דו"ח קופות שבורות – 1.6.2008

בואו נדבר על סקס, בייבי.

'סקס והעיר הגדולה' יצא השבוע בארץ ובארה"ב, ונכנס למקום הראשון בטבלה, כשהוא רומס את הציפיות ברגל גסה ובנעלי מעצבים. הסרט פתח עם 56 מיליון דולר, וזה ההישג הקופתי הכי ראוי לציון שהביא לנו הקיץ הזה עד עכשיו. נכון שהוא לא הגיע לגבהים של 'איירון מן' או 'אינדיאנה ג'ונס', אבל הוא כן שבר כמה שיאים מאוד מעניינים. שיאים שאישית, אני חושב שהגיע הזמן שיישברו, אבל בתור אחד ששנא את הסרט אני לא נורא מאושר מזה שהסרט הזה הוא שעשה את זה.

אם כוללים את הסרט תחת הכותרת "קומדיה רומנטית" – ולמה לא, בעצם – אז זאת הפתיחה הגדולה ביותר אי פעם לסרט בז'אנר. המחזיק הקודם בשיא היה 'היצ" עם וויל סמית, שיצא ב-2005 והכניס 43 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון. זאת גם הפתיחה הגדולה ביותר אי פעם לקומדיה המדורגת R – כלומר, קומדיה למבוגרים (וצריך לציין שזה כמעט הסרט הגדול היחיד הקיץ שמדורג R: לאף סרט אחר לא היה אומץ לוותר על קהל הילדים והמשפחות).

אבל השיא היותר היסטורי של הסרט, שמעיד בעיקר על הוליווד, הוא זה: זאת הפתיחה הגדולה ביותר אי פעם לסרט שהכוכבת הראשית שלו היא אישה. ברצינות. גם לי זה נשמע לא סביר: נשים הן 50% מהאוכלוסיה, הן בטח כיכבו לפחות בחלק מהסרטים המצליחים בעולם, לא? הייתי צריך לעבור אחד אחד על רשימת 50 הפתיחות הגדולות בכל הזמנים כדי לוודא – אבל התשובה היא לא. בכל אחד ואחד מהסרטים האלה, הכוכב הראשי – זה שהשם שלו מופיע על הפוסטר בגדול, או זה שמחזיק בתפקיד הראשי – הוא גבר.

'סקס והעיר הגדולה' הוא כמובן סרט נדיר במיוחד כיוון שלא רק הכוכבת הראשית שלו היא אישה, אלא כל השחקניות הראשיות בו הן נשים, וגברים מופיעים בו רק בתפקידים משניים. אם אני לא טועה, שובר הקופות האחר היחיד שניתן לומר עליו את זה הוא 'השטן לובשת פראדה'.

שעוסק בעולם האופנה בניו יורק סיטי.

המממממממ.

מה כל זה אומר על המין הנשי? על המין הגברי? על הוליווד? אני באמת לא יודע, ואת המסקנות המתבקשות אני לא אוהב.

עוד עניין בקשר לסרט הזה: הוא מבוסס על סדרת טלויזיה, וזה כבר הסרט השני מסוג זה בתוך פחות משנה שמגיע להישגים קופתיים גדולים ומפתיעים (אחרי 'הסימפסונס'). הייתי אומר שהתופעה הזו תעודד את הוליווד להצמיד סרט לכל סדרת טלויזיה, אבל מה חדש – הם עושים את זה ממילא. ברור שלא כל סדרה יכולה להביא תוצאות כאלה, אבל הסיכוי שנראה בתוך כמה שנים את 'גיבורים – הסרט', 'אבודים – הסרט' ו'נמלטים – הסרט' גדל השבוע באופן משמעותי.

