דו"ח קופות שבורות – 16.11.2003

אני עייף. אני תמיד עייף. וגם
בבוקר קצת קריר, ואני מתחיל
לחשוב ברצינות על הורדת
השרוולים של המדים. ומי שלא
ראה טעימה עיוורת של עשרים
קופסאות לוף (יותר נכון, הטעימה
התחילה רגיל, כולם התעוורו
באמצע), לא יודע למה ניאו עושה את הפרצוף המיוסר שלו מהרגע שעלה על סיפונה של הנבוכדנצאר. אבל לפחות לא יורד עכשיו גשם. גם זה משהו.

ועוד אומרים שאני מתלונן הרבה.

מצד שני, תמיד יכול להיות יותר גרוע. קחו, למשל, את האחים וושאובסקי האומללים. לא רק שהם איבדו את שארית הכבוד שעוד נשארה להם מ'מטריקס' הראשון (וש-'Reloaded' לא הצליח למחוק), הסרט החדש שלהם גם כושל בקופות באופן מרהיב. עם ירידה חדה ביותר של שני שליש מהכנסותיו יחסית לסוף השבוע הראשון (שלהזכירכם, היה מאכזב מאוד מלכתחילה), 'מטריקס Revolutions' צנח כטריניטי בשעתה אל המקום השלישי השבוע, ולקח לו עשרה ימים תמימים, שבוע שלם יותר מ-'Reloaded', להגיע לקו מאה מיליון הדולרים. על 200 מיליון – סכום שאמור היה להיות מובן מאליו עבור הסרט הזה – הם לא יכולים עכשיו אפילו לחלום.

הבושה הצורבת מתגברת אפילו יותר כשרואים מה וויל פרל עשה בינתיים: בלי 'מטריקס' שיעמוד בדרכו, ועם ירידה קלה ביותר (15%) בהכנסותיו, 'Elf' טיפס למקום הראשון. עכשיו אנחנו יודעים מה היתה המשאלה שלו מסנטה. גם הכנסותיו של 'אחי הדוב' יורדות בקצב סביר, ולמרות שהוא אינו הצלחה מסחררת (הוא עוד לא הגיע לרמת ההכנסות הפושרות של 'אטלנטיס', אבל הוא בדרך), הוא גם אינו כשלון מהדהד ('כוכב המטמון'? תזכירו לי מה זה?). לא שלתוצאות שהוא יביא תהיה השפעה של ממש על דיסני.

במקום השני השבוע, כמעט מנצח את בן הלילית, נמצא הסרט החדש של ראסל קרואו, 'Master and Commander: The Far Side of the World' ('הצד הרחוק של העולם', בארצנו), בבימויו של פיטר וויר ('המופע של טרומן', 'ללכת שבי אחריו'). הסרט חוזר לאופנת השמות הארוכים עד גיחוך ששלטה בקיץ האחרון, אבל זה עוד כלום לעומת שם הדומיין של האתר שלו.

הימים הם ימי ספינות המפרש הגדולות, ימי הציים הגדולים, וראסל קרואו הוא קפטן ג'ק "בר-מזל" אאוברי, מפקדה של ספינת הוד מלכותו "הפתעה", ביחד עם חברו, רופא הספינה. אך יום אחד, ה"הפתעה" מותקפת בהפתעה על ידי כוח עדיף. ומכאן מתחיל מסעו של הקפטן בשבעת הימים (או שני אוקיינוסים), בין כל אתרי הצילום שאליהם היה אפשר לקחת את הסרט (כולל איי גלפאגוס. לצבים שלום). הביקורות מתמוגגות: סרט מרשים, פעלולי מים נהדרים בשילוב עם עלילה מרתקת ומשחק מעולה (דיאלוגים שנשמעים אמינים, למשל), וקרבות ימיים שגורמים ל'שודדי הקאריביים' להסמיק ול-'טוראי ראיין' להיראות מזויף. 25 מיליון דולר עשה הסרט בסוף השבוע, שזה לא רע, אבל לגמרי לא מאפשר לו לנוח על זרי הדפנה: מדובר בסרט מאוד יקר (150 מיליון דולר), והדרך להחזרת ההשקעה בו היא עוד ארוכה. מלבד זאת, נראה שהקהל מתלהב מהסרט קצת פחות מהמבקרים.

סרט נוסף שיצא השבוע הוא 'לוני טונס: חוזרים לאקשן', פרק נוסף בשילוב הפעולה שבין דמויות מצוירות לשחקנים חיים. ג'נה אלפמן (דארמה, נו) היא מנהלת בחברת האחים וורנר (למזלה, לא זאת שאישרה את המטריקסים החדשים), אשר מחליטה, בצעד שהעולם חיכה לו שנים רבות, להעיף את דאפי דאק מכל המדרגות (Duck season!). הברווז מתחבר עם ברנדון פרייזר, השומר שליווה אותו החוצה, וההרפתקאות ממשיכות עם אורחים כמו טימותי דלטון, סטיב מרטין, ג'ון קיוזאק והת'ר לוקליר, וגם באגס באני נמצא שם.

הביקורות חלוקות בדעותיהן. בתור סרט לילדים, הוא מוצלח: הוא מצחיק, ועם הדמויות של וורנר קשה להיכשל. אבל למבוגרים, הסרט לא מקורי ולעיתים מאכזב, ולא שהוא רע – הוא רק היה יכול להיות הרבה יותר טוב. בכל מקרה, נראה שבאגס באני פשוט לא מושך קהל כמו פעם: הסרט הכניס פחות מעשרה מיליוני דולרים, אכזבה קשה. ההורים והילדים העדיפו לראות את 'Elf'.

הסרט השלישי והאחרון שיצא השבוע אמנם הכניס פחות מחמישה מיליונים, אבל עשה את זה ב-800 קולנועים בלבד, ונכנס למקום התשיעי. הישג מדהים, בהתחשב בעובדה שמדובר בסרט דוקומנטרי. 'Tupac: Resurrection', בהפקת MTV, עוסק בטופאק שאקור, אמן ההיפ-הופ שנרצח. אמנם הסרט מגמתי ונועד להאדיר את שמו של טופאק המת, אבל הכריזמה שלו מצליחה להשכיח את חד צדדיותו של הסרט, וגם הביקורות מהללות. אם עאליה יכולה להוציא סרטים אחרי מותה, למה שטופאק לא?

בשבוע הבא (מזל טוב, מאיה!): מלבד מגוון הסרטים הרגיל (והמעניין) בהפצה מוגבלת, יהיה גם מייק מאיירס שיפתח הדלת. מייק מאיירס הוא 'חתול תעלול', שאת הקופות לשבור הוא עלול. אך אין עוד צורך במועקה, כי יש האלי ברי ב'גותיקה'. לילה טוב.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Elf – 26.3 (70.4)
2. Master and Commander: The Far Side of the World – 25.1 (25.1)
3. The Matrix Revolutions – 16.4 (114.3)
4. Brother Bear – 12.1 (63.1)
5. Looney Tunes: Back in Action – 9.3 (9.3)
6. Love Actually – 8.7 (18.9)
7. Scary Movie 3 – 6.1 (102.4)
8. Radio – 4.8 (43.5)
9. Tupac: Resurrection – 4.6 (4.6)
10. Mystic River – 3.2 (45.6)