דו"ח קופות שבורות – 15.9.2002

שבוע מצוין עבר על כוחותינו
בנכר. ספטמבר, כמו שכבר
הוזכר בדו"חקו או שניים,
הוא התקופה המתה ביותר בשנה,
ונחשב לבית קברות לסרטים שאף
אחד לא רוצה לראות. אבל השבוע
הפך פתאום בית הקברות לחממת
גידול לסרטים קטנים ומפתיעים:
כל שלושת הסרטים שבמקומות הראשונים הם סרטים שנעשו בתקציב זעום, יחסית (היקר בינהם עלה 12 מיליון) ומופצים באופן מוגבל, יחסית (לא יותר מ-1800 אולמות ברחבי ארה"ב – בעוד שנמוך יותר בטבלה שוכנים סרטים שמוקרנים ב-2000 עד 3000 אולמות, ויותר).

'Barbershop' ('מספרה') הוא קומדיה על יום בחייה של מספרה בשיקאגו – צוות העובדים, הבעלים והלקוחות. יש גם איזו עלילה: בעל המספרה מוכר אותה לאיש עסקים שמתכוון לסגור אותה, אבל נוכח בטעותו (כי כמו באתרי אינטרנט – גם במספרות, מה שחשוב הוא הקהילה) ומנסה לקנות אותה חזרה. 'מספרה' הוא סרט מהז'אנר הידוע בשם הקוד "קומדיה אורבנית", ושהמשמעות המילולית שלו היא "קומדיה של שחורים", ז'אנר שבדרך כלל אנחנו מתעלמים ממנו בדו"חקו עקב חוסר עניין לציבור. יש ליגה שלמה של שחקנים המופיעים רק בסרטים האלה, רבים מהם בעלי שמות יצירתיים. לדוגמה, שלושת השמות הראשונים ברשימת הקרדיטים של 'מספרה' הם: קוביית קרח (באנגלית זה נשמע יותר טוב), איב (בלי שם משפחה, על משקל ריטה) וסדריק הבדרן. כלומר, זה השם שלו. הם מדברים בשפה שדומה לאנגלית, אבל לא בדיוק (אתם מוזמנים לנסות לפענח את הטריילר של 'מספרה' – חוץ מהקריינות, זאת אומרת). הסרטים האלה מופקים בדרך כלל בתקציב לא גדול, מופצים במספר קולנועים צנוע, מכסים את ההוצאה תוך כמה שבועות ונעלמים. להקרנות בישראל הם לא מגיעים אף פעם. 'מספרה' מתאים בדיוק להגדרה הזאת, אבל בקנה המידה של קומדיות אורבניות, זוהי הצלחה מטאורית: הוא נכנס למקום הראשון השבוע, עם הכנסות של 21 מיליון דולר – הרבה מעל לציפיות, וסכום די אדיר לתקופה הזאת של השנה (לשם השוואה, לפני שנה הספיקו ל'משחק חזק' עם קיאנו ריבס פחות מ-10 מיליון דולר כדי לכבוש את המקום הראשון). גם המבקרים, שבדרך כלל לא מתלהבים מקומדיות אורבניות, דווקא אהבו את 'מספרה'. לא צפויות מועמדויות לאוסקר, אבל הדעה הכללית גורסת שזהו תכשיר בטוח לשיפור מצב הרוח. ועכשיו, השאלה: האם עכשיו, עקב ההצלחה הבלתי צפויה, 'מספרה' יזכה לקבל שם עברי ('הספר מת מצחוק') ולהגיע גם לארץ? או שלמרות כל ההצלחה, יחליטו המפיצים שלקהל בארץ אין שום עניין בסרטים שנעשו על ידי אפרו-אמריקנים ועבורם?

