דו"ח קופות שבורות – 15.1.2006

די כבר עם החגים האמריקאים האלה. בנאדם יושב, מחכה לנתוני הדו"חקו שלו – שיהיה משהו לכתוב עליו או לספר לנכדים. ויוק. גורנישט מין גורנישט. עוצר. פנו דרך לחג (יום מרטין לותר קינג, גם כן חג) ולעזאזל עם הכל. זה לא שהפסדתם משהו חשוב, למשל איזה 'שרה"ט' או משהו כזה. אז מותר, למה לא. זו התעללות בחסרי ישע, זה מה שזה.

השבוע אמנם לא יצאו סרטים חשובים במיוחד או גדולים במיוחד, אבל זה לא אומר שלא קרה כלום בקופות. דווקא הפעם היה מאד מעניין. אתם יכולים לצחוק כמה שבא לכם, אבל הדו"חקו של השבוע הוא כן משהו לספר עליו לנכדים.

בפינה אחת של הזירה: 'Glory Road' של מלך המפיקים, ג'רי ברוקהיימר. בפינה הנגדית: 'Last Holiday', של המלכה האם, קווין לטיפה. שניהם התכוננו היטב לקרב על המקום הראשון בטבלת הדו"חקו של חג מרטין לותר קינג. לפני שנפנה לתוצאות, אולי כדאי לומר כמה מילים על כל סרט. אתם יודעים, כדי לשמור על סדר מינימלי. אחר כך זה יהיה מלוכלך מדי.

'דרך המלך' הוא סיפורה ההיסטורי, מעורר ההשראה, האגדי, האגדו-דו-דו-דו של קבוצת הכדורסל טקסס ווסטרן, הראשונה שהיתה על טהרת השחקנים השחורים. כמו כל אנדרדוג מוצלח (היינו: כזה שיצטלם טוב לסרט), הם התחילו בתור קבוצה לא חשובה, עד שהגיע אליהם המאמן דון הוסקינס (ג'וש לוקאס, 'חמקן', 'אין כמו אלבמה'), שהביא אותם לניצחון אחרי ניצחון, בסוף שנות ה-60. 'דרך המלך' עשה הכל נכון ואפילו הביא את הביקורות הטובות, אלה שאומרות שהסרט אמנם נוסחתי, אבל יש בו את האיזון הנכון בין ספורט, פוליטיקה ומסר חברתי. גם המשחק הטוב והאמין לא מזיק לסרט. אבל הוא לא היה היחיד שהלך על נוסחה מנצחת.

'Last Holiday' הביא נוסחה בדוקה משלו: קומדיה של קווין לטיפה עם ראפר מוכר לחיזוק השורות (אל אל קול ג'יי) וקמצוץ ניחוח צרפתי (ז'ראר דפרדייה). הפעם מגלמת לטיפה את דמותה של מוכרת ביישנית בחנות עודפים, המקבלת בשורה מרה: היא חולה במחלה קשה וימיה ספורים. היא מחליטה לנצל את הזמן שנותר לה לחופשת חלומות באירופה, ושם, מתוך ידיעה שאין לה מה להפסיד, עוברת מהפך אישי ומתבלטת מעל כולן. 'הפגרה האחרונה', אמרו המבקרים, מביא סיפור מעניין, שהבמאי, וויין וואנג ('יפה במנהטן') לא ידע מה לעשות איתו. גם לא עם הכוכבת שלו, שמסתדרת לא רע בכוחות עצמה וסוחבת על גבה את הסרט.

בקרב בין שני הסרטים הללו, זכה 'דרך המלך' במקום הראשון לסופ"ש של שלושה ימים. מדובר בסכום של 13.6 מיליון דולר – לא משהו להתגאות בו. אבל היי, מקום ראשון זה מקום ראשון. בכל מקרה, ההפרש מול 'הפגרה האחרונה' התברר כקטן משמעותית – 'הפגרה' סיים סופ"ש של שלושה ימים עם 12.8 מיליון דולר – כך שכולם חיכו בציפיה לנתוני הסופ"ש הארוך, הכוללים את יום שני, למקרה ש'הפגרה האחרונה' יעקוף את ברוקהיימר בשניה האחרונה. ופה קרה משהו בלתי צפוי: שניים רבים – השלישי לוקח.

