דו"ח קופות שבורות – 17.12.2006

משום מה אנשים נוטים לשכוח בכל פעם מחדש שוויל סמית הוא כוכב ענק. ממש ענק. ולא ממש משנה, מתברר, באיזה סוג של סרט הוא משתתף. במשך הרבה זמן הוא נחשב לכוכב של סרטי אקשן, שבאמת הצליחו בזה אחר זה גם כשלא הגיע להם. לפני שנה וחצי הוא כיכב ב'היץ", שהפך לאחת הקומדיות הרומנטיות המצליחות בכל הזמנים. ועכשיו הוא עושה דרמה לחגים, וכובש את המקום הראשון. וכולם מופתעים, כי הם הימרו על אראגון ושרלוט.

ממספר לא גדול של 2,800 קולנועים, 'המרדף לאושר' – במקור זה 'The Pursuit of Happyness', עם שגיאת כתיב מכוונת – השיג 27 מיליון דולר. הסרט מספר על עלייתו מאשפתות ומהומלסיות לעושר (ואושר, יש להניח. זה ספוילר?) של אב חד-הורי. את הילד משחק ג'יידן סמית, בנו בחיים של וויל. הסרט בסדר, המבקרים אומרים, פיל-גוד קיטשי כזה – אבל וויל סמית גדול. אוסקר עכשיו! לא, רגע, יש את פורסט וויטקאר. אז אוסקר אחר כך.

אני לא יודע אם אתם זוכרים, אבל בשבוע המקביל בשנה שעברה היינו מאוכזבים. היינו מאוכזבים כי 'קינג קונג' הכניס רק 50 מיליון דולר, ולא שבר שיאים כמצופה ממנו. 'נרניה', שיצא שבוע לפניו, היה במקום השני, עם 31 מיליון דולר. כלומר, אם 'המרדף לאושר' היה יוצא שנה קודם, הוא לא היה במקום הראשון אלא בשלישי. בשנים האחרונות נוצרה משבצת קבועה ל"הבלוקבאסטר שלפני חג המולד", או אם להיות יותר ספציפיים, "בלוקבאסטר הפנטזיה המבוסס על ספר מתוך סדרה מפורסמת שיוצא לקראת כריסטמס". 'שר הטבעות' ייסד את המסורת הזאת, אבל היא המשיכה גם אחרי תום הטרילוגיה, ואפילו הסרט הפחות מצליח בשרשרת – 'סדרה של צרות' – פתח עם 30 מיליון דולר וסיים את דרכו עם 119 מיליון (אגב, המסורת תימשך גם בשנה הבאה – 'המצפן הזהוב', הראשון בטרילוגיית 'חומריו האפלים', יוצא בתחילת דצמבר 2007).

השנה, שני סרטים ניסו להמשיך את השרשרת, ולא ממש הצליחו. 'אראגון' אולי נראה על פניו כמו ממלא מקומו הטבעי של 'שר הטבעות', אבל בואו לא נשווה ברצינות את אחד הספרים החשובים של המאה העשרים למשהו ששירבט איזה ילד בן 15. הספר הוא, על פי השם שיצא לו, חיקוי זול של 'שר הטבעות'. הסרט הוא בלי ספק כזה. אוקיי, המילה "זול" קצת פתוחה לפרשנות – התקציב המדווח של הסרט הוא 100 מיליון דולר, אבל אני לא ממש מאמין לזה – או שתהרגו אותי, אני לא מבין לאן הלך הכסף. כשנשאל למה לקח את התפקיד בסרט, ג'רמי איירונס אמר, ואני מצטט – "קניתי טירה באירלנד והיא דורשת הרבה שיפוצים". אפשר להניח שהמניעים של כל שאר אנשי הצוות לא היו שונים בהרבה, גם אם אין להם טירות באירלנד. על המבקרים אי אפשר לעבוד כל כך בקלות, והם לא התקשו לזהות את הסרט כמוצר חקייני ועלוב. ובכל זאת, דרקונים (ומסע פרסום אגרסיבי) מוכרים כרטיסים, והסרט הכניס השבוע 23 מיליון דולר, מה שהביא אותו למקום השני – אבל 'שר הטבעות' זה ממש לא.

'חוות הקסמים' ('Charlotte's Web') מבוסס על ספר טי-פה יותר מכובד – קלאסיקה לילדים מאת א. ב. ווייט (מחבר 'סטיוארט ליטל', אם כבר עוסקים בסרטים) שפורסמה ב-1952. כמו כל כך הרבה סרטים אחרים השנה, זה סרט על חיות שמדברות בקולות של סלבריטיז, אבל הפעם הוא (ברובו) לא מונפש אלא מצולם, כשהחיות מדברות בנוסח 'בייב' – והדמיון בין הסרטים מודגש עוד יותר בכך שגם הפעם הגיבור הוא חזיר. ג'וליה רוברטס מדובבת את העכבישה שרלוט, והגיבורה האנושית היא דקוטה פנינג, שבגיל השקול והמהורהר של 12 וחצי החליטה כנראה לקחת הפסקה קטנה: זה הסרט היחיד שלה שיוצא השנה, אחרי שבשנה שעברה השתתפה בערך בכל סרט שני. מבקרים חיבבו את הסרט, או ליתר דיוק, ציינו שהוא הצליח לא להרוס את הספר יותר מדי. אבל בקופות הוא אכזב: 11.5 מיליון דולר הם בלי ספק פחות ממה שהמפיקים קיוו לו, אם כי חופשת הכריסטמס המתקרבת תאפשר לו לסגור קצת פערים.

