דו"ח קופות שבורות – 15.6.2008

'הענק' מייצג את המלחמה של האדם בצד החייתי שלו, בעצמו. בבוקס-אופיס, כמו בסרט, הענק הוא האויב מספר אחת של הענק.

בואו נעשה סדר: הסרט שיצא ב-2003 נקרא פשוט 'Hulk' באנגלית, ו'הענק' בעברית. הסרט החדש, שיצא השבוע, נקרא 'The Incredible Hulk', ובעברית – 'הענק הירוק'.

אני תמיד מרגיש זקן כשאני ספר על משהו שקרה נורא מזמן, כשבעצם דיווחתי עליו בזמן אמיתי. לכן דמיינו לעצמכם אותי עם זקן ארוך, מקל ומשקפיים מרובעים כשאני מספר לכם על תולדות הענק. ובכן, לפני הרבה הרבה שנים בגלקסיה רחוקה רחוקה יצא הסרט 'הענק', שרבים ציפו לו כיוון שהיה מבוסס על דמות קומיקס מאוד פופולרית. הוא יצא לאחר שדמות הקומיקס המאוד פופולרית האחרת של מארוול – ספיידרמן – הפכה לפרנצ'ייז קולנועי שמייצר יותר כסף מהמטבעה הלאומית של ארה"ב. 'הענק', בבימויו של אנג לי ובכיכובו של אריק באנה, היה כישלון. הוא אמנם הכניס כסף, אבל אף אחד לא אהב אותו.

דבר מצחיק בקשר לסרטי המשך הוא שלגודל הפתיחה של סרט אין קשר לאיכותו – לפתיחה יש קשר לאיכות הסרט הקודם בסדרה. לכן 'הענק הירוק' החדש סבל מאותה הבעיה שממנה סבל 'באטמן מתחיל': הסרט הקודם היה מחורבן. ולא משנה שזה לא-בדיוק-המשך-אבל-בערך. כל השחקנים הראשיים והבמאי הוחלפו, הענק עבר עיצוב מחדש והמפיקים התעקשו שהפעם מדובר באקשן נטו, בלי בלבולי שכל או אפקטי קומיקס ביזאריים. אדוארד נורטון משחק הפעם את ברוס באנר, ליב טיילר מחליפה את ג'ניפר קונלי, ולואי לטרייה, שעשה את סרטי 'המשלח' חסרי השכל אך המבדרים מאוד, הוא הבמאי. ובכל זאת, לאור מידת האהבה לה זכה הענק הראשון, היו שאמרו שזו טעות גדולה מצד מארוול בכלל לעשות עוד סרט כזה.

ציפיות יכולות לגרום למספרים להיראות מוזר: 'הענק' פתח בזמנו עם 62 מיליון דולר, והוא נחשב לאכזבה גדולה. 'הענק הירוק' החדש פתח עם 54.5 מיליון דולר, וזאת יופי של הצלחה. לא היה לו סיכוי להגיע למספרים גדולים הרבה יותר, והסכום הזה אומר שדי הרבה אנשים השתכנעו מהטריילרים שהסרט החדש לא יהיה כל כך גרוע אחרי הכל (ולפי הביקורות, הוא באמת לא כזה. רוב המבקרים דווקא נהנו למדי). אז נכון שאין לענק סיכוי להתמודד עם 'איירון מן' מבחינה קופתית, אבל באמת שאין על מה להתלונן. מארוול הצליחו להציל את הסדרה מהאשפתות, ולסרט הבא בסדרה כבר יהיו חיים הרבה יותר קלים (ובוודאי גם סוף שבוע ראשון גדול יותר). ממש הולך להם השנה.

אם המותג 'הענק' היה בבעיה, המותג 'שמלאן' בכלל היה בזבל. מ. נייט שמלאן היה פעם במאי נערץ שכולם חיכו לסרט הבא שלו, ותוך כמה שנים הוא הפך, איך לומר את זה בעדינות, לבמאי של 'נערה במים' (שהיה לא רק גרוע מאוד אלא פלופ מסחרי מוחלט). אז גם במקרה שלו, קצת מפתיע שמישהו בכלל נתן לו לעשות עוד סרט אחרי זה. וכמו במקרה של 'הענק', זה דווקא השתלם, מסחרית לפחות. 'The Happening' ('ביום שזה יקרה'), שיצא גם בארץ במקביל, הוא הסרט החדש של שמלאן, והטריילרים המסקרנים הצליחו להביא אותו לפתיחה של 30 מיליון דולר. זה אמנם לא קרוב לימי התהילה שלו, עם 'סיינס' (60 מיליון) או 'הכפר' (50 מיליון), אבל זה הרבה יותר טוב מהאסון של 'נערה במים' (18 מיליון).

במקרה הזה, המפיקים אולי יכולים להיות מרוצים מכך שהצליחו להכניס צופים לאולמות, אבל הצופים עצמם מרוצים פחות. 'ביום שזה יקרה' מקבל ביקורות איומות – עוד יותר, אפילו, מ'נערה במים'. בסקרי דעת קהל בקרב אנשים שיצאו מהסרט הוא הגיע בערך לרמת הפופולריות של איידס. פעם, כששמלאן היה ידוע כאיש הטוויסטים, העיתונאים שכתבו על הסרטים שלו התבקשו שלא לגלות את הסוף. שמלאן כבר מזמן לא עושה סרטים עם טוויסט, וכיוון שהדבר הכי מפתיע בסרט קורה 20 שניות אחרי כותרות הפתיחה, העיתונאים התבקשו להסגיר כמה שפחות על העלילה באופן כללי. ואם אפשר לא להזכיר את קיומו של הסרט בכלל – עוד יותר טוב.

'ביום שזה יקרה' נמצא במקום השלישי, מאוחרי 'קונג פו פנדה', שהשיג 34 מיליון דולר (ירידה של 43%) והגיע להכנסות כוללות של 118 מיליון. 'אל תתעסקו עם הזוהן' ממשיך להתנהג כמו קומדית אדם סנדלר טיפוסית, ובמקרה הזה משמעות הדבר היא ירידת סוף-שבוע-שני תלולה. הסרט איבד 57% השבוע והגיע למקום הרביעי. 'סקס והעיר הגדולה' גם הוא מידרדר במהירות, אבל הגיע ל-120 מיליון דולר בהכנסות כוללות.

ונעבור לפינה השבועית "אינדי נגד סטארק": המרוץ ממשיך להיות צמוד. 'איירון מן', במקום השביעי, הגיע להכנסות כוללות של 297 מיליון דולר; אינדי, במקום החמישי עם 275 מיליון. אינדי ממשיך לצמצם את הפער משבוע לשבוע, ובכל זאת המיליונים שנותרו נראים קשים יותר ויותר לחציה.

בשבוע הבא, שתי קומדיות: 'שחק אותה סמארט', רימייק לסדרת טלויזיה עם סטיב קארל ואן האת'וויי, ו'לאב גורו' עם מייקל מאיירס אבל בלי אוסטין פאוורס. מעניין איך זה יעבוד לו.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. The Incredible Hulk – 54.5 (54.5)
2. Kung Fu Panda – 34.3 (118.0)
3. The Happening – 30.5 (30.5)
4. You Don't Mess with the Zohan – 16.4 (68.8)
5. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull – 13.5 (275.3)
6. Sex and the City – 10.2 (119.9)
7. Iron Man – 5.1 (297.4)
8. The Strangers – 4.1 (45.4)
9. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian – 3.0 (131.7)
10. What Happens in Vegas – 1.7 (75.8)