דו"ח קופות שבורות – 16.4.2006

יוצרי 'מת לצעוק 4' מוציאים את הבדיחות שלהם מהמקום הרגיל.בעוד אנחנו מספרים ביציאת מצרים עד לזמן קריאת שמע של שחרית ותוהים באיזה שלב של ההגדה אוכלים את הביצה, האמריקאים קישטו את ביצי הפסחא והתכוננו לסוף שבוע מלא סרטים גרועים. בעוד אנו מספרים לבנינו על אבותינו שנדדו במדבר 40 שנה, 40 מיליון דולר נדדו לכיסו של 'מת לצעוק 4'.

בואו לא ננסה להתיפייף: לדבר הזה אין ממש עלילה והסצינות ה"פארודיות" שבו מודבקות אחת לשניה בצורה מלאכותית. בגיל 4, סדרת 'מת לצעוק' מרגישה שבעה ובטוחה בעצמה, והולכת על הפתרונות הקלים. אז כן, טכנית יש פה ירידות על 'מלחמת העולמות', 'הכפר', 'הטינה', שתי סצינות מתוך 'המסור' 1 ו-2 ועוד שתיים ל-'מיליון דולר בייבי' ו'הר ברוקבק', אבל הבדיחות לא מנסות לרגע להצחיק מישהו שעבר את גיל 13 ויום. לא צריך להיות גאון כדי לדעת מה אמרו המבקרים על הסרט, או כדי לדעת שזה מוצדק. אם פעם הסדרה עוד ניסתה לצחוק על מאפייני הז'אנרים השונים, ב'מת לצעוק 4' כמעט כל בדיחה היא שחזור של סצינה מוכרת בתוספת דמויות שנחבטות ומוכות (אמור מעתה: על הים לקו חמישים מכות), הפחת רוח חיים חדשה בסצינה מוכרת באמצעות תוספת פלוצים, או רענון של סצינה מוכרת בפיפי.

מכאן, זה רק עניין של איך מסתכלים על הנתונים היבשים. אפשר, כמובן, ללחלח את השפתיים ולומר בזחיחות שהסרט קיבע את עצמו במקום הראשון, וכבר עכשיו כמעט כיסה את עלויות ההפקה. לחיזוק הרושם הזה יש להוסיף ולומר ש'מת לצעוק 4' שבר את שיאי ההכנסות לחג הפסחא. אבל אנחנו אנשים בוגרים ושקולים, ובכלל לא קטנוניים. אנחנו מחפשים את האמת. והאמת היא ש'מת לצעוק 4' מפגר אחר חבריו הקודמים לסדרה (וגם מפגר באופן כללי, אם לקחת הפסקה לרגע מהפוזה הבוגרת והשקולה). הסרט הראשון פתח עם 42.5 מיליון דולר, וזה היה לפני 6 שנים. מאז היתה אינפלציה. 'מת לצעוק 3' גם הוא לא טמן ידו בצלחת ואת פתח לו עם 48 מיליון. ורק חיימק'ה שלי, שהיה אמור מאז לצבור עוד ועוד מעריצים, לא מתרומם. חה, חה, אמרתי מתרומם! איזה קטעים!

במקום השני, עם חצי מאותו הסכום, נמצא 'עידן הקרח 2'. אם בשבוע שעבר בכינו בשבילו שהוא נופל במהירות יחסית לסרט ילדים, השבוע מתברר שלא צריך שתדליקו לו נר, לא לא. בשבוע השלישי שלו על המסכים, 'עידן הקרח 2' קרוב מאד להכנסות כוללות של 150 מיליון בלוטים, ועוד ידו של סקראט נטויה.

אין כמו שירת "שמחה לאיד רבה, שמחה לאיד רבה" כדי להצהיל את רוחנו. 'ג'ונגל סיטי' (במקור ‘The Wild') עושה בדיוק את זה. העובדות היבשות מדברות על סרט אנימציה שדיסני השקיעו בו 80 מיליון דולר. משהו על אבא אריה, שביחד עם חבריו לגן החיות יוצא לחפש את בנו הכפיר, שהגיע לג'ונגל. במקרה הזה המבקרים, אם נתעלם לרגע מהזעזוע שלהם מרמת האנימציה, מתלוננים על העתקה בוטה של עלילות מ'מדגסקר' ו'מוצאים את נמו', וגם כמה העתקות בוטות של סצינות מסרט אחר של דיסני – 'מלך האריות'. בקיצור, לא הספיק בצקם של דיסני להחמיץ. כדי להדגים עד כמה כשל הסרט, כדאי לציין כי במהלכו התקין של סופ"ש אופייני, סרטי ילדים אמורים להרוויח יותר כסף ביום שבת, מאשר בשישי או ביום ראשון. 'ג'ונגל סיטי' כשל בכך, ובכל יום מנוחה שעבר, הוא הרוויח פחות ופחות. מילא, את זה עוד אפשר היה אולי לקבל, אבל השורה התחתונה היא שבסופ"ש הראשון שלו על המסכים, הסרט פתח עם בקושי חצי ממה ש'עידן הקרח 2' עשה בסופ"ש השלישי שלו. ועל זה נאמר תודה: כי לעולם חסדו.

שני סרטי השוד/מתח שבטבלה, 'האיש שבפנים' ו-'Lucky Number Slevin', נהנו מירידות סבירות בהכנסותיהם, שסבבו את אזור ה-30%. מקום אחד מתחתם, 'Thank You for Smoking' הרחיב את הפצתו ל-1,000 קולנועים, והשיג 4.5 מיליון דולר.

בשבוע הבא יגיע אלינו 'Silent Hill', נציגם של מגזר סרטי האימה והסרטים המבוססים על משחק מחשב. כמו כן נפטפט על 'The Sentinel' ו-'American Dreamz'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Scary Movie 4 – 40.2 (40.2)
2. Ice Age: The Meltdown – 20.0 (147.2)
3. The Benchwarmers – 9.9 (35.9)
4. The Wild – 9.7 (9.7)
5. Take the Lead – 6.8 (22.6)
6. Inside Man – 6.4 (75.4)
7. Lucky Number Slevin – 4.8 (14.3)
8. Thank You for Smoking – 4.5 (11.5)
9. Failure to Launch – 2.6 (83.2)
10. V for Vendetta – 1.4 (66.0)