העובדה שגם 'אראגון' וגם 'חוות הקסמים' לא עומדים להיות ה'נרניה', או אפילו ה'קינג קונג' של השנה, משמעה ש'תזיזו ת'רגליים' – שנמצא השבוע במקום הרביעי – הוא רשמית הלהיט הגדול של החורף, עם הכנסות כוללות במרחק נגיעה מ-150 מיליון דולר (בשבוע הבא אמנם 'לילה במוזיאון' ינסה לגנוב את הכתר, אבל זה הכל). זה גם אומר שלאורך כל החצי השני של שנת 2006, לא היה אפילו סרט אחד שהגיע ל-200 מיליון דולר. אז הקולנוע בשפל? מתברר.

אם עקבתם היטב עד עכשיו, בטח שמתם לב שעוד לא הזכרתי את 'אפוקליפטו', שהיה במקום הראשון בשבוע שעבר. זה משום שהשבוע הוא נמצא במקום השישי, אחרי ירידה גדולה לעונה של 47% בהכנסותיו, בעוד שאר הסרטים הותיקים סופגים לא יותר מממטרים פזורים.

מתחת לעשירייה, שני סרטים מסקרנים בהפצה אולטרה-מצומצמת יצאו. הראשון ביניהם הוא 'הגרמני הטוב' של סטיבן סודרברג, עם ג'ורג' קלוני, קייט בלאנשט וטובי מגוויר. סודרברג הוא במאי פורה אבל לא אחיד, וכמעט על כל הצלחה ('טראפיק', 'אושן 11') יש לו גם כשלון ('עירום חזיתי', 'סולאריס'). הסרט החדש הוא לא אחד המצליחים יותר שלו. המבקרים, שאוהבים לאהוב את סודרברג, לא נהנו הפעם: הסרט עושה עבודה טובה באווירה ושיחזור היסטורי, הם אומרים, אבל מה עם הסיפור? ברשימות "10 הסרטים של השנה" והמועמדויות לפרסים שמתחילות להתפרסם, 'הגרמני הטוב' לא מוזכר.

המחזמר 'נערות החלומות', לעומת זאת, מוזכר גם מוזכר. הסרט הזה סומן כטוען רציני לאוסקר עוד לפני שנה, כשהוא עוד לא צולם. נבואות מוקדמות כאלה נוטות להתגלות בהמשך כמופרכות – לא נשכח את 'אלכסנדר' – אבל במקרה הזה, עברה שנה ושום דבר לא השתנה: גם אחרי שצולם, יצא, נצפה ובוקר, 'נערות החלומות' שביים ביל קונדון עדיין נחשב למועמד ודאי לפרס "הסרט הטוב ביותר" באוסקר, ובלי שום ספק ייצא מהטקס עם פסלון אחד או שניים לכל הפחות. זה עיבוד למחזמר המבוסס באופן חופשי על מאוד על תולדות להקת הסופרימס, ומאוכלס באול-סטאר של שחקנים שחורים – אדי מרפי, ביונסה, ג'יימי פוקס, דני גלובר וג'ניפר האדסון, שהתחילה את הקריירה ב'אמריקן איידול' וכאן מקבלת תפקיד בסרט בפעם הראשונה, וקוצרת על זה תשואות שחבל על הזמן.

'נערות החלומות' השיג 360 אלף דולר – משלושה בתי קולנוע. כלומר, ממוצע הכנסות לקולנוע של 120 אלף דולר. זה מספר שנשמע טוב מכדי להיות אמיתי – והוא באמת כזה. ב-10 דולר לכרטיס, אולם קולנוע בן 300 מושבים יכול למלא חמש הצגות ביום במשך שלושה ימים, ועדיין לא להתקרב אליו. הטריק – שמדגים שוב, אם מישהו היה צריך הסבר נוסף, את הבעייתיות בכך שאנחנו סופרים דולרים ולא צופים – הוא שהזכות לצפות ב'נערות החלומות' לפני כולם, בעשרת הימים הראשונים להקרנתו (כולל סוף השבוע הזה וסוף השבוע הבא) עולה 25 דולר. ובכל זאת, הסרט מפומפם ומבוזבאזז מספיק כדי שהאולמות יתמלאו גם במחיר הזה, מה שהביא אותו לממוצע ההכנסות המטורף הזה. בעוד שבועיים הפצתו תתרחב ל-800 קולנועים, ומחירי הכרטיסים ירדו לרמה נורמלית.

בשבוע הבא – כלומר רגע לפני כריסטמס – יגיע 'לילה במוזיאון', קומדיית הפעלולים עם בן סטילר וחברים; 'רוקי בלבואה', הקאמבק המיותר של סילבסטר סטאלון, ו'הרועה הטוב', דרמת הריגול של רוברט דה נירו.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד היום, במיליוני דולרים.

1. The Pursuit of Happyness – 26.5 (26.5)
2. Eragon – 23.2 (23.2)
3. Charlotte's Web – 11.5 (11.5)
4. Happy Feet – 8.4 (149.2)
5. The Holiday – 8.0 (25.1)
6. Apocalypto – 8.0 (28.2)
7. The Blood Diamond – 6.5 (18.6)
8. Casino Royale – 5.6 (137.5)
9. The Nativity Story – 4.6 (23.0)
10. Unaccompanied Minors – 3.6 (10.1)