דו"ח קופות שבורות – 17.2.2003

תגידו, עשיתי משהו רע למישהו
מכם? לא חייכתי מספיק? ניסיתי
למכור למישהו מקרר מקולקל?
כי אחרת אני לא יכולה להבין למה
שמישהו מכם ירצה להטיל עלי את
"קללת המרים". ההיא מהפונט.
לאחרונה, בכל פעם שאני פותחת
מסמך כלשהו שאינו בפונט 'מרים' – המחשב מודיע כי ביצעתי עבירה פלילית וסוגר את הוורד. גם הסרת הווינדוז כולו, יחד עם האופיס, והתקנתם מחדש לא עזרה. המחשב בשלו (ואגב, אם מישהו יעז להציע לי לעבור למוזילה/לינוקס, רק בגלל שהוא אנטי-מייקרוסופט – דמו בראשו).

אבל את מי מעניינות הצרות שלי, כשמסביב יום יום חג. כן, נו, האמריקאים האלה לא מפספסים הזדמנויות לחגוג, ועוד יותר לא מפספסים הזדמנויות להפוך את החגים האלו לימי חופש – כאלה שהולכים בהם לקולנוע.
לא רק הולנטיין נחגג בסוף השבוע האחרון. גם "President’s Day", שהוא, אם לפשט את הנושא, ממוצע ימי ההולדת של אייב לינקולן ושל וושינגטון. ההוא מהדוחק"ו. המהדרין מעלים בשלישית את תאריך מותו של לינקולן, חלקי השורש הריבועי של סך זמן כהונתו של וושינגטון, ומדי שנה מעוברת מכפילים את הכל בסכום במיליונים שהשיג הסרט שמיקומו בטבלה מייצג את ספרת האחדות של אותה שנה.

לא, אני רצינית. ככה כתוב בגוגל.

במקום להביא בחורה יפה שתקפוץ מעוגה ותמתיק בקולה "Happy Birthday Mr. Mister President", האמריקאים בחרו להגיש לנשיאם בחור עיוור בטייץ. לא ברור אם הרקע למעשה הוא אופנה שהתחלפה, או נקמה פעוטה.
אותו בחור, דרדוויל, הוא עורך דין במקצועו ביום (בן אפלק, כמה שנים אחרי סיומו של 'משנים כיוון'), ולוחם צדק בלילה. כאמור, הוא גם עיוור. אבל כפיצוי, שאר החושים שלו מחודדים ביותר. ולא רק זה, ג'ניפר גארנר היא החברה שלו. צמד הפוצי-מוצי הזה לוחם יחדיו בכוחות הרשע, עד ש…

המבקרים לא אוהבים את בן אפלק בטייץ. את חוסר אהדתם המופגן הם תרגמו לירידות על הסקס-אפיל שלו, על הכריזמה, ועל איך שהוא לא מתקרב לקרסוליהם של באטמן או ספיידרמן. מבקר אחד הגדיל לעשות והשווה את דרדוויל ל'גודזילה'.
ובכל זאת, הקהל נהר. למה? כי דרדוויל הוא גיבור קומיקס, וגיבורים הם מה שאמריקה צריכה בתקופת טרום-המלחמה בה היא מצויה.

השבוע הגיע לקולנוע בחור נוסף בלבוש לא קונבנציונלי. מוגלי, שדומה כי לא התבגר ולו ביום מאז 'ספר הג'ונגל', מתגעגע לידידיו הותיקים. הדוב בלו גם היה רוצה לפגוש בידידו הקטון. יחד, צמד הפוצי-מוצי הזה לוחם בכוחות הרשע – הנמר שיר-קאן, המחפש נקמה.

המבקרים קובעים בתמציתיות: בהה, מה חבל שהסרט לא יצא ישירות לוידיאו. אבל דיסני, כמו דיסני, פימפמו חזק את גרסת הסמאשינג פמפקינס ל"Bear Necessities", כמו גם את השירים החדשים מהסרט, והילדים הפתיים הרקידו את הסרט למקום הרביעי בטבלה השבוע.

'איך להיפטר מבחור תוך עשרה ימים', רכוב על גלי האנרגיה החיוביות שמפיץ סביבו יום האוהבים, נמצא במקום השני, לאחר ירידה סולידית ברווחיו.
אבל ירידות כאלו אינן מטרידות את 'שיקאגו', שכמו רוב הסרטים שהוכרזו השבוע כמועמדים לאוסקר, רשם עליה ברווחיו. נישאים על התהילה, רשמו אותם סרטים עלייה גם במספר הקולנועים בהם הם מוצגים. בעצם, פרט ל'אודות שמידט', שכפיצוי, חזר לעשיריה לאחד שנפל ממנה בשבוע שעבר.

עוד אחד עולה – והנה אחר יורד. רווחיו של 'שר הטבעות – שני הצריחים' כמעט ולא ירדו כלל. כולה ירידה של 1.9%. אבל מסתבר שאלה היו שני אחוזים יותר מדי, וחבורת היפיופים של האחווה נדחקה החוצה לטובת ניקולסון פרוע השיער ומטורף המבט.

בשבוע הבא יגיעו קווין ספייסי וקייט ווינסלייט, עם המותחן 'החיים של דייויד גייל', שהטריילר שלו כבר רץ על מסכי ארצנו; קורט ראסל יגיש לנו מותחן אחר, 'Dark Blue', על שוטרים גיבורים בלוס אנג'לס; יגיעו גם 'Gods and Generals', פריקוול לסרט 'גטיסבורג' מ-93', שיספר על גיבור המלחמה המהולל "ג'קסון קיר-אבן"; 'Old School', קומדיה על חיי הקולג', וגם הדיוידי של 'חתונה מאוחרת'.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Daredevil – 43.5 (43.5)
2. How to Lose a Guy in 10 Days – 19.0 (47.7)
3. Chicago – 12.6 (80.7)
4. The Jungle Book 2 – 11.9 (11.9)
5. Shanghai Knights – 11.4 (34.6)
6. The Recruit – 6.8 (38.8)
7. Final Destination 2 – 6.2 (36.1)
8. Deliver Us from Eva – 4.4 (12.2)
9. Kangaroo Jack – 4.0 (57.9)
10. About Schmidt – 3.6 (53.1