דו"ח קופות שבורות – 17.9.2006

עוד שבוע מרתק של ספטמבר עבר עלינו. חובבי קולנוע בכל העולם חיכו בנשימה עצורה לתוצאות הקופות כדי לדעת כמה עשה 'Everyone's Hero', והאם 'Gridiron Gang' שבר את השיא של כל הזמנים. אירוע רדף אירוע בסוף השבוע, והוא הסתיים עם שפע סטטיסטיקות מדהימות שכל ספורט הדו"חקו יעמוד בצילן בשנים הבאות.

אבל לפני הכל, חדשות משמחות לתעשיית הקולנוע בכלל: ההכנסות הכלליות בסוף השבוע האחרון לא קבעו שיא שלילי! עשרת הסרטים שבטבלה הכניסו יחד השבוע 56 מיליון דולר, כלומר, בניגוד לשבוע שעבר, כל עשרת הגדולים יחד הכניסו במשך שלושה ימים יותר ממה ש'שודדי הקאריביים 2' עשה לבדו, בזמנו, תוך יום אחד. איזו שמחה!

ואיזה סוף שבוע זה היה. ארבעה סרטים, שכל אחד מהם הוא אירוע קולנועי מרגש בפני עצמו, נחתו השבוע על הקהל האמריקאי המשתוקק, ושלושה מהם תפסו את כל שלושת המקומות הראשונים! ואין לזה שום קשר לעובדה שה"תחרות" מצד סרטי השבוע שעבר היתה העלובה ביותר מזה שלוש שנים לפחות! את המקום הראשון כבש בסערה, עם 14.4 מיליון דולר, 'Gridiron Gang' בכיכובו של האחד והיחיד, ד'ה "דוויין ג'ונסון" רוק. את עלילת הסרט כמובן שאין שום צורך להציג, אבל לטובת הבודדים מבינינו שלא שמעו עליו נספר שמר רוק מגלם קצין מבחן במוסד כליאה לנוער, שמעודד את הצעירים הבעייתיים הכלואים בו להשתקם, על ידי יצירת נבחרת פוטבול. כן, ממש כך – בני נוער, מסר אופטימי ופוטבול, כולם בסרט אחד. ולא תאמינו, אבל זה גם מבוסס על סיפור אמיתי! הסרט לא כבש רק את לב הקהל הרחב – גם חלק מהמבקרים לא שנאו אותו!

שימו לב לעקביות – זהו הסרט השלישי בכיכובו של מר רוק, אחרי 'בראש מורם' ו'דום', שפותח עם 15 מיליון דולר, פלוס מינוס כמה מאות אלפים. אפשר לסמוך על הסלע. אין ספק, עם הסרט הזה הוא בלי ספק קיבע סופית את מעמדו כאחד הכוכבים הבינוניים ביותר בהוליווד.

במקום השני, בהפרש לא גדול, נמצא סרט בלשי מסוגנן העוסק בחקירת רצח של סלבריטי בהוליווד של פעם. ולא, אני לא מדבר על 'הוליוודלנד' שיצא בשבוע שעבר (והשבוע ירד באופן מרגש ביותר למקום התשיעי), אלא על 'הדליה השחורה'. במהלך שיווקי גאוני, יצאו שני הסרטים האלה, שקל להתבלבל ביניהם, בהפרש של שבוע זה מזה. ההברקה השתלמה, ו'הדליה השחורה' שהופק בתקציב של 50 מיליון דולר, השיג השבוע 10 מיליון, ואפילו קיים סיכוי תיאורטי מסוים שהוא לא יפסיד כסף! בסרט היומרני שביים בריאן דה פאלמה (האמן הגאון שמאחורי קלאסיקות כ'המשימה מאדים' ו'פאם פאטאל') משתתפים ג'וש הארטנט, סקארלט ג'והנסן, אהרון אקהארט והילארי סוואנק. הסרט מקדים את זמנו עד כדי כך שהמבקרים לא הבינו אותו, והתלוננו על המשחק הגרוע והסיפור המופרך – סימן בדוק לסרט שעוד ייכנס לדברי הימים. לצופים הישראלים שכבר כססו את ציפורניהם עד תום לא נשאר הרבה זמן לחכות: 'הדליה השחורה' יגיע לארץ כבר ב-28 לחודש זה!

