דו"ח קופות שבורות – 16.9.2001

במה שנוגע לסרטים, היה יכול
להיות יותר גרוע. ברור
שלהתייחס לטרגדיה בעלת ממדים
מפלצתיים כמו הפיגוע במגדלי
התאומים ובפנטגון (הבהרה
לקוראינו שבעתיד הרחוק: זה
קרה השבוע, ב-11.9.2001) כגורם מפריע או מסייע בהכנסות סרטים בבתי הקולנוע זה קר-לב ואטום, ובכל זאת, כל מה שקרה השבוע, בכל תחום, נתון להשפעת הארוע הזה. ובכל זאת, מנהלי הכספים של הוליווד לא יכולים כרגע שלא למלמל מדי פעם, בהיסח הדעת, "מזל" (ואחר כך לשנוא את עצמם על כך): איזה מזל שזה קרה בספטמבר, ממילא אחת התקופות החלשות ביותר בשנה מבחינת הכנסות בקולנוע, ולא באמצע הקיץ או בתקופת החגים. לך תדע איזה נזק היה נגרם להכנסות של 'כוכב הקופים', נגיד (שלא לדבר על 'ארמגדון') אם ארוע כזה היה קורה יומיים לפני צאתם לקולנוע.

על התנודות שהארוע גרם בלוח זמני הפצת הסרטים לחודשים הקרובים כבר שמעתם: כל סרט שעוסק באופן כלשהו בטרור נדחה בכמה חודשים טובים ('Big Trouble') או נעלם לחלוטין מהמפה ('Collateral Damage' של שוורצנגר). גם סרטים שלתוכן שלהם אין שום קשר ולו העקיף ביותר לפיצוצים, מטוסים או בניינים גבוהים במיוחד לקחו מרחק בטוח של עוד איזה שבוע-שבועיים, בטענה (שנשמעת מוצדקת) שלאף אחד אין מצב רוח לראות עכשיו סרטים. שני הסרטים היחידים שיצאו השבוע היו, כנראה, נדחים גם הם, אילו זה היה אפשרי בהתראה כל כך קצרה. בסופו של דבר הסתבר שאחרי כמה ימים של הידבקות ל-CNN, חלק מההמונים דוקא שמחו לצאת לקולנוע כדי לשכוח קצת מהמציאות. יכול להיות שסרט אחד אפילו הרוויח מכל העסק.

כדי שיתבטלו משחקי ליגת הבייסבול בארה"ב נדרש לא פחות מאסון לאומי, והשבוע קרה אחד כזה. ומה יעשו האוהדים שלא יכולים בלי מנת הבייסבול השבועית שלהם (ובאמריקה, יש רבים כאלה)? יילכו לסרט על בייסבול. מזל שיש אחד כזה בסביבה. ב'Hardball' קיאנו ריבס נאלץ, כדי להחזיר חוב הימורים, לאמן קבוצת בייסבול של ילדים בשיקגו – כמו 'לזכור את הטיטאנים', ועוד עשרות סרטי ספורט לפניו, רק הספורט מתחלף. ניסיון העבר מוכיח שהקהל בארץ לא הולך לסרטים על סוגי ספורט שהוא לא מכיר, ולבייסבול אין כאן מעריצים רבים, כך שלגמרי לא בטוח שנראה את הסרט הזה בקולנוע. בארה"ב הוא עשה במהלך סוף השבוע 10 מיליון דולר. זה לא המון, אבל היה יכול להיות הרבה יותר גרוע. אגב, לפני שנה בדיוק היה קיאנו ריבס באותו המצב – כוכב הסרט שבמקום הראשון ('המעקב'), בשבוע החלש ביותר בשנה.

6 מיליון בלבד הספיקו כדי להכניס אל המקום השני את 'בית הזכוכית', סרט מתח גרוע (על פי הביקורות) לצעירים, שמגיע עם אחד מאותם טריילרים דוחים שמתמצתים את הסרט כולו – מההתחלה עד הסוף – לשתי דקות, ולא משאירים לך שום סיבה בעולם לראות את הסרט. נערה שהוריה נהרגו בתאונת דרכים מאומצת על ידי זוג חברים עשירים של ההורים – ואולי הכוונות של הזוג בעצם לא כל כך טהורות, מוהאהאהא. עוד צירוף מקרים תמוה: טרבור מורגן, השחקן הצעיר שגילם את הילד ב'פארק היורה 3', משתתף גם בסרט הזה וגם ב'Hardball'. לאמא הוא יכול לספר בגאווה שהוא אחד השחקנים הבודדים בהסטוריה שכיכבו בשני הסרטים שבשני המקומות הראשונים בטבלת שוברי הקופות באותו השבוע.

במקום השלישי, 'המוסקטיר', המקום הראשון של השבוע שעבר, שהכנסותיו הידרדרו כמקובל ב-50%. כבר קיויתי שעכשיו, כשהקיץ מאחורינו, ייפסק גם הטרנד המעצבן הזה. לעומת זאת, 'האחרים', סרט האימה עם ניקול קידמן, מוכיח את עצמו שבוע אחרי שבוע כסרט היציב ביותר מאז 'שרק'. לפני שישה שבועות הוא נכנס באופן לא מאוד מרשים למקום הרביעי, אבל מאז הוא לא זז משם הרבה – מדי פעם הוא יורד לחמישי, וחוזר שוב לרביעי. בינתיים הוא הספיק לגייס בדרך זו 74 מיליון דולר, ואם ימשיך ככה, הוא עשוי להגיע אפילו לקו המאה – הישג נדיר למדי עבור סרט שלא עשה את הבוחטה כבר בסוף השבוע הראשון. 'יומני הנסיכה', למשל, הוא סרט כזה: השבוע הוא עבר את ה-100 מיליון הכנסות, בדיוק כשירד אל מחוץ לעשרת הגדולים.

בינתיים, בעוד אותם סרטים אמריקאיים ('שעת שיא 2' ו'פארק היורה 3') מצליחים ברוב העולם, בארץ האנימה המצב שונה: הלהיט הבלתי מעורער שם – עדיין – הוא סרטו המצויר של הייאו מיזאקי,
'Spirited Away' ('נישאים ברוח'?). השבוע הוא עבר את הכנסות סרטו הקודם של מיזאקי, 'הנסיכה מונונוקי' והפך לסרט היפאני המצליח ביותר מאז ומעולם. עכשיו נשאר למיזאקי רק לעקוף את 'טיטאניק' כדי לכבוש מחדש את תואר הסרט המצליח ביותר בכל הזמנים ביפאן.

בשבוע הבא: סרטה של מריה קארי 'Glitter' ייצא סוף סוף, בתנאי שהיא לא תחליט להתאשפז שוב, וכך גם 'מגידו', סרט נוצרי שעוסק בסוף העולם ומלחמת גוג ומגוג, שהפך פתאום לאקטואלי. אין בושה למפיצים.


הרשימה המלאה: הסכומים מייצגים הערכה על הכנסת הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים; הסכומים בסוגריים מייצגים את הכנסתו הכוללת של הסרט עד היום.

1. Hardball – 10.1 (10.1)
2. The Glass House – 6.1 (6.1)
3. The Musketeer – 5.3 (17.6)
4. The Others – 4.8 (73.6)
5. Two Can Play That Game – 4.7 (13.9)
6. Rush Hour 2 – 4.35 (211.4)
7. Jeepers Creepers – 3.8 (29.7)
8. Rat Race – 3.6 (47.8)
9. American Pie 2 – 3.6 (135.9)
10. Rock Star – 3.5 (11.2)