עם כל הכבוד להצלחה המפתיעה של 'מספרה', יש לו עוד דרך
ארוכה מאוד לעבור עד שיגיע לרמת ההצלחה של 'החתונה היוונית שלי'. זה כבר השבוע השלישי ברציפות ש'החתונה' הבלתי נדלה
נמצא במקום השני, כשבכל שבוע הסרט שמעליו מתחלף. וגם השבוע, החגיגה לא מראה סימנים שהיא הולכת להיגמר: אחרי ירידה קטנה בשבוע שעבר, הכנסות 'החתונה' שוב עלו השבוע (ל-11 מיליון
דולר), והוא עבר באופן רשמי את קו ה-100 מיליון בהכנסות כוללות. ?My God, Is this ever going to stop

'לחיות בתמונות' (ככה אומרים בעברית 'One Hour Photo') דשדש על גבול העשיריה בשבועות האחרונים, בהפצה מוגבלת. השבוע הוא זכה להפצה רחבה יותר, ונסק אל המקום השלישי, עם 8 מיליון דולר. זה הסרט השלישי השנה שבו רובין וויליאמס, שהתמחה עד היום בתפקידים חמודים וסימפטיים, משחק דמות של אדם מוטרד עד פסיכופאט – והניסיון הצליח ברובו: 'מוות לסמוצ'י' מתחילת השנה אמנם היה כישלון, אבל 'אינסומניה' ו'לחיות בתמונות' הוכיחו את עצמם. האם זה אומר שרובין וויליאמס מצא לעצמו טייפקאסטינג חדש, ומהיום נראה אותו רק בתפקיד פסיכופאט? אם יימאס פעם לאנתוני הופקינס מתפקיד חניבעל לקטר, צריך לתת לוויליאמס צ'אנס בתפקיד. יהיה מעניין, לכל הפחות. בארץ יוקרן 'לחיות בתמונות' במסגרת פסטיבל חיפה, ויגיע להקרנות מסחריות בסוף אוקטובר.

הסרט החדש הנוסף שיצא השבוע, 'Stealing Harvard', נראה יותר כמו הפסולת הקולנועית האופיינית לספטמבר. בסרט מככב טום גרין, האחראי הבלעדי כמעט ל'Freddy Got Fingered' ('אחי, איך דפקו אותך' קראו לזה בספריות הוידאו בארץ), שזכה בפרס הראזי לסרט הגרוע ביותר של השנה שעברה, והמחמירים קוראים לו הסרט הגרוע ביותר בכל הזמנים. החדשות הטובות הן ש'לגנוב את הארוורד' לא מתקרב לרמות הבוז והגועל שהופגנו כלפי 'פרדי'; החדשות הרעות הן שגם הוא לא בדיוק חביב המבקרים, או הקהל. טום גרין וג'ייסון לי (חבל עליו) מנסים בסרט, בשלל דרכים לא חוקיות, להשיג תוך שבועיים 30,000 דולר כדי לממן לאחייניתו של לי את לימודיה בהארוורד. הסרט השיג תוך שלושה ימים בלבד 6 מיליון דולר (מקום חמישי), מה ששוב מראה שהפשע לא משתלם.

את החצי התחתון של הטבלה ממלאים החשודים הרגילים, השוקעים לאיטם בלי מאורעות יוצאי דופן, מלבד העובדה ש'סיינס' עקף בהכנסותיו הכוללות (213 מיליון עד כה) את 'גולדממבר' (210 מיליון), ובכך הפך לסרט המצליח ביותר של השנה – כלומר, אם מתעלמים לרגע מ'ספיידרמן' והמשובטים.

בשבוע הבא תגיע הצפה של סרטים חדשים, כולם כמעט בלתי ידועים: הקומדיה ' The Banger Sisters', האקשן 'Ballistic', הדרמה ההיסטורית 'The Four Feathers' והמותחן 'Trapped'. זבל ספטמברי מצוי, או עוד הפתעות?


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים הפעם הם מספרים קטנים במיוחד שנעשו בתקציב זעום, ובכל זאת הצליחו להגיע לסוגריים ועל כך מגיע להם כל הכבוד.

1. Barbershop – 20.6 (20.6)
2. My Big Fat Greek Wedding – 10.7 (110.4)
3. One Hour Photo – 8.0 (14.6)
4. Swimfan – 6.0 (19.7)
5. Stealing Harvard – 6.0 (6.0)
6. Signs – 5.4 (213.0)
7. City by the Sea – 4.9 (16.7)
8. xXx – 3.3 (135.4)
9. Spy Kids 2 – 2.7 (77.4)
10. Austin Powers in Goldmember – 1.9 (209.6)