דו"ח קופות שבורות – 17.8.2003

הקיץ תם, אמר יותם, צא
ולמד ילד מטומטם. לכל
שבת יש מוצאי שבת, לכל
סוף שבוע יש דוחק"ו, וכל
עתודאי נדון להפוך לעתודאי
לשעבר וקצין אקדמאי בהווה.
וזה הדו"חקו האחרון שאני
אכתוב ללא מדים.

אוי, האימה, האימה. אני לא מדבר על כמה המדים יכלו להתכווץ בשנים שמאז עזיבתם את הבקו"ם (אני מסרב לומר שאני גדלתי מאז! אני תמיד הלכתי עם מכנסיים בגודל ממ! בגלל האורך!). אני מדבר על הסרט הפותח את רשימת שוברי הקופות השבוע- 'פרדי מול ג'ייסון'.
הקרב המשותף בין שני ענקי האימה הללו – זה עם המסכה מסדרת 'יום שישי ה-13' וזה עם הפנים מ'סיוט ברח' אלם', מלבד היותו אירוע לו ציפו שנים ארוכות, היה מאורע מפתיע, לכל הפחות. הוא מפתיע כי הוא הגיע למקום הראשון השבועי, מאורע די נדיר עבור סרטי אימה שהקהל הפוטנציאלי שלהם מצומצם מלכתחילה, ושכמעט לא יעלה על הדעת בתקופת הקיץ הלוהטת. הוא מפתיע כי הוא הכניס יותר מ-35 מיליון דולר בסוף השבוע הראשון שלו, מה שעולה על הכנסותיהם הכוללות של חמשת סרטיו האחרונים של ג'ייסון, סרטו האחרון של פרדי, או סרטו האחרון של ג'ייסון וסרטו האחרון של פרדי ביחד. הוא מפתיע כי הוא מצטרף לסרטים כמו 'ימ"מ' ו'חתונה אמריקאית' ברשימת סרטי אוגוסט שנכנסו למקום הראשון עם מעל 30 מיליון. והוא מפתיע כי בסיכום הכללי, הביקורות עליו חיוביות.

כלומר, רוב הביקורות על הסרט שליליות, כמובן, פשוט כי מדובר בסרט אימה שזוכה מראש להתנגדות המבקרים (אלו שבכלל צופים בו). אבל כמות הביקורות החיוביות גבוהה באופן יחסי, הסרט זוכה לציונים גבוהים למדי מהקהל ונראה שהוא מספק בהחלט את חובבי שתי סדרות האימים. רק קול התנגדות משמעותי אחד נשמע ברמה: "ההצלחה של הסרט הזה תוביל לעוד ועוד קרוסאוברים! בזה הרגע יצרתם את 'הטורף נגד הנוסע השמיני', מפלצות שכמותכם!"
ועלילת הסרט? ממעמקי הגיהנום, פרדי קרוגר משתמש בג'ייסון וורהיס המת (לא שאי פעם זה הפריע לו) על מנת לגרום להרבה, אבל הרבה אנשים למות. בערך באמצע הסרט, הם מתחילים להלחם אחד בשני, בקרב אימים שרק אחד יוכל לנצח בו. עד שיופק סרט ההמשך: "פרדי נגד ג'ייסון נגד המושל שוורצנגר".

עוד במסגרת הסרטים החדשים שיצאו השבוע, שבוע אופייני של שלהי הקיץ: 'Open Range', סרטו החדש של קווין קוסטנר, בתפקיד הראשי ובכסא הבמאי (הו, האימה!), נדחק בקלילות למקום השלישי. לטובת קוראינו הצעירים נבהיר שהאיש הזה היה פעם כוכב, אבל רצף של כמה כשלונות-ענק ובוז ביקורתי שאותו אפשר להשוות רק ל'ג'ילי' הפכו אותו לבדיחה הוליוודית. במפתיע, הפעם מדובר כאן בסרט שרוב הביקורות מסכימות שהוא טוב. שלא במפתיע, מדובר בסרט השייך לז'אנר שבו קוסטנר עדיין נחשב לשם דבר: המערבון. רוברט דובאל, אברהם בנרובי, אנט בנינג ועוד כמה שחקנים טובים מספרים את סיפורם של חבורת רועי-בקר אשר נתקלים בשריף מושחת. הסרט, אומרות הביקורות, פשוט טוב. יפהפה, נינוח, הגון, חזרה לימים הטובים של המערבונים האמיתיים שנעלמו רק על מנת לבצע קאמבק פה ושם. סרט שעשוי אפילו, ממלוא השעתיים ורבע שלו, להצטרף ל'פכסם הים' במועמדויות לפרסים החשובים שאף פעם לא ניתנים לסרטי פעלולים.

