דו"ח קופות שבורות – 1.6.2003

לא להאמין. אני בארץ.
זה בכלל לא ברור מאליו כמו
שאפשר היה לחשוב. אבל מה
זה משנה. העיקר שאני כאן,
עם הלאפה, הליפסטיק ושאר דאווין.

בכלל לא ברור לי היחס האיטלקי לקולנוע. כלומר, ברור לי שקולנוע זה לא הקטע שלהם – בתי הקולנוע האיטלקיים מכילים, בדרך כלל, לא יותר מאולם אחד. לפעמים שניים; הסיכוי למצוא קולנוע שמקרין סרטים בשפת המקור שלהם ואינו שוחט להם את הצורה עם דיבוב, זהה לסיכוי למצוא אוכל צמחוני. כלומר, שואף לאפס.

אבל עזבו אולמות קולנוע. ממילא לא ביקרתי בהם. המקסימום שהגעתי אליו היה צפייה בערוץ שמשדר רצפים של coming-soon, והשתתפות פעילה במשחק "זהה את הסרט" (לא תאמינו עד כמה הדיבוב יכול להקשות על הנ"ל) והמסקנה שלי היא אחת: בכלל לא ברורה לי שיטת ההפצה שלהם. מצד אחד, טיטאנים כ'אקס מן 2' ו'מטריקס Reloaded' מגיעים אליהם מייד. מצד שני, טיטאנים כ'xXx' ו'דרדוויל' מגיעים אליהם רק עכשיו. גם 'יוסי וג'אגר'. וגם 'דוגמה'. כן, ההוא של קווין סמית' מגיע אליהם לקראת סוף החודש.

אז אוקיי, קולנוע זה לא מה שעושה להם את זה. אבל על החמצה אחת שלהם אני לא יכולה לסלוח: בניגוד לכל היגיון בריא, הסלוגן של חברת התעופה "גנדלף", הוא לא "Fly, You Fools!". איזו אכזבה.

כל אלה, כמובן, קשקושים שנועדו לקדם את הדוחק"ו אל עבר הארוע המרכזי שלו: המסע המופלא של מרקו, הילד האיטלקי סמוק הלחיים שיצא לחפש את אמא. טוב, אז לא. כולה דג אחד אדום, שבפרץ פולניות יצא לחפש את הבן שלו, נימו (שהוא דג, ולא אתון), ומצא את המלוכה, עם 70.6 מיליון דולר, ו(נכון לעכשיו) 99% עגבניות טריות.

הביקורות, כפי שניתן להבין, מתמוגגות מהחדש של פיקסאר. כאילו שאפשר היה אחרת. ואם לפרט יותר, הן מציינות לשבח את האנימציה המדהימה, את דיבוב הדגים ושאר שוכני הים ואת התסריט. ואם לפרט אפילו עוד יותר – הן חוזרות על כל הנ"ל, רק ביותר מילים, ועם ריר נוטף מהפה.

לי דווקא לא אכפת מהביקורות הזרות. הייתי רוצה לקרוא את הניתוח של המבקרים הישראליים הנחשבים (או לפחות, את ההתלבטות שלהם לקראת כתיבת הביקורת): מצד אחד, כולה סרט ילדים מצויר שלא שווה התייחסות נוספת מעבר לבילוי המיידי עם הילד. מצד שני, זה הסרט לדבר בו על יחסי אבות-ובנים.

במקום השלישי, כאילו כדי להזכיר לי מאיפה באתי, נחת
'The Italian Job', רימייק לסרט (באותו שם) של מייקל קיין משנת 69', ובכיכובם של מארק וולברג, שרליז ת'רון, אדוארד נורטון, וסת' גרין. צ'רלי קרוקר (וולברג) והחבורה שלו גונבים מטיל זהב השמור היטב בונציה. אלא שמישהו מתוך הצוות גנב את המטיל הגנוב (בבחינת הגונב מגנב פטור), ועל מנת להראות לו מה זה, החבורה מתגברת את עצמה בשרליז ת'רון, ושמה פעמיה ללוס אנג'לס, ליצור פקק תנועה ענקי שיאפשר להם לגנוב את המטיל בחזרה.

הביקורות חיוביות, אך לא יוצאות מגדרן. הסרט מוגדר כ-fun ומשעשע עד מאוד, אך באופן צפוי – לא מתעלה על המקור (וגם פה, כשהביקורות רוצות להרחיב, הן חוזרות אחת על השניה ואומרות את אותו הדבר בדיוק, רק בהרבה יותר מילים. כאילו שאין יותר כותבי דוחק"ו בעולם).

עוד יצא השבוע 'Wrong Turn', ובו פיית' (אלייזה דוחק"ו) ומבחר חברים נלחמים בכוחות הרשע, או לפחות, מתאמצים להשאר בחיים כאשר הם ניצודים על ידי אנשי הרים קניבליים ומרושעים. אישית, הייתי עשויה לחשוב שחבורת הטינאייג'רים שמנהיגה דושקו הם הרשעים האמיתיים בסרט, אבל כל התקצירים, ללא יוצא מהכלל, מדגישים כי דווקא באנשי ההרים הנ"ל נצפו מאפיינים של רשע טהור. שוין, שיהיה להם לבריאות.

'Wrong Turn' מתיימר להיות סרט בנוסח סרטי האימה של שנות ה-70, משודרג בעזרת אפקטים מבית היוצר של זה שעשה אפקטים ל'פארק היורה', 'שליחות קטלנית 2' ועוד, אבל האפקטים הנ"ל, אם להאמין לרוב המבקרים, רק הופכים את הסרט לעמוס בהגעלות. אחרים, לעומתם, מוצאים זאת כחלק הכיפי של הסרט ומה שהופך אותו לנסבל. אבל גם הם מודים שאין ב'Wrong Turn' שום דבר מעבר לסרט הממוצע – מעין הכלאה של מספר סרטי אימה/גועל, שהינה אפילו משעממת לפרקים.

נתוני הקופות של הסרט, 5 מיליון דולר, הקנו לו את המקום השביעי בטבלה, ולנו – את ההבטחה שהוא לא יישאר עימנו עוד הרבה.

בשבוע הבא ממשיכים להפציץ אותנו עם סרטים בפרופיל גבוה, עם יציאת 'יותר מהיר, יותר עצבני'. יחד איתו יוצאת גרסת האיימקס של 'מטריקס Reloaded'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Finding Nemo – 70.6 (70.6)
2. Bruce Almighty – 35.6 (135.7)
3. The Italian Job – 19.3 (19.3)
4. The Matrix Reloaded – 15.0 (232.1)
5. Daddy Day Care – 6.8 (82.0)
6. X2: X-Men United – 5.0 (199.3)
7. Wrong Turn – 5.0 (5.0)
8. The In-Laws – 3.7 (14.4)
9. Down With Love – 1.6 (17.2)
10. Bend it Like Beckham – 1.0 (19.2)

רשימת הסרטים המצליחים באיטליה ב-23-29 במאי, במיליוני דולרים (ביורו זה נשמע יותר טוב):

1. The Matrix Reloaded – 9.04 (9.04)
2. The Eye – 0.64 (2.29)
3. Il Cuore Altrove – 0.34 (2.28)
4. X2 – 0.27 (5.94)
5. High Crimes – 0.22 (1.52)
6. Goodbye, Lenin! – 0.20 (0.66)
7. 25th Hour – 0.19 (3.56)
8. Perduto Amor – 0.14 (0.50)
9. Il Posto Dell'Anima – 0.11 (0.43)
10. Star Trek: Nemsis – 0.10 (0.41)