב לחברות
הכבלים וללווין לחגוג בשפע
סרטים טובים:

הלווין מביא עימו תותחים כבדים כמו (רשימה חלקית ביותר): 'פרוייקט המכשפה מבלייר', 'הנסיכה מונונוקי', 'אמריקן ביוטי', 'אקזיסטנז', 'מועדון קרב', שלושת סרטי 'מלחמת הכוכבים' (כולם חוץ מפרק 4, ששייך לכבלים), 'ההסדר', 'השער התשיעי', 'אחי, איפה אתה?', 'עקיצה ב-60 שניות', 'תקנות בית השיכר', 'שאפט', ו'מרי פופינס'.

הכבלים הדיגיטליים גייסו את 'שיחה ממתינה', 'טוויסטר', 'אוסטין פאוורס – המרגל שתקע אותי', 'סאות' פארק – הסרט', 'ניחוח אישה, 'שלושה מלכים ו… 'פעמיים בוסקילה'.
ערוץ 4 ליקט מספר סרטים ישראליים, ביניהם 'דיזינגוף 99', 'צור הדסים', 'משהו טוטאלי' ו'זולגות הדמעות מעצמן'.

לנוחות הגולשים, רשימה מלאה ומסודרת של כל סרטי יום העצמאות (ערב יום שלישי ועד יום רביעי) תתפרסם מחר בצהריים.

ובארצות ניכר: 'Changing Lanes', דרמה עם סמואל ל. ג'קסון ובן אפלק, נכנס למקום הראשון כשבאמתחתו 17.6 מיליון דולר מפתיעים. זה אמנם לא נחשב הרבה במיוחד לכל סרט אחר, אבל זה יותר מפי שניים ממה שצפו החזאים לסרט זה, שקוטלג כדרמה איכותית.
'Changing Lanes' מספר על שני אנשים שונים בתכלית – האחד עורך דין בדרכו למשפט חשוב (בן אפלק) השני – אב שיכור בדרכו לשימוע כדי לקבל חזקה על ילדיו (ג'קסון). רכביהם של השניים מתנגשים ביציאה מהכביש המהיר, אפלק הממהר משאיר בטעות תיק חיוני למשפט אצל ג'קסון (שבגלל התאונה איחר לשימוע ואיבד את החזקה על ילדיו) ומנסה להשיבו אליו. וכפי שנהוג לומר: מכאן העניינים רק הולכים ומסתבכים. הביקורות משבחות, ואף מציינות את משחקו של אפלק, שמאפיל על משחקו הטוב של ג'קסון.

לעומת ההפתעה החיובית של 'Changing Lanes', קמרון דיאז הפתיעה לשלילה כש'The Sweetest Thing' ('הכי מתוק שיש'), קומדיה רומנטית בכיכובה, לא הצליח להתגבר על 'החדר' של ג'ודי פוסטר. 'הכי מתוק' שנחת במקום השלישי עם 10 מיליון דולר בלבד, מספר על אישה שנמנעת באדיקות מקשרים משמעותיים עם גברים, עד שיום אחד היא פוגשת בגבר המתאים בשבילה, אלא שהוא נעלם במסתוריות. היא וחברה טובה (כריסטינה אפלגייט) מחליטות לצאת למסע חיפושים אחריו, רק כדי לגלות שאהבה היא הדבר הכי מתוק אי פעם (הו!). למרות התיאור ה"נקי" הזה, כדאי שתדעו במדובר בקומדיה בה משתמשים שוב ושוב בכל בדיחה ויזואלית אפשרית: מעין שילוב בין 'משתגעים על מרי' ל'החתונה של החבר שלי', כולל הסצינה ההכרחית בה קמרון מנענעת אגנה ומציגה לראווה את תחתוניה. הביקורות ששו להזדמנות הפז להתחרות ביניהן על התיאורים המקוריים ביותר לכמה רע סרט יכול להיות.

הסרט השלישי החדש שיצא השבוע, 'Frailty' (שייקרא אצלנו 'סדוק') לא התעלה מעבר למקום השמיני וקו ה-4.2 מיליון דולר. 'סדוק' בכיכובם של מת'יו מקונהיי וביל פקסטון ממוקם בטקסס של היום, ועסק במאמציו של ה-FBI לאתר רוצח סדרתי שמכנה את עצמו "ידו של האלוהים".

וחוצמזה: איזו שמחה! איזה אושר! לאחר 16 שבועות בהם נאלצנו לסבול את פרצופו המלוקק של ראסל קרואו ברשימת עשרת הגדולים, השבוע הוא סופסוף הואיל לפנות את מקומו לאחרים. אם להודות על האמת אין לי שום דבר אישי נגד 'נפלאות התבונה' (שאגב, למרות האוסקר, ולמרות מסע היחצ"נות המפואר, 'עידן הקרח' המינורי עומד לעקוף את הכנסותיו במהלך השבוע-שבועיים הקרובים). זה רק ראסל שמייצג בעיני את כל מה שרע בכוכבנות.
עוד בעוזבים את העשירייה: 'אי. טי' המחודש ו'Big Trouble' שלא הספיקו לשהות בה הרבה.

בשבוע הבא מגיע סרט המתח 'Murder by Numbers' בכיכובה של סנדרה בולוק, וכמו כן ינחת עלינו בכל כובד משקלו (ומשקל – ברוך השם – לא חסר לו), The Rock, מתאבק ה-WWF שקיבל מכה אחת יותר מידי בראש ועכשיו בטוח שהוא 'מלך העקרבים'. בארץ היו מכניסים אותו לאשפוז, אבל בארה"ב, ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות – נתנו לו סרט.


הרשימה המלאה: הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים; הסכומים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום.

1. Changing Lanes – 17.5 (17.5)
2. Panic Room – 11.5 (74.1)
3. The Sweetest Thing – 10.0 (10.0)
4. Ice Age – 8.7 (151.7)
5. The Rookie – 8.1 (45.4)
6. High Crimes – 8.0 (25.5)
7. Clockstoppers – 4.8 (28.2)
8. Frailty – 4.2 (4.2)
9. National Lampoon's Van Wilder – 4.2 (13.8)
10. Blade 2 – 4.1 (73.7)