ובמקום החמישי, סרט חדש נוסף, שבחוסר פרסומו ובאאז סביבו מראה שהקיץ עומד להסתיים: 'Uptown Girls'. מעשה בבריטני מרפי, אשת חברה צעירה ותוססת, שביום בהיר אחד מגלה שהיא פשטה את הרגל, וחייבת לגשת לאימה האולטימטיבית – לחפש עבודה. כמובן, לאשת חברה לשעבר יכולה להיות רק עבודה אחת – בייביסיטינג לילדה עשירה, סנובית ונוירוטית, בעלת הפוטנציאל להפוך לבריטני מרפי בעצמה. הקומדיה נובעת, כמובן, מהמצבים הקומיים ששילוב בין נערה-עשירה-שאף-פעם-לא-עבדה-קודם-בחייה וילדה-שמתנהגת-כמו-גרושה-בת-ארבעים יכול ליצור, ומדמויות מוגזמות עד כדי פסיכוטיות. והבמאי הוא בועז יכין (הוא עדיין משלנו, נכון?).
הביקורות מסכימות כמעט כולן- זה לא שהסרט לא מצחיק, בהכרח, הוא פשוט לא מקורי להחריד, אוסף סצינות מצחיקות שנתפרו לסרט שכמותו ראינו וכמותו נראה, סרט שלו היה יוצא בתקופה עמוסה יותר של השנה היה בוודאי נכשל באופן מדהים. גם 11 מיליוני הדולרים שהסרט הרוויח בסוף השבוע הראשון שלו לא מלמדים על הצלחה עתידית, כי הסרטים הלא מקוריים הם אלו שנפגעים בסוף השבוע השני בצורה הקשה ביותר.

בסוף השבוע השלישי של אוגוסט, העניינים יגעים. ג'ייסון ופרדי הכניסו קצת דם חדש לטבלה, אבל מלבד זאת אין חדש תחת הג'ורג'. 'ימ"מ', שכדרכם של סרטי אקשן איבד 50% מסוף השבוע שעבר, פינה את מקומו בראש הטבלה לטובת צמד האימים (לא, לא מדובר על הילדים המרגלים) והתיישב במקום השני. 'שישי הפוך' סבל מירידה משמעותית אך סבירה בהכנסותיו וירד למקום הרביעי (אך בהתחשב בעלותו הנמוכה, הוא כבר הצלחה יחסית), 'שודדי הקריביים' שבמקום השישי ממשיכים להפגין רעננות ועקפו בהכנסותיהם הכוללות את 'ברוס הגדול מכולם'. השבוע אנו גם נפרדים מלארה, שוורצי ונימו, שעדיין לא התעלה על פורסט גאמפ, בגלל הפסקת החשמל הגדולה שפגמה במקצת במספרים בסוגריים.

בשבוע הבא: שלהי הקיץ ממשיכים עם 'המדליון', סרט קונג-פו שבו ג'קי צ'אן מת בתחילת הסרט, וגם לו זה לא מפריע; 'Marci X', שבו ליסה קודרו משתלטת על אולפן הקלטות של ראפר (מה שיכול להיות מצחיק ביותר, אבל סביר להניח שלא), ו' My Boss's Daughter', בבימויו של דייויד צוקר, ובו אשטון קוצ'ר וטארה ריד מתאהבים.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסות הסרט בסוף השבוע האחרון בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Freddy vs. Jason – 36.4 (36.4)
2. S.W.A.T. – 18.1 (69.7)
3. Open Range – 14.0 (14.0)
4. Freaky Friday – 13.4 (58.4)
5. Uptown Girls – 11.3 (11.3)
6. Pirates of the Caribbean – The Curse of the Black Pearl – 9.2 (248.7)
7. American Wedding – 8.4 (80.9)
8. Seabiscuit – 8.1 (83.0)
9. Spy Kids 3D: Game Over – 5.3 (96.9)
10. Bad Boys II – 3.1 (128.9)