ואם חשבתם שעד עכשיו היה מרתק, חכו ותראו מה מחכה לנו במקום השלישי: סרט אנימציה ממוחשבת. כן, קראתם נכון. 'Everyone's Hero' הוא סיפורו של ילד שבעזרת מחבט וכדור בייסבול קסומים שם לו למטרה לפגוש את גיבורו, בייב רות', ולעזור לנבחרת הניו יורק יאנקיס, לזכות באליפות הבייסבול. אפילו יותר מדהים (ומקורי) מסיפור הסרט, הוא הסיפור שמאחורי הקלעים: את הסרט ביים, במהלך השנה האחרונה לחייו, כריסטופר ריב ז"ל. אוקיי, ייתכן ש"ביים" היא מילה קצת מוגזמת, כיוון שריב ביים בחייו רק סרט אחד לפני כן, לא היה לו כל ניסיון בהפקת אנימציה והוא בכלל מת לפני שהסרט הושלם, אבל הוא בלי ספק הסכים שיציינו את שמו כבמאי הסרט, וזה הרי מה שחשוב. 'הגיבור של כולם' הכניס בסוף השבוע 6 מיליון דולר, ובהמשך הוא צפוי לעקוף את הכנסותיו של 'Doogal' ולא להיות סרט האנימציה הכושל של השנה!

על המספר המדהים והמרגש והמגניב של סרטי האנימציה הממוחשבת שיצאו השנה כבר דיברנו הרבה, אז רק עוד סטטיסטיקה מהממת אחת: מאז 'צעצוע של סיפור', לפני 11 שנים, יצאו בארה"ב בהפצה רחבה 30 סרטי אנימציה ממוחשבת. מתוכם, עשרה – כלומר, שליש – יצאו בשנה הנוכחית (שעוד לא הסתיימה). ואם מסדרים את כל סרטי הז'אנר מהמצליח ביותר ('שרק 2') ועד לפחות מצליח, העשיריה העליונה מכילה שני סרטים שיצאו השנה, והעשיריה התחתונה – שבעה. ותודו שזה פשוט… זה מאוד… טוב, האמת שזה די מדכא.

אל המקום החמישי (איזה כיף, שיגועים, פצצות לגבות, אני ממש עייף) הגיע 'נשיקה אחרונה', קומדיה-דרמטית על בני עשרים-פלוס-פלוס, יחסים, התחייבות וכל זה, שהיא רימייק לסרט איטלקי מלפני כמה שנים. את התסריט לגרסה האמריאית כתב פול האגיס, התסריטאי (/במאי) שאותו באמת אין צורך להציג, ומככב בו זאק בראף ('גארדן סטייט'), לצד צוות שחקנים מובחרים נוספים, בינהם קייסי אפלק וטום ווילקינסון. הוא השיג השבוע 4.6 מיליון דולר, וזה נורא מעניין או משהו.

מצטער, אבל אני לא מצליח למצוא שום נקודה ברת עניין בכך ש'הברית', שהיה במקום הראשון בשבוע שעבר, ירד ב-46%, ולמקום הרביעי. יכול להיות שזה שיא הירידה הגדולה ביותר לסרט של רני הארלין ששמו נגמר באות T, אבל אני לא בטוח.

השבוע הבא צפוי להיות משעמם פחות, עם 'ג'קאס 2' שלפחות ירעיד את הקופות קצת, וגם 'בלי פחד' עם ג'ט לי, 'כל אנשי המלך' עם שון פן ועוד, ו'Flyboys' עם הרבה מטוסי קרב עתיקים ומגניבים.


הרשימה המלאה: המספרים מייצגים את הכנסותיו של הסרט במהלך שלושת ימי סוף השבוע (שישי-ראשון) בארה"ב, במיליוני דולרים. המספרים בסוגריים מייצגים את הכנסותיו הכוללות של הסרט עד כה.

1. Gridiron Gang – 14.4 (14.4)
2. The Black Dhalia – 10.0 (10.0)
3. Everyone's Hero – 6.0 (6.0)
4. The Covenant – 4.8 (15.8)
5. The Last Kiss – 4.6 (4.6)
6. Invincible – 4.1 (51.1)
7. The Illusionist – 3.6 (23.1)
8. Little Miss Sunshine – 3.3 (46.4)
9. Hollywoodland – 2.7 (10.5)
10. Crank – 2.7 (24.4)