מן האפלה הגיח סרט אחר, שנעשה עצמאית בתקציב זעום של 15 מיליון דולר, וכולל, בהתאם, אנימציה מכוערת. 'Hoodwinked' הוא הגרסה הפלילית לאגדה המוכרת של כיפה אדומה. יש בו ארבעה חשודים – כיפה אדומה, סבתא אקסטרימית, זאב סרקסטי וחוטב עצים מטומטם – מפקח משטרה קרפדי ונלהב, והומור שחור (בכל זאת, חג מרטין לותר. אם לא הדמויות, לפחות שההומור יהיה שחור). למזלו של 'Hoodwinked', הוא נלקח תחת חסותם של האחים ויינסטיין ומכונת היחצ"נות המשומנת שלהם, וזו עבדה, ובגדול. בסופ"ש הארוך, בן ארבעה ימים, עקף 'Hoodwinked' את מתחריו, עם 16.6 מיליון דולר – הפרש של 100,000 דולר בלבד לעומת הסרט שבמקום השני ('דרך המלך', אגב. למלכה לטיפה לא היה מזל).

בהמשך הטבלה, אין הרבה מה לספר. 'הוסטל', במקום הראשון בשבוע שעבר, נפל השבוע, כנהוג אצל סרטי אימה, והתמקם במקום החמישי. 'קינג קונג' חצה סופסוף את קו הרווחים של 200 מיליון דולר, 'מינכן' עזב את העשיריה המובילה מוקדם מהצפוי בעוד 'הר ברוקבק' ממשיך להוציא את ממוצעי ההכנסות הגבוהים שלו. רק במקום השמיני אפשר למצוא עוד משהו חדש: 'טריסטן ואיזולדה'. מדובר בסיפור אהבה ידוע מאד וטרגי, שהגיע זמנו לעיבוד הוליוודי חדש ונוצץ. או לפחות, עיבוד לפי אחת מהגרסאות הרבות לסיפור. הזמן הוא קצת אחרי נפילת רומא. השבטים האנגליים מדוכאים בידי המלך האירי, שלו בת יחידה: איזולדה. במרחק, הלורד מארק חולם על אנגליה עצמאית ומאוחדת, ומקווה שאת המתקפה על המלך האירי יוביל האביר טריסטן (ג'יימס פרנקו, גובלין ג'וניור). טריסטן מסתיר מאלופו כי באחת ממשימותיו, הוא נפצע אנושות ומי שהצילה אותו היתה איזולדה (שהחביאה אותו מאביה). בינתיים, אביה של איזולדה מעוניין לפצל את המחנות האנגליים ועל כן מודיע כי ישיא את ביתו למי שינצח בטורניר שהוא מארגן. טריסטן משתתף בטורניר ומנצח בו, אך עושה זאת כנציגו של הלורד מארק, שעתה אמור לשאת את איזולדה לאישה.

הבמאי הוא קווין ריינולדס ('הרוזן ממונטה כריסטו', 'עולם המים'), שניסה גם הפעם לעשות סרט אפי מרשים. מרבית המבקרים לועגים לניסיונו זה, וטוענים כי זה נראה יותר כמו הצגה של תיכון. אולי זה בגלל התסריט, שנכתב על ידי דין ג'ורגריס ('צ'ק פתוח' 'טומב ריידר'. הבנתם את הנקודה). הסרט עצמו, אומרים המבקרים, לא מסביר מדוע סיפור זה עובר מדור לדור. מה שכן, הצילום יפה והסרט מהנה למדי. כל זה לא עזר לסרט, שסיים את הסופ"ש עם 6.6 מיליון דולר לשלושה ימים, ו-7.9 לסופ"ש של ארבעה ימים.

בשבוע הבא יגיעו 'העולם החדש' של טרנס מאליק, ו-'מלחמת האופל 2'. לא סביר שמישהו מהם יגרום לנו להפסיק לקטר.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Glory Road – 13.6 (13.6)
2. Last Holiday – 12.8 (12.8)
3. Hoodwinked – 12.4 (12.4)
4. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe – 10.0 (261.2)
5. Hostel – 9.9 (35.1)
6. Fun with Dick and Jane – 8.7 (92.6)
7. King Kong – 7.5 (203.0)
8. Tristan and Isolde – 6.6 (6.6)
9. Brokeback Mountain – 5.8 (30.8)
10. Cheaper by the Dozen 2 – 5.1 (72.9)