דו"ח קופות שבורות – 15.12.2002

חתיכת שבוע זה היה. כל כך
הרבה דברים עליהם ניתן
להביט באי אמון ולחרחר

"Inconceivable!".

נכון לרגע כתיבת שורות אלו,
'Maid in Manhattan', רומן
למשרתות בכיכובה של ג'ניפר לופז, מככב בראש הטבלה, לאחר שעקף בהכנסותיו את הסרט החדש בסדרת 'מסע בין כוכבים'. ההפרש בין הסרטים אמנם זעום עד מאוד, 250,000$, עד שייתכן כי הסרטים יתחלפו במקומם לאחר ספירת קולות החיילים, אולם ההשפלה נרשמה ותועדה, ולא במהרה תשכח (או משהו).

'יפה במנהטן' (שיעלה בשבוע הבא פה באיזראל, והיה עלול בקלות להיקרא 'מייד אין מנהטן') מספר על אמא חד הורית, חדרנית-לכלוכית קשת יום במלון (ג'ניפר לופז), אשר פוליטיקאית כבודה מבקשת ממנה להחזיר לחנות (יוקרתית. הכל פה יוקרתי) מספר שמלות ששאלה. לופז, בתאוותה, מודדת את אחת השמלות, "בשביל הקטע", ומייד פוגש בה פוליטיקאי חינני (רייף פיינס) שבטוח שהיא אורחת יוקרתית של המלון, ועל כן – נועדה לו. הם מתאהבים (התאהבות יוקרתית, אלא מה), עד שמתגלה זהותה האמיתית, ועולמם נקרע עליהם, או כל תיאור דרמטי אחר שאמור לגרום לצופות קשות יום לכסוס ציפורניהן בדאגה בגלל תהפוכות הגורל. כאמור, רומן למשרתות – 'אישה יפה' בשקל.
המבקרים אניני הטעם הזדרזו להבטיח שזו קומדיה רומנטית שאין בה טיפת קומדיה. היו שזיהו מחסור קטלני בכימיה בין לופז לפיינס.
כך או כך, לופז במקום הראשון, עם 19 מיליון דולר, שהם אמנם לא הרבה עבור מקום ראשון, בימינו, אבל זה יותר ממה שציפו שהסרט שלה ישיג. הסברים? לא ממש צריך – אתם הרי יודעים איך זה: "המצב" גורם לאנשים לעשות דברים מוזרים, כמו ללכת לצפות בסרטים מחורבנים, או להבדיל אלף אלפי הבדלות – לענות לטרולים.

מחוסר ברירה, 'מסע בין כוכבים – נמסיס', התמקם במקום השני, עם 18.5 מיליון דולר (מה אתם יודעים – הנתונים מתעדכנים אט אט), סכום שלרובנו לא אומר דבר, אבל כל טרקי יודע שסכום זה נמוך יותר מהכנסותיהם של שני הסרטים הקודמים בסדרה, ואם מתחשבים באינפלציה וכו' – אז 'נמסיס' הכניס בסופ"שו הראשון את הסכום הכי נמוך מבין כל סרטי הסדרה. במסע האין-סופי הזה, מתברר לפדרציה, או לאימפריה, או לכוחות המורדים, שהרומולנים רוצים שלום עכשיו! הרומולנים, אוסיף רק בכלליות, נראים כמו בני אדם, אלא שהם בעלי אוזניים מחודדות כמו של א/עלפים, וגבותיהם זעופות באופן תמידי.
אך אהא! ברומוס, כוכבית-אחות של כוכבם של הרומולנים (או משהו כזה), נתקלים פיקאר(ד) וצוותו באיום שנראה בדיוק כמו פיקאר(ד), ויכול להשמיד אותם ואת האימפריה (או הפדרציה) כולה! או משהו!

איך אומרים? ברומוס התנהג כרומאי, וכך אכן היה: המבקרים הגיבו לסדרה בדיוק כמו שהגיבו לסדרה אחרת – בונד. הם אמרו שהסרט מבטיח, ושיש בו כמה סצינות אקשן טובות, אבל שכל העסק מרגיש להם קצת עייף. העניין האמיתי, כמובן, אינו דעתם של מבקרים אלו או אחרים, אלא דעתם של קהל היעד – המעריצים. רובם, כצפוי, אהבו את הסרט. מעריצים או לא?

(בסוף, אגב, ההפרש בין לופז לפיקארד התייצב על סכום פעוט של 198,000 דולר בלבד. ולמה אני מספרת לכם את זה במקום לעדכן ישירות את הדוחק"ו? כי כזכור, אנחנו אתר דינמי. ואתר דינמי – ועוד כזה עם יד – מעדכן נתונים בזמן אמת, לא?).

(טוב, אז התירוצים שלי נעשים עלובים מרגע לרגע. חכו, אל תברחו עדיין. אני משתפרת. באמת!).

