דו"ח קופות שבורות – 16.12.2003

באמריקה כולם מתרגשים נורא
מהכריסטמס. אם מישהו שם
ממש ממש מתחשב, אז מדי
פעם זורקים עצם גם לאלה
שחוגגים את חנוכה (גם כן עצם.
אדם סנדלר זה עצם? תנו לי את
בראד פיט!). כך או כך, זו צרות
מוחין. הנה, קחו את עיריית חיפה לדוגמה – עיר שעושה הכל בגדול: במהלך חודש דצמבר מתקיים בחיפה פסטיבל "החג של החגים", חג אחד גדול המאגד בתוכו את הרמדאן, חנוכה והכריסטמס, כדי להראות עד כמה אנו, החיפאים, נאורים ושוחרי דו-קיום. כיוון שההורים שלי רצו לספוג קצת קולטורה, הם הודיעו לי שהם מגיעים לבקר ביום שישי, כדי שיוכלו לטייל בעיר באין מפריע במהלך השישבת. לי לא היתה בעיה עם זה, רק ביקשתי מהם להודיע לי כשהם מגיעים לעיר. הם אמרו שאוקיי. באיזשהו שלב חשדתי שמשהו אינו כשורה והתקשרתי אליהם.
"אוי, בדיוק עכשיו חנינו מול הבית שלך. את יכולה לראות אותנו מהחלון?"
"זו דירה עורפית. גם אם הייתי נמצאת בה, אן סיכוי שהייתי רואה אתכם".
ליתר בטחון נפרדתי בבהילות מג'יי ("ביי ג'יי! היי ברק, ביי ברק!") ונסעתי לכיוונם. אחרי כמה דקות אבא שלי התקשר:
"את גרה בקומה שישית, נכון? כי לא היינו בטוחים וחיפשנו אותך בקומות האחרות. פגשנו כבר את כל השכנים שלך, אבל לא אותך".
"נכון. כבר אמרתי לאמא – זה בגלל שאני לא בבית".
"אה".

אה לא, לא באמת היתה לזה פואנטה. למה, החיים שלכם מורכבים מרצף פואנטות? באמת? וזה לא קצת מעייף?

ג'ק ניקולסון ממשיך להעמיד פנים שהוא מקסים ושרמנטי, כמעט כמו דודו טופז. נראה שיש כמה שקונים את זה, מספיק כדי להקנות לו את המקום הראשון השבוע. 16 מיליון זה אולי לא המון, אבל לא נראה ש-'Something's Gotta Give' ('אין חוקים באהבה', יקראו לזה בעברית) מתלונן על משהו. זו קומדיה רומנטית למבוגרים, וג'ק ניקולסון מגלם בה את הארי לאנגר, איל הון בתחום המוסיקה, המחליף נשים צעירות כמו גרביים. כשהוא שוהה עם החברה התורנית שלו בבית החוף של אמה, הארי נתקף כאבים בחזהו. אמה של החברה (דיאן קיטון), תסריטאית ניו יורקית מצליחה, סועדת אותו ו… הפלא ופלא – הוא מתאהב בה. והוא לא היחיד. גם הרופא המאוד צעיר שלו (קיאנו ריבס) חושק באם.
הביקורות לא מפסיקות להלל את דיאן קיטון, שנוכחותה מוציאה את הטוב בכל אחד מהשחקנים שלצידה, ואף משבחות את הזוג קיטון-ניקולסון, ג'ק ודיאן, על היותם אחד הזוגות הקולנועיים המשכנעים ביותר. מנגד, יש כמה שמעקמים את האף ומתלוננים על התסריט הסיטקומי שרקחה הבמאית-תסריטאית ננסי מאיירס ('אבי הכלה', 'מה נשים רוצות').

זו לא הקומדיה היחידה. מול 'Something's Gotta Give' מתחרים האחים פארלי עם 'Stuck on You' ('תקועים לנצח'). הסרט הנוכחי שלהם מציב את גרג קיניר ואת מאט דיימון כתאומים סיאמים. הם מוצלחים בהכל, והעתיד נראה ורוד, עד שאחד מהם מחליט שהוא רוצה להגשים חלום ולהיות כוכב הוליוודי.
הביקורות, במפתיע, טוענות שזה סרט חמוד, טוב אפילו. זה לא שאין בו בדיחות פארלי נמוכות במיוחד, פשוט יש פחות מהן, ונדמה שהאחים התרככו עם השנים. למרות כל האווירה החיובית, הסרט הגיע למקום השלישי עם 9.4 מיליון דולר – פחות מהמצופה.