ככל שזה נשמע מופרך, היום הראשון להקרנתו של 'סקס' היה גדול יותר מהיום הראשון של 'אינדיאנה ג'ונס'. מעריצות הסדרה לא בזבזו אפילו שניה אחת בדרך לקולנוע. אבל הסרט התחיל לדעוך כבר למחרת: בימים שבת וראשון, למעשה זה היה אינדי שעמד בראש הטבלה, ולא 'סקס'. ההכנסות הגדולות של יום שישי הספיקו לו כדי להיות במקום הראשון בסיכום סוף השבוע כולו, אבל ההתנהגות הזאת רומזת לכך שהנפילה, בשבועות הבאים, תהיה מהירה מאוד. אגב: בארץ, 'סקס והעיר הגדולה' הביא יותר צופים בשלושת ימי סוף השבוע שלו ממספר הצופים של 'אינדיאנה ג'ונס' בשבוע הראשון.

'סקס והעיר' לא היה הסרט היחיד שהפתיע לטובה השבוע. במקום השלישי נמצא 'The Strangers', סרט אימה עם ליב טיילר וסקוט ספידמן ('מלחמת האופל' – למען מי שהשם הזה נשמע לו מוכר באופן מעורפל). השנה נראה שהסכום הקבוע, פחות או יותר, לפתיחות של סרטי אימה הוא כ-10 מיליון דולר – אבל באופן מפתיע, 'הזרים' (אין קשר לסרט הישראלי שיצא בארץ השבוע) הגיע לפי שניים מזה. לא כל כך ברור לי למה – מה יש בסרט הזה שאין בסרט אימה אחר? אין לו אפילו גימיק חזק שיוכל למשוך אנשים בטריילרים. העלילה שלו נשמעת סתמית: ליב וספידמן נמצאים בבית שאליו פולשות שלוש דמויות במסכות, המטילות עליהם אימה במשך כשעה וחצי. אבל על הניסיון להבין את ההיגיון שעל פיו סרטים מסוימים מצליחים ואחרים נכשלים, כשמדובר בסרטי אימה, מזמן ויתרתי. פור דה רקורד, 'הזרים', ביחס לז'אנר, עושה רושם של סרט סביר, או לפחות לא-גרוע. המבקרים מכנים אותו מותח ומפחיד לעתים, למרות השגרתיות.

במקום השני נמצא 'אינדיאנה ג'ונס', ובמקום הרביעי 'איירון מן', שמתחרים עכשיו זה בזה: מי משניהם יהפוך ללהיט היותר-ענק של החודש, ואולי של הקיץ כולו? לאינדי היה זינוק טוב יותר, עם 150 מיליון דולר בחמשת הימים הראשונים – אבל השבוע הוא צנח (כצפוי) ב-54%, והסכום הכולל שלו עומד כרגע על 217 מיליון. 'איירון מן', לעומתו, מוכיח התמדה והירידות שלו משבוע לשבוע הן קטנות. גם השבוע הוא ירד רק ב-31%, והסך הכל שלו הוא 277 מיליון. הוא כנראה יחצה את קו 300 המיליון לפני אינדי, אבל מה יקרה אחר כך?

'הנסיך כספיאן' – שלמרבה ההפתעה התגלה שבמרוץ לצמרת הקיץ הוא לא פונקציה – עבר השבוע (באיחור) את ה-100 מיליון, והסך הכל שלו מגיע ל-115 מיליון. דיסני בחרו באסטרטגית הפצה עולמית הדרגתית ואיטית, לכן ייקח עוד זמן רב עד שנדע אם כמו במקרה של 'מצפן הזהב', ההכנסות המאכזבות בארה"ב יאוזנו על ידי הצלחה טובה יותר בשאר העולם. בסוף השבוע הזה הסרט מגיע אלינו.

בשבוע הבא: סרט האנימציה של דרימוורקס לקיץ זה, 'קונג פו פנדה', והקומדיה השנתית של אדם סנדלר, 'אל תתעסק עם הזוהאן'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. Sex and the City – 55.7 (55.7)
2. Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull – 46.0 (216.9)
3. The Strangers – 20.7 (20.7)
4. Iron Man – 14.0 (276.6)
5. The Chronicles of Narnia: Prince Caspian – 13.0 (115.7)
6. What Happens in Vegas – 6.8 (66.1)
7. Baby Mama – 2.2 (56.1)
8. Speed Racer – 2.1 (40.6)
9. Made of Honor – 2.0 (43.0)
10. Forgetting Sarah Marshall – 1.0 (60.5)