ההפתעה הגדולה של השבוע, הן מבחינת הכנסות והן מבחינת הביקורות, היא 'Drumline', שאף הוצג במעט קולנועים (יחסית). העלילה, באופן כללי, דומה לזו של 'מעודדות צמודות', אלא שהפעם היא לא מתמקדת במעודדות, אלא בפן אחר של שעשועים-נלווים למשחקי הפוטבול: מתופף-רחוב מהארלם מגיע לאוניברסיטה, ומצפה להוביל את נבחרת הצעידה, זו שנותנת את השואו שלה במחציות של משחקי הפוטבול, אל הנצחון (כן, כמו שיש תחרויות עידוד, יש גם תחרויות צעידת-תזמורת ראוותנית). במהרה הוא מגלה שכדי להיות הצעדן הראשי, לא צריך רק כשרון… צריך גם לשכב עם הבמאי. הבמאי, אגב, הוא אותו אחד שעשה את "!?Wassuuuup", סדרת פרסומות הקאלט לבאדוויזר.
המבקרים שמחו על הקצב האנרגטי והסוחף של הסרט, ואמרו רק "רוצים עוד!".

במקום החמישי, רוב שניידר ורייצ'ל מק'אדאמס בקומדיה הכה משעשעת 'The Hot Chick': היא קפטן נבחרת המעודדות, עשירה, מפונקת ועונדת את החבר הכי שווה בתיכון. יום אחד, כנראה בעקבות עגילים מכושפים, או כל תירוץ עלילתי אחר, היא מתעוררת לתוך גופו של גבר, ואם זה לא מספיק – הוא נראה כמו רוב שניידר. קשים הם חייה של קפטן נבחרת המעודדות, שצריכה לדאוג שנבחרתה תנצח, להתכונן לנשף הפרום, ולזכות שוב בחבר השווה שלה – כל זאת כגבר לא מגולח בן 30.
נראה שהסרט הזה הצחיק את שניידר, ותו לא. המבקרים המזועזעים ציינו בשאט נפש כי המניירות של רוב שניידר כבחורה מסתכמות כמעט רק בסלסול השיער על האצבע, ולבישת בגדי נשים. ואלה, מה לעשות, בדיחות לא מצחיקות, שהוכנסו לסרט שמותח את הקונספט של עצמו יותר מדי. ממש כמו מונולוג-הפתיחה של 'גידי גוב 2'.

הסרטים הותיקים-קצת-יותר סבלו קשות מכניסה זו של ארבעת הסרטים החדשים לעשירייה. 'בואו נדבר על זה עוד פעם', לדוגמה, שבשבוע שעבר עוד בילה במקום השני בטבלה, צנח כמו זלזל למקום השביעי, עם ירידה "סולידית" של 50%.

לעומתו, הרחק במקום התשיעי, מנסה 'כוכב המטמון' לדוג את שארית כבודו העצמי (ולא שנשאר לו כזה) – הסרט שהפקתו עלתה 140 מיליון דולר, ועל פי ההשערות מסע שיווקו הסתכם בהוצאה של 40 מיליון דולר נוספים, הרוויח עד כה 27.8 מיליון דולר בלבד. זו אמנם לא נחשבת לנפילה הגדולה ביותר, אבל עדיין – מכה קשה לדיסני, ש'אי המטמון' היה ספינת הדגל שלהם לשנה זו.

ומחוץ לבועה?
'החתונה היוונית' ממשיך במגמת ירידה מתונה (ואפילו טיפס שלב – מן המקום ה-13 ל-12); דוד 'They', שהיה בשבוע שעבר באותו מקום 12, התדרדר במדרון, וירד ב-64%, ואילו ל'סולאריס' יצא האוויר מהבלון, והוא נפל קרבן לתגובת שרשרת לא נעימה: מספר הקולנועים בהם הוא מציג ירד דרסטית בהשוואה לשבוע שעבר, מה שגרר ירידה של 77% בהכנסותיו, ונפילה חופשית מן המקום ה-11, אי שם למקום ה-21 הנידח. Ground Control to Major George…

בשבוע הבא – הו-הא! – ששון ושמחה: את 'שר הטבעות: שני הצריחים' לא צריך להציג, יחד איתו יוצאים גם הדרמה התקופתית 'כנופיות ניו יורק', ובו מרטין סקורסזה מביים את ליאונרדו די קפריו; ומנגד – הקומדיה הרומנטית 'Two Weeks Notice', עם סנדרה בולוק ויו גרנט; וגם סרט ילדים מצויר, 'The Wild Thornberrys', שכרגיל בימינו, מבוסס על סדרת טלוויזיה.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים באים בשלום (!Shoot to Kill, Bill).

1. Maid in Manhattan – 18.7 (18.7)
2. Star Trek: Nemesis – 18.5 (18.5)
3. Drumline – 12.6 (12.6)
4. Die Another Day – 7.8 (131.9)
5. The Hot Chick – 7.4 (7.4)
6. Harry Potter and the Chamber of Secrets – 6.3 (222.6)
7. Analyze That – 5.5 (19.8)
8. The Santa Clause 2 – 4.0 (125.4)
9. Treasure Planet – 3.1 (27.9)
10. Empire – 3.0 (10.9)