מיד מתחת לפארלים, 'Love Don't Cost a Thing', רימייק לקומדיית אייטיז בשם 'Can't Buy Me Love'. איזו סיבה הגיונית יש שהצדיקה רימייק לסרט הזה? אין. הוא אפילו לא הרוויח כל כך הרבה בקופות. אז למה? סתם.
נוסחת הסרט פשוטה מאוד: חנון מצוי מנסה לזכות בליבה של המעודדת מלכת השכבה. אה, כן. והם שחורים. זה לא אמור לשנות לסרט – רק לנתוני הקופות.
הביקורות לא מתלהבות, בלשון המעטה. טוענות שהסרט כל כך ממוצע ובינוני, אפילו יותר מכל מיליוני הסרטים הממוצעים והבינוניים האחרים, וגרוע מזה – הוא נראה מלאכותי להחליא. סרט בלתי זכיר כמו המקור.
אבל ההמונים הולכים לכל מה שמאכילים אותם. וגם לסרט הזה הם הלכו. הוא אמנם הרוויח רק 6 מיליון דולר במהלך הסופ"ש, אבל יש לזכור שיחסית למספר האולמות הלא-מזהיר שהוא הוצג בהם, ויחסית להיותו 'סרט שחורים' – זה די בסדר. סביר כזה. ממוצע.

מחוץ לטבלה, במקום ה-15, נמצאים 'שני הצריחים' (הגרסה המורחבת, והיא הופצה ב-126 קולנועים בלבד) עם 720 אלף דולר. כזכור, בשבוע שעבר יצאה הגרסה המורחבת של 'אחוות הטבעת', והישגיה בקופות הרשימו פחות. אבל מצד שני, אנחנו נמצאים שבוע לפני 'שלום, אדוני המלך', כך שהמתח כמעט בשיאו. מה גם שבניגוד לאחווה, לא כולם הספיקו לקנות את ה-DVD של 'שני הצריחים'.

במקום התשיעי השבוע נמצא 'חתול תעלול', ואם לנחות לרגע בארץ, השבוע הודיעו על תאריך היציאה (בארץ) של הסרט הזה. אלא מה, מסתבר שבכלל לא קוראים לו 'חתול תעלול', כשם הספר, אלא פשוט 'החתול'. המפיצים (גלובוס, במקרה הזה) לא סיפקו סיבה ממש, אבל גרסו שהשינוי הוכתב מלמעלה, והסרט ייקרא בשם המקוצר בכל אירופה. תמוה מאוד, ולא ברור איזו סיבה יש לשינוי הזה פרט להסוואת הקשר בין הסרט לבין סדרת הספרים האהובה (קונספירציות בשקל! איזה כיף!) בכל מקרה, לא נדע כמה הסרט גרוע עד שהפינגווין לא ידגום אותו עבורנו (הא! חשבת שתוכל להפיל דברים כאלה על דגים אדומים? אז עכשיו כשהדג ברח לגליל, אתה תסבול בשביל כולנו).

בסוף השבוע: 'שר הטבעות: שיבת המלך' יוצא, ומי שהולך למרתון של כל הסרטים ראוי שיתכונן למסיבת פיג'מות המונית (רגע, זה יותר טוב מרייב המוני?). חוץ מאייג'נט אלרונד ושאר חברי האחווה, נוכל לחזות בזיו פניה של ג'וליה רוברטס, כמורה המרביצה את התורה הפמיניסטית בראי האומנות בתלמידותיה הצמאות לחתן, ב'חיוך של מונה ליזה'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Something's Gotta Give – 16.1 (16.1)
2. The Last Samurai – 14.1 (46.9)
3. Stuck on You – 9.4 (9.4)
4. Love Don't Cost a Thing – 6.3 (6.3)
5. The Haunted Mansion – 6.1 (53.7)
6. Elf – 6.0 (147.5)
7. Bad Santa – 6.0 (35.7)
8. Honey – 4.9 (19.8)
9. The Cat in the Hat – 4.2 (90.7)
10. Gothika – 2.7 (54.0)